Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.23 18:41

Patarimai, kaip elgtis koronaviruso akivaizdoje sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis

LRT.lt 2020.03.23 18:41

Lietuvos kardiologų draugija ir  Lietuvos širdies asociacija atkreipia dėmesį, kad koronavirusas COVID-19  rimčiausią iššūkį kelia asmenims, kurie priklauso rizikos grupėms: serga lėtinėmis ligomis, yra vyresnio amžiaus.  Organizacijos drauge parengė trumpas rekomendacijas žmonėms, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis.

Patarimai skirti sergantiems lėtinėmis širdies, kraujagyslių, plaučių, inkstų ligomis, cukriniu diabetu, persirgusiems miokardo infarktu, turintiems padidėjusį arterinį kraujo spaudimą, esantiems po organų transplantacijos. Taip pat tiems, kurie gydosi imunitetą slopinančiais vaistais bei neščiosioms. Pabrėžiama, kad visiems šiems asmenims saviizoliacija ir reguliarus įprastinių vaistų vartojimas yra ypatingai svarbūs.

Lietuvos kardiologų draugija ir Lietuvos širdies asociacija visų šių grupių atstovams parengė atmintinę, atsakančią į dažniausiai kylančius klausimus:

Kaip dabar turiu vartoti vaistus dėl savo širdies ligos?

Tvarkingai vartokite Jūsų kardiologo arba šeimos gydytojo paskirtus vaistus. Pasikeitus būklei pasitarkite su kardiologu arba šeimos gydytoju dėl tolesnės vaistų vartojimo tvarkos. Pasikonsultuoti ir gauti vaistų receptus pageidautina nuotoliniu būdu. Optimalu turėti 3 mėnesių vaistų atsargas.

Koks turėtų būti mano fizinis aktyvumas?

Darykite kvėpavimo mankštą ir fizinius pratimus namie, jogos pratimus, naudokite svarelius, kilimėlį, guminį kamuolį, pratimų vaizdo įrašus. Jeigu Jūsų amžius 60 m. ir daugiau, pasivaikščiokite gamtoje tokiose vietose, kur tarp žmonių yra didelis atstumas. Tačiau vyresniems nei 60 m. nerekomenduojama palikti namų be būtinos priežasties.

Jeigu susirgsiu COVID-19 infekcija, ar turėčiau atsisakyti kurių nors širdies vaistų?

Šiuo metu socialiniuose tinkluose plinta nemažai klaidingos informacijos apie kraujospūdį mažinančių ir priešuždegiminių vaistų neigiamą poveikį užsikrėtusiems koronavirusu. Išanalizavus literatūrą, kuri apima tik tam tikras teorines prielaidas apie galimą koronaviruso sąveiką su ląstelių receptoriais (tyrimai tik su pelėmis), tvirtai teigiame, kad jokių patikimų įrodymų apie tokių vaistų kaip angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitorių (AKFI) ar angiotenzino receptorių blokatorių (ARB) neigiamą poveikį nėra (o praėjus tik 3 mėnesiams nuo naujo viruso atsiradimo ir negali būti).

Kaip ir daugelis autoritetingų Europos ir Jungtinių Amerikos Valstijų kardiologų ir kitų specialistų draugijų, rekomenduojame tęsti gydytojų paskirtus vaistus. Jų nutraukimas gali būti labai pavojingas dėl lėtinių ligų paūmėjimo, naujo miokardo infarkto ar insulto išsivystymo rizikos. Be to, Pasaulinė Sveikatos organizacija ir Europos Vaistų agentūra paneigė žinutę apie ibuprofeno sąsają su koronaviruso infekcijos blogėjimu.

Jeigu mano būklė pablogėtų, ar gausiu pagalbos iš kardiologų?

Kardiologai pasiruošę ligoninėse teikti visas reikalingas skubias paslaugas - gydyti miokardo infarktą, atlikti širdies zondavimą, implantuoti elektrokardiostimuliatorių, gydyti intensyvios terapijos skyriuje nepriklausomai nuo jų užsikrėtimo koronavirusu. Specialistai naudos asmeninės apsaugos priemones ir remsis gydymo protokolais, adaptuotais COVID-19 ekstremaliai situacijai.

Bus toliau vykdomos konsultacijos telefonu ir nuotolinis vaistų išrašymas. Prireikus bus skiriami vizitai laikantis ekstremalios situacijos ir karantino taisyklių. Saugant pacientus nuo užsikrėtimo ir mobilizuojant gydytojų pajėgas sunkiems ligoniams gydyti planinės konsultacijos laikinai atidedamos.

LRT.lt. primena, kad pirmadienio vakaro duomenimis Lietuvoje buvo patvirtinta 160 užsikrėtimo koronavirusu atvejų, vien per pirmadienį registruota 17 naujų atvejų. Praėjusį penktadienį Lietuvoje mirė pirmas koronavirusu COVID-19 užsikrėtęs žmogus.Tai senyvo amžiaus ir lėtinėmis ligomis sergantis asmuo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi