Lietuvoje

2020.03.23 22:09

Savaip suprato karantiną: antradienis – senjorų diena, kviečia išsitirti su nuolaidomis

Asta Martišiūtė, LRT.lt2020.03.23 22:09

Privačios kraujo tyrimo laboratorijos kviečia klientus kraują išsitirti su nuolaidomis. „Antradienis – senjorų diena“, – skelbia viena laboratorija ir vyresniems nei 60 metų pacientams, pateikusiems asmens dokumentą, siūlo 20 proc. nuolaidą. „Pavasarį pasitikite su gera savijauta“, – skelbia kita kraujo tyrimų laboratorija.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) sako, kad privačių laboratorijų veikla dėl karantino turi būti laikinai sustabdyta, nes visi planiniai tyrimai dėl paskelbto karantino turi būti atidedami, svarbiausius tyrimus atlieka ligoninės ir pirminės sveikatos priežiūros įstaigos. Tačiau privačios laboratorijos veikia.

Darbo drabužiai neskalbiami

Klaipėdoje įsikūrusios vienos laboratorijos darbuotoja (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) priversta jau antra savaitė eiti į darbą, nes toks privačios kraujo tyrimo laboratorijos vadovybės sprendimas. Moteris stebisi, kaip gali dirbti tokios įstaigos, kai viešai yra skelbiama, kad visos nebūtinosios medicinos paslaugos yra atidedamos.

Pašnekovė jaučiasi nesaugi dėl savo sveikatos, nes, sako, niekada nežinai, ar neateis koronavirusu užsikrėtęs pacientas. Pacientams duodamas užpildyti klausimynas, tačiau jis anoniminis, pacientas atsako į klausimus, tačiau klausimyne nėra nei vardo, nei pavardės. Telieka pasitikėti, kad anonimiškai atsakinėdamas į klausimus lankytojas pateikė tiesą, jog per pastarąsias 14 dienų nebuvo išvykęs į užsienį, kad nekarščiuoja, nejaučia koronavirusui būdingų simptomų ir neturėjo kontaktų su galbūt užsikrėtusiais asmenimis.

Darbuotoja sakė, kad iš apsaugos priemonių duotos tik kaukės ir vienkartinės pirštinės, respiratorių akyse jos nėra mačiusios.

Kraujo laboratorijos darbuotoja pasakojo, kad darbo drabužiai visą praėjusią savaitę, kai Lietuvoje paskelbtas karantinas, nebuvo skalbti, nes susirgo kurjerė, niekas darbo drabužių į skalbyklą nevežė, be to, jų pakankamai nesukaupta, nes į skalbyklą medicinos darbuotojų darbo drabužiai vežami tik tada, kai jų susikaupia ne mažiau kaip 3 kilogramai.

„Visą savaitę dirbome su ta pačia apranga, ir visos taip pat, – sakė kraujo laboratorijos darbuotoja. – Mūsų drabužiai jau senokai skalbti.“

Iš kelto – tirtis dėl sifilio

Klaipėdos padalinio laboratorijos darbuotojos su baime žiūri, kai per karantiną ateina tirtis dėl lytiškai plintančių ligų, tokių kaip sifilis ar panašiai.

„Atplaukia keltu ir eina pas mus išsitirti, ar kokios ligos nepasigavo. Tokie tyrimai nėra skubūs, be to, ligoninėse juos galima atlikti, bet jauni vaikinai nori anonimiškumo, o mes rizikuojame. Mes negalime žinoti, ar jie neužsikrėtę koronavirusu“, – sakė viena laboratorijos darbuotoja.

Portalas gavo patvirtinančių įrodymų, kad privačiose laboratorijose atliekami tyrimai tikrai nėra gyvybiškai svarbūs. Žmonės profilaktiškai tiriasi, ar netrūksta kokių vitaminų, darosi kitus ne pirmo būtinumo tyrimus.

Žurnalistė laboratorijoje „Synlab“ užsiregistravo atlikti bendrą kraujo tyrimą vaikui ir sau.

– Ar galima pas jus pasidaryti kraujo tyrimą? – telefonu pasiteiravome „Synlab“ laboratorijos konsultantės.

– Galima. O kokį norėsite?

– Bendrą kraujo tyrimą sau ir vaikui.

– Nekarščiuojate, nekosėjate? Ar buvote išvažiavę į užsienį?

– Vaikas buvo sukarščiavęs, aš – ne. Į užsienį nebuvom išvykę, nekosėjam.

– O šiuo metu temperatūros turi?

– Ne, šiuo metu temperatūros neturime.

– Kokiame mieste planuojate?

– Vilniuje.

– Sau ir vaikui? Bendrą kraujo tyrimą, daugiau nieko?

– Nes karščiuojančių klientų nepriimame, iškart perspėju, jeigu atvyksite, nepriimsime. Gerai tada.

– O jeigu neturime apsaugos priemonių, kažkokių duosite?

– Ne, neduosime. Po vieną pacientą priimame, jeigu bus pacientų, reikės laukti lauke.

Registracija priimta praėjusį penktadienį, tą pačią dieną ir paskirtas atvykimo laikas. Klientui leista pasirinkti laiką iš kelių likusių laisvų. Vėliau paprašius kraujo tyrimo laikas buvo perkeltas į pirmadienį.

Per karantiną dirbančioje tyrimų laboratorijoje „Antėja“ žurnalistė užsiregistravo atlikti profilaktinį tyrimą kaip tariama vegetarė. Ši laboratorija iš pradžių siūlo konsultuotis su mediku, po nemokamos konsultacijos telefonu paskiriamas atvykimo laikas.

Užsiregistruota praėjusį penktadienį. Pirmadienio rytą paskambino šeimos gydytojas Julius, paklausė, kokių tyrimų norėtume. Kelis kartus pakartojus, kad norima profilaktinių tyrimų pagal programą vegetarams, gydytojas tyrimui užregistravo, netrukus atsiųsta žinutė: „Stebėkite tyrimų atlikimą www.manotyrimai.lt.“ Atsiųstas prisijungimo kodas ir slaptažodis.

Dirbti negali

SAM Strategijos planavimo skyriaus specialistas Algirdas Čepas sakė, kad privačios laboratorijos pagal Vyriausybės išleistą šių metų kovo 14 d. nutarimą „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ paslaugų teikti negali.

„Negali dirbti. Visos turi būti karantine, tai nėra pirmo būtinumo priemonės, kurias būtina teikti. Yra teikiamos visos ambulatorinės ir stacionarinės paslaugos tiems pacientams neatidėliotina tvarka, kuriems nustatoma, tai daroma priėmimo skyriuose. Šita problema mums žinoma, daugybė tyrimus atliekančių privačių laboratorijų visokių landų bando rasti. Visi kontaktai, visos grožio procedūros ir pan. yra labai griežtai ribojamos“, – sakė SAM atstovas A. Čepas.

Anot ministerijos atstovo, net ir baudos negąsdina paslaugas karantino metu teikiančių įstaigų. „Jie nebijo baudų, jie pažeidžia karantino sąlygas, ir mes prašome vietinių Visuomenės sveikatų biurų, jeigu gauna tokį signalą, apsilankyti ir atkreipti dėmesį“, – sakė A. Čepas.

Pasak jo, pirmą karantino dieną viena laboratorija veiklą buvo sustabdžiusi, tačiau apsižiūrėjo, kad konkurentė dirba, ir veiklą irgi atnaujino.

„Klaipėdoje viena tyrimus atliekanti kompanija praėjusį pirmadienį iškabino skelbimą raudonu šriftu, kad tyrimai nebus atliekami. Kitą dieną matau, stebiu jų veiką, rašo: „Galite užsiregistruoti telefoniniu būdu į eilę.“ Bet čia ne tas atvejis, kad galima, kalbama apie bet kokių kontaktų apribojimą“, – sakė SAM Strateginio planavimo ir valdymo skyriaus specialistas.

Anot jo, verslininkai dedasi nesupratę Vyriausybės nurodymo, siunčia raštus, kad mes išaiškintumėme, turi jie laikytis karantino, ar ne.

„Yra viena bendrovė, primygtinai atsiuntusi ministrui reikalavimą pateikti aprašą, ar galima, ar negalima. Ministerija vykdo bendros politikos praktiką, gydymo įstaigos vadovas, turėdamas galias, kurias patvirtina akreditavimu, turi imtis priemonių vietoje vykdyti. Niekas neteiks tau, galima ar negalima. Yra labai aiškiai suformuluota: nutraukti, stabdyti. Karantinas“, – kalbėjo A. Čepas. Pasak jo, visi, kurie yra gavę licencijas ir sertifikatus medicininei veiklai, gali netekti jų, jeigu pažeidinės karantino sąlygas.

„Žmonės smarkiai rizikuoja, mes gaunam signalų, kad priima ne per pagrindinį įėjimą, o per šalutinį. Kas čia dedasi, kam apgaudinėti“, – stebėjosi pašnekovas.

Laukia išaiškinimo ir dirba

„Mes gavome ministerijos nurodymą, kad galime atlikti tam tikras paslaugas, kurios laikomos skubiomis arba būtinosiomis, ir tai buvo ministerijos išaiškinimas, ir mes juo vadovaujamės“, – sakė UAB „Synlab Lietuva“ direktorė Kristina Marčiulaitienė. Ji nepasakė, kas konkrečiai iš ministerijos jiems davė leidimą vykdyti veiklą, tačiau tvirtino, kad išaiškinimą gavo žodžiu.

„Dabar išsiuntėme papildomą išaiškinimą ministerijai ir jo laukiame. Todėl tam, kad užsitikrintume, ką mums painterpretavo telefonu atsakingi žmonės iš SAM, turime pokalbius, turime vardus, pavardes, išsiuntėme raštą, kad, ką mums pasakė žodžiu, kaip interpretavo, interpretuotų ir raštu, kad turėtumėme oficialų atsakymą iš valstybinių institucijų“, – sakė K. Marčiulaitienė.

Anot jos, įmonė vadovaujasi vidiniu aprašu, pagal kurį atliekami tik būtiniausi ir gyvybiškai svarbūs tyrimai. „Jeigu žmogus galvoja, kad jam tai gyvybiškai svarbu, o mes atsisakome daryti, galime turėti kitų problemų”, – paaiškino bendrovės „Synlab Lietuva“ vadovė.

Anot jos, visi darbuotojai aprūpinti respiratoriais, darbuotojai sako, kad turi veido kaukes.

Minėta bendrovė dėl skalbimo paslaugų yra sudariusi sutartį su Klaipėdos skalbykla „Rasa“, turinčią licenciją skalbti medicinos darbuotojų drabužius ir gydymo įstaigų patalynę. Skalbyklos atstovai patvirtino, kad paskutinį kartą iš Klaipėdos laboratorijos medikų drabužiai skalbti atvežti vasario pabaigoje.

Vadovaujasi ministro įsakymu nekomentuoti

„Ar žinote, kad yra nurodymas ir be ministerijos leidimo išvis negalime jokios informacijos teikti, – paaiškino UAB „Diagnostikos laboratorija“, valdančios laboratorijų tinklą „Antėja“, direktorė medicinai Dangira Babenskienė. – Mes laikomės ministro nurodymų, o uždaryti įstaigos jis neliepė.“

Anot jos, atliekami tik būtiniausi tyrimai, o kokie, priklauso nuo individualios situacijos.

Vyriausybės nutarimą dėl karantino galite pažiūrėti čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.