Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.23 18:19

Iš Norvegijos grįžęs pirmosios koronaviruso aukos sūnus: laikausi izoliacijos, bet testo man nedarė

Epidemiologai jau turi versijų, kas galėjo Ukmergėje pasėti koronavirusą, tačiau mirusios nuo šio viruso moters sūnus, kuris vėl grįžo iš Norvegijos ir saviizoliuojasi jos bute, kol kas dar nežino, ar nėra viruso nešiotojas.     

Ukmergė šiandien yra vienas iš koronaviruso protrūkio židinių Lietuvoje. Čia jau serga du ligoninės gydytojai, viena medicinos personalo darbuotoja ir jau daugėja sergančių gyventojų. Ukmergėje mirė ir pirmasis žmogus nuo koronaviruso, o dar vienas vyresnio mažiaus pacientas su koronaviruso diagnoze, LRT žiniomis, šiuo metu gydomas Santaros klinikose.

Dėl COVID–19 protrūkio šiame mieste karantinuota per 150 gyventojų, o ligoninė yra sustabdžiusi veiklą. Dviejuose veikiančiuose skyriuose dar guli per šimtą pacientų, tačiau naujų nepriimama.

Epidemiologai Ukmergės atvejį analizuoja jau kuris laikas, jų dėliojama seka leidžia daryti kai kurias prielaidas apie viruso šaltinius.

„Mes darome prielaidą, kad didžiausia tikimybė, jog gydytoja galėjo užsikrėsti nuo savo kolegos – kito Ukmergės ligoninės gydytojo. Jis nejautė ir nejaučia jokių simptomų, tačiau atlikus laboratorinius tyrimus jo testas buvo teigiamas. Šis gydytojas keliavo po Šiaurės Italiją, tačiau nesiizoliavo ir, kaip minėjau, nieko nejautė“, – sakė LRT Rolanda Lingienė iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro.

Anot R. Lingienės, visuomenės sveikatos centro specialistai patikrino visus kontaktus, atliko tyrimus ir nerado daugiau nei vieno užsikrėtusio gydytojo. „Dabar svarbiausia, kad jie yra identifikuoti ir izoliuoti“, – sakė LRT R. Lingienė.

Tuo tarpu po mirties COVID –19 diagnozuota moteris virusu galėjo užsikrėsti keliais būdais.

„Mes manome, kad arba šaltinis galėjo būti ligoninė, nes ten buvo diagnozuoti atvejai. Arba dar mūsų akys linksta į artimus giminaičius. Šitai mes dabar kaip tik ir tikriname“, – aiškino Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento vadovė.

Šeštadienį specialistus pasiekė žinios, kad vasario 28–ąją iš Norvegijos buvo grįžęs mirusios moters sūnus. Atgal į Norvegiją jis išvyko kovo 8–ąją. Su mama jis matėsi prieš pat išvykimą, o po kelių dienų sunegalavusi senolė buvo išvežta į Ukmergės ligoninę.

Toliau neramios naujienos, kaip žinia, sekė viena kitą. Praėjusią savaitę koronavirusas buvo patvirtinta Ukmergės gydytojai, skyriaus vedėjai, kuri prastai jaustis pradėjo maždaug apie kovo 13 dieną. Dar vis negaluojanti senolė iš ligoninės buvo išrašyta kovo 19 d., po dienos mirė.

Sūnus jaučiasi gerai, jam testas neatliktas

Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktorius Darius Varnas teigė, kad savivaldybė sulaukė neramių skambučių iš gyventojų, kad po motinos mirties grįžęs senolės sūnus lankosi tame pačiame daugiabutyje, kur gyveno mama, ir galbūt nesilaiko karantino.

„Esame gavę signalų, kad minėtos moteriškės sūnus grįžęs vaikšto po miestą, po daugiabutį. Mes perspėjome Visuomenės sveikatos centro specialistus, prašėme, kad susisiektų su sūnumi. Du kartus dezinfekavome visą namą. Pirmą kartą – kai mirė moteris, antrą kartą – nes prašė žmonės“, – LRT sakė D. Varnas.

Tuo tarpu mirusios moters sūnus sako, kad jis pats labai norėtų sužinoti, kaip Ukmergėje pasklido koronavirusas, pražudęs jo mamą.

Vyriškis patvirtino, kad su mama matėsi ir tada, kai grįžo, vasario 28 d., ir išvykimo atgal į Norvegiją dieną – kovo 8–ąją.

„Bet vasario 28 d. dar nebuvo Lietuvoje jokių reikalavimų saviizoliuotis grįžus iš Norvegijos, aš juk bendravau ne tik su mama, bendravau su visa šeima, su artimaisiais. Iš viso turbūt būtų dešimt žmonių, su kuriais intensyviai bendravau. Nei man, nei kam nors iš jų nepasireiškė jokie simptomai“, – LRT sakė vyriškis.

„Su mama nuolat bendravau, žinojau, kad ji apsirgo, nes balkone nusprendė gėlyčių pasodinti. Išėjo plonai apsirengusi, su liemene. Dar bariau ją, kad taip nesisaugo. Ir mums jokių įtarimų nebuvo, nes tikrai ji balkone galėjo peršalti“, – pasakojo vyras.
Iš Norvegijos jis sakosi grįžęs, sužinojęs apie motinos mirtį, šį šeštadienį.

Vyriškis sakė, kad jam jau skambino policija, esą aplinkiniai gyventojai jį matė tame daugiabutyje, kuriame gyveno jo mama.

„Taip, nes aš čia dabar gyvenu. Laikausi visų nurodymų, kelte viską susakė, kaip elgtis. Tiesiai automobiliu grįžau į šitą butą ir būnu čia. Su niekuo nesimačiau ir nebuvau susitikęs. Jei mane kas galėjo matyti lauke, tai tik tiek, kol susinešiau visus daiktus iš automobilio“, – LRT sako vyriškis.

Kuomet LRT kalbėjosi su vyriškiu, tyrimas dėl koronaviruso jam atliktas dar nebuvo.

„Aš skambinausi ir norėjau pasitikrinti, tačiau man pasakė, kad, jei jokių simptomų nejaučiu, tikrintis nėra ko. Tai dabar tiesiog laukiu“, – sako mirusios moters sūnus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi