Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.24 00:00

Devintoji karantino diena Lietuvoje: aktualiausios naujienos trumpai

LRT.lt, BNS, ELTA 2020.03.24 00:00

Pirmadienį Lietuva pradėjo antrąją karantino savaitę. Susirgusiųjų COVID-19 skaičius mūsų šalyje perkopė per pusantro šimto. Pirmadienį pranešta, kad iš viso šalyje šiuo metu yra nustatyti 179 užsikrėtę asmenys.

SVARBIAUSIA INFORMACIJA TRUMPAI

– Lietuvoje nustatyti užsikrėtimo COVID–19 atvejai: 179, mirčių: 1

– Pirmadienį patvirtinta 36 naujų užsikrėtimo atvejų

– Nuo kovo 16 d. 00:00 visoje šalyje įvestas karantinas. Daugiau informacijos apie karantiną skaitykite čia.

– Visi įtariantys, kad galėjo užsikrėsti koronavirusu, turi skambinti specialiu numeriu 1808.

– Skelbiami užsikrėtusių asmenų Lietuvoje maršrutai, informacija nuolat atnaujinama čia.

Lietuvoje – 179 atvejai

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad kovo 23 d., pirmadienio, vėlų vakarą patvirtinti dar 19 infekuotųjų koronaviruso infekcija (COVID-19) atvejų. Iš viso pirmadienį užfiksuoti 36 atvejai, bendras patvirtintų atvejų skaičius – 179.

15 atvejų nustatyta Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje. Du asmenys izoliuoti ir gydomi Panevėžio ligoninėje, jau nustatyta, kad vieno iš jų atvejis vietinis, dėl kito užsikrėtimo aplinkybių detalizuojama. 12 atvejų nustatyti iš Vilniaus mobiliuosiuose punktuose paimtų ėminių, informacija tikslinama. Dar 1 patvirtintas koronaviruso atvejis iš Vilniaus taip pat aiškinamas.

2 atvejai nustatyti Kauno klinikų laboratorijoje, vienas iš mėginių gautas iš Kauno mobiliojo punkto, informacija tikslinama.

2 atvejai nustatyti Klaipėdos universitetinės ligoninės laboratorijoje. 1 atvejis įvežtinis, asmens maršrutas ėjo per Turkiją, Meksiką, Panamą ir Latviją. Antrasis atvejis vietinis – asmuo dirba Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (ne medikas).

Daugiau apie tai skaitykite čia.

Svarstomos griežtesnės priemonės

Premjeras Saulius Skvernelis savo feisbuko paskyroje pirmadienį ryte po neformalaus susitikimo su ministrais paskelbė, kad šalyje planuojama pratęsti karantiną, bus griežtinamos jo sąlygos.

„Bus griežtinamos karantino sąlygos, taip pat – atsakomybė už jų nesilaikymą. Visi matome, jog dalis žmonių karantiną traktuoja kaip netikėtai atėjusias smagias atostogas, per kurias reikia burtis, bendrauti, „siaubti“ prekybos centrus ir pan. Perspėjimai, prašymai, raginimai to nedaryti, deja, atsimuša kaip žirniai į sieną. Teks eiti kitu keliu.

Ir trečia – bus oficialiai įtvirtintas privalomas karantinas iš užsienio grįžtantiems asmenims. Ne savanoriškas, bet privalomas. Turime daryti tai, ką reikia, jei norime išsikapstyti iš šios situacijos su mažiausiais įmanomais nuostoliais“, – rašo jis.

Svarstoma, kad visuotinis karantinas Lietuvoje gali būti pratęstas dviem savaitėm.

Pagal rengiamą projektą, iš užsienio grįžusiems žmonėms, nesilaikantiems saviizoliacijos, grėstų baudžiamoji atsakomybė ir laisvės atėmimas iki vienų metų, o už smulkesnius nusižengimus policija galės skirti pinigines baudas. Pasak teisingumo ministro Elvino Jankevičiaus, įstatymo pataisos pirmadienį buvo suderintos neformaliame ministrų pasitarime, jos trečiadienį bus teikiamos Vyriausybei, o kitą savaitę – Seimui.

„Pirmojo projekto esmė – policija, Valstybės sienos apsaugos tarnyba ir viešojo saugumo pareigūnai galėtų bausti žmones, nesilaikančius karantino sąlygų“, – BNS sakė teisingumo ministras.

Fiziniams asmenims baudos siektų nuo 500 iki 1500 eurų, įmonėms – nuo 1500 iki 6 tūkst. eurų. Už pirmą nusižengimą galėtų būti skirtas ir įspėjimas. Šiuo metu baudas gali skirti tik visuomenės sveikatos specialistai.

Daugiau apie tai skaitykite čia.

Naujos taisyklės prekybos centrams

Pirmadienį sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga užsiminė, kad visuomenės nedrausmingumo taisyklės bus griežtinamos ir prekybininkams. Pasak ministro, rengiami tam tikri pokyčiai ir prekybos vietoms, nes pastebėta, kad dalis visuomenės į rekomendacijas numojo ranka ir toliau aktyviai lanko prekybos centrus.

„Dalis visuomenės neišgirdo nei prašymų, nei rekomendacijų ir būriavosi pardavimų vietose ir prekybos centruose. Bus parengti išaiškinimai, kaip tiksliau organizuoti pardavimus, jie bus susiję su tuo, kaip turi būti organizuojamas žmonių judėjimas, kokių atstumų būtų laikomasi“, – sakė ministras.

Daugiau apie tai skaitykite čia.

Grįžusių karantinavimas

A. Veryga pirmadienį pranešė, jog iš užsienio grįžę lietuviai turės būti izoliuojami savivaldybių paskirtose patalpose, siekiant sulėtinti koronaviruso plitimą šalyje.

„Visi grįžtantys į Lietuvą – o dar turėtų grįžti keli tūkstančiai mūsų piliečių – iškart grįžę turėtų būti karantinuojami savivaldybių numatytose vietose“, – LRT radijui sakė A. Veryga.

Daugiau apie tai skaitykite čia.

Apie tai, kaip bus karantinuojami vilniečiai skaitykite čia. Kokias vietas nusimatė kitos savivaldybės, plačiau skaitykite čia.

Švietimo situacija

Dėl koronaviruso pandemijos atšaukiami tarptautinio bakalaureato baigiamųjų klasių egzaminai. Šie egzaminai turėjo vykti gegužę. Lietuvoje tarptautinio bakalaureato programa įdiegta 6 mokyklose: Vilniaus licėjuje, Šiaulių Didždvario, Tauragės „Versmės“, Kauno jėzuitų gimnazijose, Vilniaus tarptautinėje mokykloje ir Tarptautinėje Amerikos mokykloje Vilniuje. Tiesa, Vilniaus tarptautinė mokykla neturi baigiamųjų klasių. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Švietimo ministras Algirdas Monkevičius pirmadienį ramino abiturientus ir teigė turintis kelis planus dėl baigiamųjų egzaminų sesijos.

„Noriu nuraminti abiturientus, kad turime keletą scenarijų. Vieną jau įgyvendinome pakoreguodami egzaminų tvarkaraštį. Gali tekti jį ir toliau koreguoti. Turime ir kitą planą. Jei karantinas baigtųsi iki birželio 1 dienos, mes dar tikrai spėtume beveik laiku baigti mokslo metus ir laiku išlaikyti egzaminus įprastine tvarka. Net ir paskutinę birželio savaitę dar nebūtų per vėlu, jei galėtume išėję iš karantino režimo laikyti egzaminus. Tam būtų panaudojama pakartotinės egzaminų sesijos laikas“, – kalbėjo A. Monkevičius.

Įprastine tvarka laikyti egzaminus būtų galima, anot ministro, jei karantinas baigtųsi iki birželio 20 dienos. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Tuo metu pirmadienį pranešta, kad šiais mokslo metais pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimas (PUPP) dešimtokams ir nacionaliniai mokinių pasiekimų patikrinimai (NMPP) nevyks. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Nedarbingumas ir ligos išmoka per karantiną: ką svarbu žinoti?

Nedarbingumo pažymėjimai ekstremalios situacijos ar karantino metu vaikų, neįgaliųjų ar senjorų priežiūrai jau gali būti išduodami ilgesniam laikotarpiui. Be to, jeigu žmogus negalėjo prisiskambinti gydytojui, nedarbingumą galima gauti atgaline tvarka, tačiau atgalinis nedarbingumas gali būti išduodamas ne daugiau nei už 5 darbo dienas skaičiuojant nuo kreipimosi dienos.

Daugiau apie tai skaitykite čia.

Svarbiausia informacija verslui

Praėjusią savaitę Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), paskelbusi 32 tūkst. nukentėjusiųjų nuo COVID-19 verslininkų sąrašą, pirmadienį pranešė, kad pasibaigus ekstremaliajai situacijai, įmonės mokesčiams sumokėti turės du mėnesius.

LRT.lt primena, kad VMI, atsižvelgdama į nustatytus ribojimus ir draudimus veiklos vykdymui dėl COVID-19, paskelbė mokesčių mokėtojų sąrašą, kurie nuo kovo 16 d. iki ekstremalios situacijos pabaigos, yra automatiškai, be jokio prašymo atleidžiami nuo delspinigių, nevykdomas jų mokesčių išieškojimas.

Daugiau informacijos apie tai skaitykite čia.

Ką pasiimti važiuojant į ligoninę tirtis

Atvykusiam pasidaryti tyrimo dėl koronaviruso, jo atsakymų gali tekti laukti ir 12 valandų, todėl Santaros klinikų atstovai rekomenduoja pasiimti užkandžių. Pacientai, kuriems įtariamas COVID-19, į Santaros klinikų Infekcinių ligų centrą dažniausiai atvežami greitosios medicinos pagalbos automobiliais arba atvyksta savarankiškai. Čia pacientai priimami atskiroje dalyje, kuri skirta tik šiuo virusu užsikrėtusiems ar dėl jos tiriamiems pacientams. Jei į klinikas žmogus atvyko be medicininės kaukės, ją suteikia klinikos. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Taip pat nuo šiol gyventojai elektroninės sveikatos portale esveikata.lt galės neišvykdami iš namų peržiūrėti savo laboratorinių tyrimų atsakymus dėl koronaviruso infekcijos (COVID-19). Taip siekiama supaprastinti sveikatos paslaugų prieinamumą ir patogumą gyventojams. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Lietuvių pargabenimo skrydžiai

Per koronaviruso krizę piliečių pargabenimui į Lietuvą skirti skrydžiai turėtų vykti iki šio penktadienio, sako susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius.

„Paskutiniai skrydžiai organizuojami 27-tą dieną ir šiandien aš pavedu savo specialistams nustoti organizuoti skrydžius. Informuosiu apie tai Vyriausybę, nes manau, kad tolesni skrydžiai priklausys nuo galimybių izoliacijos tų atvykusių Lietuvos piliečių. Nes mes matome, kad reikia vykdyti ne tiktai savanorišką, bet ir priverstinę izoliaciją“, – LRT radijui pirmadienio rytą kalbėjo Jaroslavas Narkevičius.

Daugiau apie tai skaitykite čia.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo

Mobilūs patikrinimo punktai

Kaune pirmadienį vidurdienį atidaromas antrasis koronaviruso patikros punktas mieste, kituose miestuose punktus planuojama atidaryti antradienį. Kaip teigia Kauno miesto poliklinikos direktorius Paulius Kibiša, antrasis patikros punktas veiks šalia pirmojo – Kauno kempinge, Jonavos g. 51A. Anot jo, pirmasis Kauno koronaviruso patikros punktas pirmadieniui pilnai užpildytas – atvykti registravosi 66 žmonės.

Alytaus ir Šiaulių savivaldybių atstovų teigimu, jų miestuose mobilieji koronaviruso patikros punktai turėtų būti atidaryti antradienį vidurdienį.

Pasak Panevėžio savivaldybės Sveikatos poskyrio vedėjo Mindaugo Burbos, kada toks punktas pradės veikti Panevėžyje – neaišku. Darbui paruošti ir nuo antradienio 12 val. Telšiuose, Alytuje, Marijampolėje ir Šiauliuose pradės veikti mobilieji punktas, kuriuose pacientams bus imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso (COVID-19). Daugiau apie tai skaitykite čia.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi