Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.23 16:43

Savivaldybės numatė saviizoliacijos vietas: vienos siūlo susimokėti, kitos įrenginėja bendras patalpas

Lietuvos savivaldybės jau parengė saviizoliacijos vietas gyventojams, kurie dėl įvairių aplinkybių to negali daryti savo namuose. Vienos sutarė su viešbučiais, kuriems teks mokėti pilną kainą, o kitos ginasi nuo ypatingų pageidavimų: žmonės reikalauja numerių su vaizdu į danielių bandą.

Vilniaus savivaldybė šiuo metu nurodo įrengusi 44 karantinavimo vietas su 962 lovomis. Šis vietų skaičius nėra baigtinis, informacija sisteminama. Plačiau apie saviizoliaciją Vilniuje – nuorodoje žemiau:

Vilniaus savivaldybė teigia jau susidurianti su situacijomis, kai, sergantį asmenį atvežus į numatytą izoliavimo vietą, jis nesutinka pasilikti ir sako pats ieškosiąs apgyvendinimo alternatyvų. Pavyzdžiui, žada išsinuomoti būstą arba izoliuotis savo namuose, nors prieš tai savivaldybės darbuotojai buvo patikinti, kad tas asmuo neturi vietos saviizoliacijai.

„Kai kurie žmonės reikalauja geresnių vietų, nei jiems pasiūloma. Jie nesupranta situacijos rimtumo, kad vis dėlto viskas yra labai apribota, ir prasideda toks pageidavimų koncertas. Valstybėje yra tokia situacija, kad pirmoje vietoje yra galimybės, o ne lūkesčiai“, – sakė Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus atstovė Ieva Dirmaitė.

Kauno savivaldybė skelbia jau paruošusi 30 patalpų, dar keliasdešimt vietų užtikrins miesto viešbučiai, tad vietų skaičių galima plėsti. Pasak mero atstovo spaudai Tomo Jarusevičiaus, nuspręsta vietas skaičiuoti patalpomis, o ne lovomis, nes kambariuose gali gyventi ir poros, ir šeimos su vaikais.

„Patalpos saviizoliacijai priklauso Kauno miestui, todėl papildomų išlaidų nepareikalaus. Viešbučiai yra pasiūlę apie 100 vietų, ir manome, kad jų kaina bus mažesnė nei standartinė“, – sako T. Jarusevičius.

Klaipėdos miesto savivaldybė numatė 539 vietas saviizoliacijai. Kaip teigė savivaldybės atstovė spaudai Aušra Lukauskienė, tam pasirinkti viešbučiai, bet jų pavadinimai neskelbiami, kad būtų išlaikyta visuomenės rimtis.

„Pasidarėme apklausas, viešbučiai pasiūlė savo kainas ir jos yra mažesnės nei standartinės. Šiuo metu vykdomas viešasis pirkimas papildomoms paslaugoms“, – teigė viešųjų ryšių specialistė.

Akmenės rajono savivaldybė gyventojų saviizoliacijai numatė patalpas Naujosios Akmenės viešbutyje, Dabikinės Vladimiro Zubovo mokyklos bendrabutyje bei Akmenės gimnazijos Kivylių skyriuje. Patalpas savivaldybė užsako savo lėšomis.

Pasak rajono administracijos direktorės pavaduotojo Artūro Pekausko, Naujosios Akmenės viešbutyje gyventojų saviizoliacijai paskirti du aukštai – trečiame ir ketvirtame aukšte. „Viešbutyje gyvena vienas ar du klientai dar. Kai jie išsikraustys, paskirsim ir tą pirmą bei antrą aukštus“, – aiškino savivaldybės atstovas.

Buvusioje mokykloje Kivyliuose izoliacijai pritaikytos ne tik klasės, bet, esant reikalui, ir sporto salė. „Tų vietų tikrai yra. Nes pagal paskutinius reikalavimus (iš Sveikatos apsaugos ministerijos – red.) jau net nebereikia atskirti žmonių. Tie, kas nori saviizoliuotis, gali būti apgyvendinami ir su bendrais tualetais, bendrais dušais“, – teigė administracijos direktoriaus pavaduotojas.

Alytaus mieste skirtos patalpos Alytaus sporto ir rekreacijos centro viešbutyje. Jis gali talpinti iki 10 asmenų. Kaip sakė Alytaus savivaldybės Komunikacijos skyriaus atstovė Loreta Gaižiuvienė, jau tartasi su miesto viešbučiais – suteikti patalpas saviizoliacijai sutiko trys Alytaus viešbučiai, tačiau jų pavadinimai neatskleidžiami.

Pasak Alytaus sporto ir rekreacijos centro direktoriaus Tomo Stupurio, jų viešbutyje jau pradėjo kurtis saviizoliuotis turintys asmenys. Jis neslėpė: rengiamasi įvairioms situacijoms, su kuriomis gali būti susiduriama, kai žmonės priversti užsidaryti 14-kai dienų.

„Mums yra nurodyta, kad, jei žmogus pasišalina iš izoliacijos vietos, reikia kviesti policiją. Kol kas su gyventojais dialogas yra visai žmogiškas, visi viską supranta. Todėl kol kas apsaugos klausimo nesvarstome“, – pasakojo jis.

Alytaus rajono savivaldybėje numatytos patalpos Irklavimo bazėje bei vietos mokyklos bendrabutyje. Tačiau, kaip sakė rajono administracijos direktorė Gintarė Jociunskaitė, pirmiausia gyventojams būtų pasiūlyta apsistoti privačiame viešbutyje, kurio pavadinimas neskelbiamas.

„Nes ten ir maitinimas užtikrinamas, jei žmogus norėtų, ir apsauga. Tai yra, daugiau paslaugų viename pakete. Ir tik tada, kai nebeliktų ten vietos, savo siūlytume“, – sakė ji.

Jei izoliuotis norėtų žmogus, jaučiantis ligos simptomus, už jo apgyvendinimą privačiame viešbutyje sumokėtų savivaldybė. „O jeigu žmogus šiaip neturi galimybių izoliuotis namie, bet neturi dar simptomų, tada pačiam žmogui reikėtų susimokėti“, – aiškino G. Jociunskaitė.

Anykščių rajono savivaldybė parengė Alantos technologijos mokyklos bendrabutį. Jame telpa 125 žmonės. Pasak rajono administracijos direktorės Ligitos Kuliešaitės, savivaldybė dar turi visą sąrašą privačių apgyvendinimo įstaigų – ten už savo lėšas apsistoti gali pageidaujantys geresnių sąlygų. „Bet tuo atveju, jeigu mūsų bendrabutyje visos vietos būtų užpildytos, greičiausiai savivaldybė turėtų mokėti už privačias patalpas“, – pažymėjo administracijos vadovė.

Birštono savivaldybė apgyvendinti žmones numato Pirminės sveikatos priežiūros centre. „Anksčiau ten ketinta įrengti slaugos skyrių, tad patalpos naujai suremontuotos, atvežtos lovos. Dabar tai bus skirta saviizoliacijai“, – sakė vicemeras Vytas Kederys. Iš viso centre galima apgyventinti apie 30 žmonių.

Biržų rajono savivaldybė gyventojų saviizoliacijai pradžiai yra numačiusi keturias vietas Rajono kūno kultūros ir sporto centre. Taip pat perimamos papildomos patalpos vietos Technologijų centro bendrabutyje.

Druskininkų savivaldybė informacijos apie numatytas patalpas neteikia. „Siekdami užtikrinti gyventojų konfidencialumą ir saugumą, konkretaus adreso neteikiame“, – nurodoma LRT pateiktame atsakyme.

Elektrėnų savivaldybėje izoliuotis, esant reikalui, galima Elektrėnų socialinės globos namuose, Abromiškių reabilitacijos ligoninėje, buvusiuose Beižionių vaikų globos namuose bei Elektrėnų sporto centre.

Praėjusios savaitės pabaigoje patalpas saviizoliacijai Elektrėnų savivaldybė buvo suteikusi dviem žmonėms. Jie įsikūrė Elektrėnų socialinės globos namuose naujai įrengtame, nuo kitų patalpų izoliuotame priestate, atskiruose blokuose.

„Ten turime visiškai izoliuotas patalpas. Ne taip, kaip kitur, kur apgyvendinti ruošiamasi po 15 žmonių į vietą. O čia yra atskiros patalpos, atskiras įėjimas kiekvienam, atskiras dušas, absoliutus izoliavimas. Todėl ir pradėjome talpinti žmones ten, kur šiuo metu geriausios sąlygos“, – LRT sakė Elektrėnų meras Kęstutis Vaitukaitis.

Jo teigimu, jei prireiks, Abromiškių sanatorijoje savivaldybė galėtų visiškai izoliuotai, atskiruose nameliuose, apgyvendinti penkis žmones, esant didelei būtinybei – dar dešimtį kitose patalpose. Beižonyse galėtų įsikurti apie 30 žmonių. „O jau tada laisvalaikio centre, ant grindų, – neribojamai. Jeigu jau bus bėda“, – pabrėžė K. Vaitkukaitis.

Ignalinos rajono savivaldybė patalpas gyventojų saviizoliacijai numatė vietos Sporto ir pramogų centre, vėliau – ir Moksleivių namuose. „Kambariai atskiri, kiekvienas gali būti atskirai izoliuotas“, – pasakojo Ignalinos administracijos direktorė Jūratė Balinskienė. Rajono gyventojams patalpos bus suteikiamos nemokamai.

Jonavos rajono savivaldybė teigia galinti užtikrinti iki 50 vietų saviizoliacijai – tiek asmenims, kurie grįžę iš užsienio, tiek tiems, kurie galbūt turėjo kontaktą su užsikrėtusiuoju, tiek iš gydymo įstaigos išleistiems, bet dar grįžti į šeimą negalintiems pacientams. Kaip sakė administracijos direktoriaus pavaduotoja Birutė Gailienė, rajono operacijų centre sutarta viešai neskelbti, kur ir kokiose vietose gali saviizoliuotis vietos gyventojai.

Joniškio rajono savivaldybė saviizoliacijai skiria 28 naujai sutvarkytus socialinius būstus, į kuriuos dar neįsikėlė gyventojai. Kaip sakė Joniškio administracijos direktorė Valė Kulvinskienė, savivaldybėje yra ir daugiau patalpų – renovuotų mokyklų. „Galbūt tai ne viešbučio sąlygos, bet švarūs, nauji būstai“, – kalbėjo ji.

Jurbarko rajono savivaldybė gyventojų saviizoliacijai siūlo nemokamas ir mokamas patalpas. Nemokamai žmonės gali apsistoti Nakvynės namuose (16 vietų), Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos bendrabutyje (41 vieta) bei Smalininkų technologijų ir verslo mokyklos bendrabutyje (114 vietų). Taip pat žmonės gali pasinaudoti privačių viešbučių „Jurodis“ (8 vietos), „Mituva“ (15 vietų) bei „Vila Bisena“ (10 vietų) paslaugomis.

Kaip sakė apgyvendinimą koordinuojanti savivaldybės atstovė Jurgita Voroninienė, nemokamai siūlomuose bendrabučiuose įrengti dviviečiai – triviečiai kambariai. Jei norinčiųjų izoliuotis nebus pernelyg daug, iš pradžių jie bus apgyvendinami po vieną. „Blogasis scenarijus – visi kartu“, – nuogąstavo ji.

Pasak J. Voroninienės, šiuo metu izoliacijos galimybėmis labiausiai domisi iš užsienio grįžtančių darbuotojų žmonos ir tėvai. „Patys skambino gal du izoliuotis norintys asmenys. Kiti skambučiai – iš giminaičių. Ir skambučių kasdien būna po 6–7“, – kalbėjo savivaldybės atstovė.

Kaišiadorių rajono savivaldybė šiuo metu yra numačiusi 50 vietų izoliacijai. Pasak savivaldybės administracijos direktoriaus Mindaugo Nasevičiaus, visos jos – kaimo turizmo sodybose, tačiau situacijai blogėjant numatyta pasinaudoti ir uždarytomis švietimo įstaigomis, kuriose galėtų gyventi didesnės grupės žmonių.

Kalvarijos savivaldybė, pasak administracijos direktoriaus Valdo Aleknavičiaus, rezervavo 160 patalynės komplektų. Vietos saviizoliacijai numatytos įvairiose bendruomenių namuose, iš viso užtikrinant apie 30 kambarių.

„Turim stovyklą, kurios vadovė leido mums nemokamai naudotis viskuo. Apie pinigus net nekalbama“, – teigė V. Aleknavičius.

Esant reikalui, būtų naudojamos ir Nemunaičių pagrindinės mokyklos patalpos.

Kauno rajono savivaldybės meras Valerijus Makūnas gyventojus informavo, kad seniūnijose parengta 300 vietų gyventojams. Saviizoliacijai pritaikytuose pastatuose galės vidutiniškai gyventi nuo 6 iki 20 žmonių. Tiesa, specialios erdvės sukurtos neįgaliesiems ir pensininkams. Jiems pritaikyta apie 30 vietų.

Kazlų Rūdos savivaldybei saviizoliacijos vietos gali kainuoti brangiau nei kitoms savivaldoms. Šiuo metu rezervuota 15 kambarių svečių namuose, bet, pasak mero patarėjo Mariaus Zitkaus, savivaldybė už kambarius moka net jiems esant tuštiems.

„Svečių namuose rezervavome vieną aukštą, šiuo metu vyksta derybos dėl antrojo. Viešbutis taikys tokias pačias kainas, kaip ir įprastiems klientams, tačiau pradėsime mokėti tik įsikūrus žmonėms. Iki to mokame rezervacinį mokestį, kuris sudaro apie trečdalį kambarių kainos“, – teigė M. Zitkus.

Kėdainių rajono savivaldybė parengė daugiau kaip 30 kambarių, skirtų privalomam karantinui. Tačiau kur konkrečiai tos vietos įrengtos, savivaldybė neatskleidžia.

„Buvo taip, kad jau laužėsi į patalpas, todėl nenorime viešai skelbti tų vietų. Tačiau jos priklauso savivaldybei. Vyksta ir derybos su viešbučiais, bet kiek prireiks kambarių, dar negalime pasakyti“, – LRT komentavo Kėdainių mero patarėjas Paulius Aukštikalnis.

Kelmės rajono savivaldybė numatė 30 vietų izoliacijai. „Dešimt jų – Kražių kultūros centre, kitos – kaimo turizmo sodyboje. Kol kas už vietas nemokame, bet esame pasirašę preliminarią sutartį. Verslininkai tikrai supranta situaciją ir nenori pasipinigauti“, – teigė administracijos direktorius Stasys Jokubauskas.

Anot jo, rajone yra galimybė įkurti dar 40 vietų profesinio rengimo centre, turinčiame bendrabutį. Esą sąlygos nėra itin geros, bet kritiniu atveju privalės tikti.

Klaipėdos rajono savivaldybės gyventojai turi ir itin aukštų reikalavimų saviizoliacijos vietoms. Meras Bronius Markauskas sako, kad kai kurie skambinę gyventojai pageidavo ir 5 žvaigždučių viešbučio, ir kambario su vaizdu į danielių bandą.

„Prasideda kalba nuo to, kokios yra sąlygos. Dauguma tikisi prabangių viešbučių, o kai pradedame realiai kalbėti, žmonės patys užsimano ieškoti nakvynės“, – sako B. Markauskas.

Klaipėdos rajonas yra numatęs 500 lovų, tačiau dar ne su visais verslais pasirašė sutartis. Daugiausia tai viešbučiai, svečių arba nakvynės namai, kaimo turizmo sodybos. Tiesa, vienas nekilnojamojo turto vystytojas nemokamai pasiūlė 4 pilnai įrengtas kotedžus.

Kretingos rajono savivaldybė iš viso paruošė daugiau kaip 130 vietų saviizoliacijai. 14 vietų – buvusiuose senelių namuose, ir dar 118 – verslo technologijų mokykloje, kuria Švietimo, mokslo ir sporto ministerija leido naudotis nemokamai.

„Didelio antplūdžio nelaukiame, bet ruošiame sutartį ir su viešbučiais, kuriuose bus apie 50 vietų. Už tas vietas mokėti reikės, bet, tikiuosi, kad valstybės padengs lėšas“, – sako savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Girdvainė.

Direktorė pasakoja, kad viena porelė, norėjusi izoliuotis, iš pradžių pabijojo nakvoti senelių namuose, todėl naktį praleido savo automobilyje. „Daugelis, ko gero, įsivaizduoja, kad grįžę iš užsienio turės visą komfortą. Galiausiai ta porelė nusprendė, kad nori į savivaldybės siūlomą būstą“, – teigia J. Girdvainė.

Kretinga jau samdo saviizoliacijos vietų apsaugą, kad žmonės laikytųsi karantino sąlygų.

Kupiškio rajono savivaldybė įrengė 35 vietas universaliame daugiafunkciniame centre. Pasak administracijos direktorės Ingridos Bernatavičienės, su vietos verslininkais sutarta dėl dar 40 vietų: 20 iš jų viešbutyje, kitos 20 – kaimo turizmo sodyboje.

„Verslas taiko nuolaidas, žiūri labai atsakingai. Dar yra profesinė mokykla, su ja kol kas nesame sutarę, bet jeigu reikės, kalbėsimės“, – sako I. Bernatavičienė.

Lazdijų rajono savivaldybė izoliacijai numatė 26 vietas. Daugiausia – viešbučiuose, šiek tiek mažiau vietų atrasta socialiniuose būstuose. Taip pat, esant poreikiui, bus naudojama Veisėjų technologijų ir verslo mokykla.

„Kvietėm kaimo turizmo sodybas, bet jos izoliavosi ir nemato galimybės padėti visuomenei“, – sakė Lazdijų administracijos direktorės pavaduotojas Saulius Petrauskas.

Mažeikių rajono savivaldybė numato galimybę apgyvendinti per 80 žmonių. Arti pusės vietų jau yra užimtos – žmonės apgyvendinti viešbučiuose, krizių centre. Ruošiamas ir bendrabutis.

„Bendrabutyje, žinoma, vietų yra nemažai, tačiau ten nepakanka sanitarinių mazgų. Tačiau esant būtinybei žmonės būtų apgyvendinti ir ten“, – sakė Mažeikių rajono savivaldybės administracijos direktorė Laima Nagienė.

Apgyvendinimo kaina vienam gyventojui viešbučiuose, pasak L.Nagienės, atitinka iki šiol buvusią rinkos kainą – apie 30-40 eurų žmogui.

Tačiau karantine laiką leidžiantys asmenys sukelia ir problemų. „Esu sulaukusi pastebėjimų, kad pavyzdžiui, išeina į lauką parūkyti. Tai aš viešbučių vadovams sakiau: užrakinkite kambarių duris iš lauko pusės, kad nebūtų galimybės išeiti“, – pasakojo L. Nagienė.

Marijampolės savivaldybė parengė 50 vietų, planuojama turėti daugiau. „Intensyviai plečiame. Socialiniai būstai, butai, įstaigos, kur yra sanitariniai mazgai. Privačiose patalpose, bendruomenių patalpose. Taip pat sustabdytas planuotų parduoti patalpų pardavimas ir jos bus pritaikomos žmonėms izoliuoti“, – sakė Marijampolės meras Povilas Isoda.

„Prie savivaldybei priklausančių patalpų, turime ir vieną privačią vietą – viešbutį. Ten tilps apie 30 žmonių. Savivaldybei tai kainuos maždaug 3 tūkst. eurų mėnesiui“, – teigė P. Isoda.

Kol kas žmonės apgyvendinami taip, kad vienam asmeniui tektų vienas sanitarinis mazgas. „Tačiau kai jau nebebus galimybės to užtikrinti, tada bandysime koreguoti gyvenimo sąlygas ir galbūt apgyvendinti po kelis“, – sakė meras.

Molėtų rajono savivaldybė kol kas yra pasirašiusi sutartį su dviem viešbučiais. Juose, pasak administracijos direktoriaus Sigito Žvinio, galėtų būti apgyvendinti 24 žmonės. Atsiradus didesniam poreikiui savivaldybė numačiusi pasirašyti sutartį su gerokai didesniu viešbučiu, kuriame galėtų gyventi iki 200 žmonių.

„Esame sutarę rinkos kainomis. Dėl apmokėjimo savivaldybė įsipareigojo sumokėti iš savo lėšų, o jau maitinimu turi patys pasirūpinti. Šiai dienai daug viešbučių neužsakėm, nes pasirašinėjam sutartis pagal poreikį“, – sakė S. Žvinys.

Neringos savivaldybė yra numačiusi pastatą, kuriame yra 14 kambarių. Tai pastatas Miško gatvėje, kurį savivaldybė šiuo tikslu perėmė iš Vyriausybės. „Ar kainuos, nežinau, čia viskas priklausys nuo Vyriausybės“, – sakė Neringos savivaldybės administracijos direktorius Egidijus Šakalys.

Pagėgių savivaldybėje paruoštos vietos 26 gyventojams. „Turime krizių namuose paruošę kelias vietas ir esame su keliais viešbučiais sutarę. Krizių namuose 6, dar viešbučiuose apie 10 kambarių“, – pasakojo Pagėgių meras Vaidas Bendraravičius. Jo teigimu, viešbučiai nurodė įprastą rinkos kainą.

Pakruojo rajono savivaldybė numato, kad izoliuoti galėtų ir 120 žmonių. Kol kas numatytos trys vietos – visos ugdymo įstaigoms priklausantys bendrabučiai.

„Apgyvendinimas bus nemokamas. Vis dėlto reikės samdyti saugos tarnybą, kad nevaikščiotų žmonės iš kambario į kambarį, įvairias priemones pirkti apsaugos. Tai kainuos“, – skaičiavo Pakruojo rajono meras Saulius Margis.

Panevėžio miesto savivaldybė numatė 50 vietų, kuriuose galima apgyvendinti žmones. „Yra savivaldydės būstas, nuomotas būstas ir rezerve numatyti savivaldybių įstaigų bendrabučiai. Tačiau jie yra rezerviniai“, – sakė Panevėžio miesto savivaldybės operacijų centro koordinatorius Kęstutis Klungis.

Pasak jo, kaina, kuri bus mokama už vieno žmogaus apgyvendinimą – derybų klausimas.

Panevėžio rajono savivaldybė skaičiuoja, kad šiuo metu gali apgyvendinti 50 žmonių. Tam pasirinkta kaimo turizmo sodyba, du asmenys jau ten apgyvendinti.

„Kainos nepalankios, bet ar mes skaičiuojame pinigus šiuo metu, ar sprendžiame klausimą? Bet tikimės, kad tos įmonės susipras. Šiuo metu avansiniai mokėjimai padaryti, rezervuotos 4 vietos. Šiuo metu – 30 eurų žmogui para. Bet šioje situacijoje nelabai galime derėtis“, – sakė Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis.

Pasvalio rajono savivaldybė kol kas nesikreipė į privatų sektorių, nes iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos karantinio laikotarpiui gavo profesinės mokyklos bendrabučio pastatą. Jame šiuo metu paruošta 16 vietų.

„Jei šeimos nariai, tai gali būti po du. Jei ne šeimos nariai – tada po vieną. Jei bus poreikis, tame pačiame bendrabutyje didinsime vietų skaičių“, – pasakojo Pasvalio rajono administracijos direktorius Povilas Balčiūnas.

Savivaldybei už šias patalpas mokėti nereikės. Kainuos tik kominaliniai mokesčiai. Tačiau P. Balčiūnas pabrėžė, kad šiuo metu didžiausia problema yra apsaugos priemonės ten dirbsiantiems žmonėms.

„Su priemonėmis yra labai sudėtinga. Kažkiek rezerve turime, bet ne tiek, kiek reikia. Respiratorių praktiškai neturime. Dezinfekcinio skysčio nusipirkome patys, vienkartinių kaupių esame užsisakę. Kaina visų priemonių siaubingai išaugo“, – sako P. Balčiūnas.

Plungės rajono savivaldybė yra numačiusi 70–80 apgyvendinimo vietų.

„Yraa privati poilsiavietė Plateliuose. Esame sudarę sutartį su savininkais. Ten yra užtikrinama 50 vietų. Kita vieta – mokyklos bendrabutis, ten turėtume apie 20 vietų“, – pasakojo Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Mantas Česnauskas.

Planuojama ieškoti daugiau vietų, kur izoliuoti žmones, jei staiga išaugtų poreikis. „Žinoma, savivaldybė patalpų turi, tačiau jos nelabai atitinka reikalavimų, nes ten sanitariniai mazgai yra bendri, todėl nusistumia į galą. Šios patalpos būtų naudojamos tik ekstremaliu atveju“, – sako M. Česnauskas.

Prienų rajono savivaldybė planuoja apgyvendinti iki 100 žmonių. Tam numatytos vietos buvusiuose Jiezno vaikų globos namuose, taip pat Veiveriuose ir keliose kaimo turizmo sodybose. Vien Veiveriuose, skaičiuojama, atskirose patalpose gali apsistoti 50 žmonių. Esant būtinybei, pasak mero Alvydo Vaicekausko, bus galima plėsti vietų skaičių, nes rezervų yra.

„Nesam labai tankiai apgyvendinta savivaldybė, todėl vietų turime. Blogiausiu atveju esame numatę, kad net jei ligonių atsirastų papildomai, esam įsirengę slaugos ligoninėje Veiveriuose vieną korpusą, tai laikome rezerve“, – sako A. Vaicekauskas.

Palangos savivaldybė yra parengusi 65 vietas, kuriose bus galima izoliuotis. „Visos vietos priklauso savivaldybei ir iki šiol buvo tuščios“, – sako savivaldybės atstovė Jurgita Vanagė.

Radviliškio rajono savivaldybė šiuo metu pasirengusi izoliuoti apie 100 žmonių. Jiems paruoštos patalpos reabilitacijos centre, savivaldybės būstuose, privačiame viešbutyje.

„Jeigu dar reikės, turime susitarimą su kaimo turizmo sodybomis. Kai karantinuojamų žmonių skaičius pasieks 50, tada toliau darysime susitarimus“, – sako meras Antanas Čepononis.

Su kokiais privačiais viešbučiais yra sutarta, meras nenori atskleisti: „Kad nebūtų žmonėms kažkokių blogų emocijų, kad nebijotų ten vėliau apsistoti. Mes esame sutarę, kad neįvardijame vietų“.

„Kada mes tarėmės, apie pinigus išvis nebuvo kalbos todėl, kad dabar tai yra būtina. Manau, kad, jei jie (verslininkai, – red. past.) prašys už komunalinius patarnavimus, mes tikrai sumokėsime, bet tai nebus viešbučių kainos“.

Rietavo savivaldybė paruošė dešimtis vietų. Žmonės bus karantinuojami kavinėje-motelyje „Jūra“.

Anot Rietavo mero Antano Černeckio, vietos verslas nepuolė siūlytis nemokamai padėti, todėl savivaldybė motelio savininkams už apgyvendinimą moka po 12 eurų su PVM už parą asmeniui.

„Pagal mūsų apimtis pradžiai to turėtų užtekti, o po to turime rezervą – tai profesinės mokyklos bendrabutis. Jeigu dar reikėtų, yra ir buvusios kolegijos pastatų. Dabar patalpos nešildomos, bet bėdai esant ir atšilus orui, būtų galima“, – teigia meras.

Atsiradus dar didesniam poreikiui, savivaldybė turi ir įrengtą trijų kambarių butą.

Raseinių rajono savivaldybė sutarė dėl 6-ių kambarių „Rasos“ viešbutyje. Viešbučio savininkai pasiūlė nuolaidą, tačiau nemokamai kol kas nesiruošia apgyvendinti.

Izoliacijai taip pat paruoštos Gabšių kaime esančios buvusių Sereikių šeimyninių vaikų globos namų patalpos. „Patalpos puikios, įrengtos, sutvarkytos, lovos atvežtos, bet kada galima vežti ir karantinuoti gyventojus“, – sako Raseinių meras Andrius Bautronis.

Rokiškio rajono savivaldybė yra paruošusi du keturių aukštų bendrabučius. Vienas – Jono Tumo Vaižganto gimnazijos, kitas – Rokiškio technologijos, verslo ir žemės ūkio mokyklos bendrabutis.

Skuodo rajono savivaldybė numatė apie 20 vietų. Tai keletas kambarių savivaldybei priklausančiose būstuose, taip pat parapijos namai.

„O toliau, jei matysim, kad daugėja, šnekėsime su verslininkais, kad su jais būtų galima sudaryti sutartis“, – sakė Skuodo rajono savivaldybės meras Petras Pušinskas.

Šalčininkų rajono savivaldybė galėtų apgyvendinti 95 asmenimis.

„Yra numatyti du bendrabučiai: Šalčininkuose ir Šalčininkėliuose. Šalčininkuose yra gimnazijos bendrabutis, kuris gerai paruoštas, jame vaikų nėra ir nebus, jis dabar tuščias. O Šalčininkėliuose taip pat yra tuščias bendrabutis. Jei reikės, bus kalbamasi ir su verslininkais. Žiniasklaidoje ir konferencijoje, taip pat pokalbiuose su administracijos direktoriais pono Aurelijaus Verygos buvo pasakyta, kad jei kas, už apgyvendinimą bus sumokėtą. Tai tikimės“, – sako meras Zdzislavas Palevičius.

Šiaulių miesto savivaldybėje yra paruošta nuo 129 iki 230 vietų. Tai – tuščios ir šiuo metu nešildomos patalpos sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, keturi savivaldybės socialiniai būstai, kuriuose galės būti apyvendinti ligoninėse nebetelpantys ir lengvesne ligos forma sergantys pacientai, taip pat Sanatorinės progminacijos bendrabutis. Iš užsienio grįžtantiems ir neturintiems galimybių izoliuotis savo namuose šiauliečiams yra paruoštos Turizmo centro ir Logopedinės mokyklos patalpos.

Šilalės rajono savivaldybė parengė 30 lovų: Šilalės mieste, Kvėdernos ir Žadeikių seniūnijose. Vietos yra suplanuotos savivaldybės butuose, buvusios mokyklos Žadeikiuose patalpose.

„Plius yra aptarta, kad jei reikalas bus, turime dar vieną mokyklą Žadeikiuose, kuri uždaryta. Jei masiškai reikėtų, turėtume visą mokyklą. Taip pat esame aptarę galimybė dėl trišalių sutarčių sudarymo su viešbučiais ir svečių namais“, – sakė administracijos direktorius Valdemaras Jasevičius.

Jei prireiks apgyvendinti žmones viešbučiuose, pasak administracijos direktoriaus, nepasiturintieji nebus verčiami susimokėti.

Šilutės rajono savivaldybė parengė apie 60–70 vietų. Jos yra: Rusnės saloje (5 kambariai, skirti šeimoms, taigi galėtų apie 10 žmonių apsigyventi), Šilutės centre viešbutyje, taip pat nebenaudojamame darželyje.

Anot mero Vytauto Laurinačio, nors vietų yra, ne visi grįžtantys nori jomis naudotis. „Buvo skambinančių, bet kai pasakėme, kokia yra karantinavimo tvarka, kad negalės laisvai vaikščioti, jie atsisakė. Jie galvojo, kad atvažiuos, pasiims raktus ir ką norim, tą darom“, – sakė meras.

Šakių rajono savivaldybė tikina, kad šiuo metu yra pasirengusi karantinuoti iki 100 žmonių. Vietos numatytos mokyklų bendrabučiuose, viešbučiuose ir bendruomenės centruose.

Esą taip pat ieškoma papildomų vietų, jei gyventojai pasiūlytų nenaudojamus butus, sodo namelius. Taip pat galėtų būti panaudotos ir tuščios mokyklų patalpos. Tačiau jos dabar nešildomos, todėl nelabai tinkamos apgyvendinimui.

Meras Edgaras Pilypaitis tikina, kad asmuo, išreiškęs pageidavimą apsistoti viešbutyje, turės tai daryti savo sąskaita. „Išskyrus tuos atvejus, kai asmenį mums nukreips gydytojai arba NVSC specialistai“, – sakė jis.

Šiaulių rajono savivaldybė su vietos verslininkais (viešbutukų savininkais) yra sudariusi žodines sutartis. Tačiau karantinavimo vietos viešai neskelbiamos, kad vietos gyventojai blogai nesureaguotų.

Administracijos direktorius Gipoldas Karklelis tikina, kad vietų yra dešimtys. Jei gyventojas bus pajėgus pats susimokėti, tai bus prašoma susimokėti, o jei nepajėgus, sumokės savivaldybė.

„Kai kurie patys pasisiūlo susimokėti. Bet jei tai bus senyvo amžiaus žmonės, socialiai remtini, tai mes sumokėsim. Mes esame verslininkams pažadėję vieną dalyką: kad bet kokiu atveju tie nuostoliai bus kompensuoti“, – sako D. Karklelis.

Širvintų rajono savivaldybė gyventojų karantinavimui buvo paruošusi 33 vietas nenaudojamoje mokykloje, tačiau pastatas buvo padegtas. Nors mokykla nesudegė, aprūko sienos, langai, todėl savivaldybei teko ieškoti naujų saviizoliacijos vietų.

„Iš karto kreipėmės į kaimo turizmo sodybas, kurios teikia apgyvendinimo paslaugas. Labai sunkiai, bet suradom, kas priims“, – sakė administracijos direktorė Ingrida Baltušytė-Četrauskienė.

Pasak jos, vienoje sodyboje yra 6 kambariai, kuriuose gali tilpti apie 15 žmonių. Kitoje – apie 10 kambarių, kuriuose talpins apie 35 žmones. Jei prireiks daugiau vietų, jau baigtas tvarkyti ir anksčiau padegtas mokyklos pastatas.

Vilniaus rajono savivaldybė laikinam karantinavimui yra numačiusi dvi vietas – viešbutį „Lenkų namai” (35 kambariai) Naugarduko gatvėje ir Nemenčinės daugiafunkcijinio kultūros centro patalpas (10 kambarių). Kaip informavo savivaldybės atstovė spaudai Jolanta Gulbinovič, visuose šiuose pastatuose jokios kitos veiklos nevykdomos, jos bus skirtos tik laikinam karantinavimui.

Tauragės rajono savivaldybė sako, kad laikinojo karantinavimo patalpų poreikis didėja, nes grįžta tolimųjų reisų vairuotojai. Pirmiausia savivaldybė kreipia žmones į privačius viešbučius „Bastilija“ ir „Banga“, su kuriais buvo susitarta iš anksto. Per abu viešbučius yra 51 vieta. Privatiems viešbučiams savivaldybė moka po 20 eurų už naktį.

Taip pat dvylika asmenų gali priimti jau parengti Parapijos namai, dar 22 – Pagramančio senelių namai.

Trisdešimt trys vietos yra paruoštos Tauragės profesinio rengimo centro bendrabutyje. Jame kol kas gyvena keli užsieniečiai, tačiau esant poreikiui čia karantinuoti žmones, jie bus iškeldinti į kitas gyvenamąsias patalpas. 50 vietų savivaldybė turi Skaudvilės specialiojoje mokykloje, taip pat dėl visa ko parengusi turimas patalpas Lauksargiuose, yra susitarusi su privačiu verslu.

„Mes parūpinome higienos priemonių krepšelį kievienam, taip pat yra penkiasdešimt penki savanoriai, kurie palaiko su karantinuojamais žmonėmis kontaktą ir prižiūri, kokia situacija. Kai kuriose patalpose baigiamos įmontuoti filmavimo kameros, nes mes jau turėjome keletą atvejų, kai karantinuojamieji nesilaikė režimo“, – LRT sakė Tauragės rajono savivaldybės darbuotoja.

Švenčionių rajono savivaldybės administracijos direktorė Jovita Rudėnienė LRT sakė, kad yra parengta daugiau nei 150 laikino karantinavimo vietų. Pirmiausia žmones siunčia į dvi Švenčionių rajono ligoninėje atskirai įrengtas patalpas. Vienose iš patalpų jau karantinuojami trys žmonės – tolimųjų reisų vairuotojai, dar vienas žmogus ketino apsigyventi. Viso – 11 vietų.

Taip pat laikinam karantinavimui yra paruoštas Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centras – 71 vieta, kuriame yra atskiri įėjimai, dušai, tualetai ir kuriame galima gyventi šeimoms. Antrajame centro aukšte yra septyni kambariai su bendrais tualetais.

Jei prireiktų daugiau patalpų karantinavimui, rajonas ketina panaudoti Švenčionių profesinio rengimo centro bendrabutį.

Telšių rajono savivaldybė yra susitarusi su trimis ekonominės klasės viešbučiais: „Pas Stefą“, „Telšiai“ ir „Telšių svečių namai“. Visi viešbučiai buvo tušti, ten kitų gyventojų nėra, per visus laikinam karantinavimui susidaro apie 60 vietų.

„Kalbamės su gyventojais, kad jei jie turi galimybę susimokėti, susimokėtų už laikiną karantinavimą viešbučiuose tas dvi savaites. Socialiai remtiniems ieškosime iš savivaldybės biudžeto, kaip sumokėti, jei reikės ten apgyvendinti“, – sakė Telšių rajono administracijos direktorius Imantas Motiejūnas.

Taip pat 12 vietų yra numatyta rajono Socialinių paslaugų centre ir dar 15 – seniūnijų socialinių paslaugų centruose. Galės būti panaudoti ir 5 socialiniai būstai.

Taip pat yra tariamasi su brangesnių Telšių viešbučių savininkais, jie žada, kad prireikus bus skirtos patalpos, tačiau savivaldybė negali uždrausti viešbučiams, jei yra kitų klientų, jų taip pat priimti. Be to, jei poreikis būtų dar didesnis nei minėtosios karantinavimui jau parengtos patalpos, Telšiai galėsią panaudoti „Areną“ – sporto paslaugų centrą.

Trakų rajono savivaldybė laikinam karantinavimui paruošė nenaudojamą „Trasalio“ viešbutį, kuriame yra 21 lova, tačiau pagal poreikį gali būti ir daugiau vietų. 20 vietų rezervuota Aukštadvario profesinės mokyklos bendrabutyje – tam skirtas visas atskiras aukštas. Žmonių šiuo metu bendrabutyje nėra, tačiau kai kuriuose kambariuose yra jų gyventojų daiktų.

„Mums mokykla sakė, kad gali parūpinti ir daugiau vietų, bet jau tada reikėtų iškeldinti. Mes taip pat kreipėmės į Turto fondą dėl jų patalpų galimo naudojimo, taip pat kreipėmės į Sporto centrą – jie turi kelias vietas – laukiame atsakymų. Ir į viešbučius kreipėmės. Bet ten reikės savivaldybei mokėti“, – aiškino administracijos direktorius Darius Kvedaravičius.

Ukmergės rajono savivaldybė apgyvendina žmones „Veprių stovykloje“ – bendrabučio tipo patapose. Čia 24 kambariai, 64 lovos. Yra susitarta su viešbučiu „Big Stone“, kuriame yra 69 vietos, tačiau tai yra mokama paslauga – 40 eurų para su maitinimu.

„Mes taip pat esame apsitarę su „Taujėnų dvaro“ viešbučiu, apskambinę kaimo turizmo savininkus – jie irgi sutinka priimti už tam tikrą mokestį ar kokias kitas nuolaidas. Tai savo rajono žmones mes tikrai turėsime kur karantinuoti“, – sakė administracijos direktorius Darius Varnas.

Jis taip pat paminėjo, kad kalbasi su saugos tarnybomis, nes ne visi gyventojai sąmoningi – nesilaiko karantino reikalavimų.

Utenos rajono savivaldybė žmones apgyvendins „Angelo“ viešbutyje, kuriame yra daugiau nei 20 vietų, taip pat Sudeikių daugiafunkcijinio centro patalpose – 15 vietų, ir Sudeikių daugiafunkcijinio centro poilsiavietėje, kurioje yra 8 vietos. Bikuškyje esantis „Ežerų pasaulis“ gali apgyvendinti dar apie 8 žmones.

Varėnos rajono savivaldybė šiuo metu yra pasiruošusi apgyveninti 75 asmenis. Kaip teigė rajono viešųjų ryšių specialistė Irena Makselienė, Dzūkijos nacionalinio parko Marcinkonyse viešbutyje yra 12 vietų, ten vienas žmogus jau gyvena. Taip pat yra paruoštas „Ąžuolo“ gimnazijos bendrabutis – 63 vietos, kitos patalpos.

Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos direktorius Vitas Gavėnas LRT sakė, kad kol kas turi 47 vietas.

„Yra paruoštas Kybartų specialiosios mokyklos bendrabutis ir buvusios puikiai įrengtos Vaikų ir jaunimo centro patalpos. Tai kol kas tiek, o paskui žiūrėsime, vykdysime nurodymus“, – sakė V. Gavėnas.

Visagino rajono savivaldybė yra numačiusi buvusiame Ignalinos atominės elektrinės profilaktoriume įrengtas patalpas. Jos buvo naudojamos konferencijoms, kitiems renginiams ir teikė apnakvindinimo paslaugas.

„Ten šiuo metu yra laisvas 31 kambarys. Galima padaryti ir daugiau, tačiau ten dabar gyvena kelių įmonių darbuotojai, kurie yra pasirašę ilgalaikes sutartis. Bet čia sprendžiama problema“, – sakė administracijos direktorius Virginijus Andrius Bukauskas.

Jis taip pat kalbėjo, kad galima naudoti Visagino profesinės mokyklos bendrabutį, tačiau ten patalpos yra su bendro naudojimo sanitariniais mazgais. Visagino savivaldybė ketina pasitelkti privačius viešbučius ir svečių namus.

Zarasų rajono savivaldybė apgyvendinimui yra numačiusi kempingą „Zarasai“ – tai atskiras pastatas miesto prieigose. Taip pat yra profesinė mokykla, turinti apgyvendinimo patalpas, ir savivaldybės svečių namai „Zarasai“, kurie šiuo metu tušti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi