Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.24 11:34

Daugiabučių gyventojai sunerimę: ar laiptinės dezinfekuojamos realybėje, ar tik kalbose?

Užkirsti kelią koronaviruso plitimui dezinfekuojamos ne tik parduotuvės, viešasis transportas, tai turi būti daroma ir daugiabučių namų laiptinėse. Tik ši procedūra ne visur vyksta vienodai – vienur gyventojams reikia už tai mokėti, kitur ne, dar kitur valytojos išeina sirgti.

Po savaitės karantino daugiabučių namų gyventojai pastebi, kad namų laiptinės nėra dezinfekuojamos. LRT RADIJAS gavo žinutę iš sostinės gyventojų, kuriems Viršuliškių rajone daugiabučius prižiūrinti įmonė paskelbė, jog valytojos pasiėmė nedarbingumo pažymėjimus ir šiuo metu negali atlikti tinkamos paslaugos, o administratorius ieško sprendimo ir dėl valymo, ir dėl dezinfekcijos.

Tačiau Fabijoniškių rajone gyvenantis vilnietis Vladas teigia, kad per karantiną valytojų nematė ir laiptinė nebuvo net plaunama, LRT RADIJUI pasakoja vilnietis.

„Jokio kvapo nesijaučia, nepastebėjau nė vienam name, kad būtų kas valoma, kad vaikščiotų žmonės ir dezinfekuotų. Turi būt, tam juk mokame pinigus. Net dezinfekcinio skysčio nežinau kur gauti, nesimato, kur yra pirkt, yra tik perpardavinėtojai, siūlo už kosmines kainas“, – nerimauja senjoras Vladas.

Kiek kitokia situacija yra tų namų, kuriose yra įsteigtos bendrijos. Vilnietė Neringa teigia, kad jų laiptinė kartą dezinfekuojama tikrai buvo, nes kiekvienas butas moka valytojai, be to, ir patys gyventojai stengiasi palaikyti švarą.

„Mūsų namas priklauso bendrijai ir už paslaugas mokame patys valytojai irgi – 3 eurus nuo buto. Laiptinės valomos, kaip ir visada, kartą per savaitę. Dezinfekuojamas buvo liftas ir lauko durys, ir mygtukai visi. Savo durų rankenas apsivalom papildomai“ – pasakoja vilnietė Neringa.

Anot Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Adomo Bužinsko, daugiabučių namų laiptinės turi būti plaunamos, dezinfekuojamos, nes tiek bendrijoms, tiek administruojančioms daugiabučius įmonėms yra paskelbta speciali informacija, mat gyventojai moka už bendrų patalpų valymą.

„Mes iš savivaldybės pusės esame paruošę rekomendacijas, susisiekę su visas administratoriais ir bendrijoms, taip pat esame išsiuntę informaciją. Visų pirma turi būti dezinfekuojamos tos vietos, kurios daugiausia liečiamos, tai bendrųjų durų rankenos telefonspynių mygtukai, lifte esantys mygtukai. Gyventojai gali kreiptis tiek į savivaldybę, spausti tą patį administratorių, kad mažiausia kartą per savaitę būtų valomos laiptinės ir dezinfekuojamos“, – sako A. Bužinskas.

Tuo metu Panevėžyje tvarka yra kitokia. Pasak Panevėžio savivaldybės atstovo Daliaus Vadlugos, šio miesto daugiabučių gyventojams karantino laikotarpiu laiptinės nėra specialiai dezinfekuojamos. Gyventojai patys turi organizuotis jų plovimą dezinfekciniais skysčiais, užsisakyti įmonę ir už tai sumokėti.

„Rekomendacijų kaip ir nėra dėl dezinfekavimo dažnumo. Pavedimo jokio nesame davę kaip savivaldybė. Bet tas dezinfekavimas kainuos, nes tai yra gyventojų turtas, bendro naudojimo patalpos ir gyventojai tą turtą turi prižiūrėt ir išlaikyt, ir dezinfekuoti tuo pačiu“, – teigia D. Vadluga.

Gyvenamuosius namus aptarnaujančios įmonės „Mano būstas“ atstovas Paulius Ugianskis, LRT RADIJUI
aiškina, kad jie laiptines dezinfekuoja nemokamai, nebent gyventojai pageidauja pilnos dezinfekcijos, už kurią reikėtų mokėti papildomai.

„Tuose daugiabučiuose, kuriuose gyventojai buvo užsisakę periodinio valymo paslaugas laiptinėje, mes nemokamai atliekame patalpų dezinfekavimą. Paviršius valome specialiomis priemonėmis. Tokių laiptinių per Lietuvą 12 tūkstančių. Kas nori pilnos dezinfekcijos už papildomą mokestį, galime išpurkšti visą laiptinę profesionaliai“, – teigia „Mano būsto“ atstovas Paulius Ugianskis.

Situacija parodo, kad daugiabučių namų dezinfekcija daugeliu atvejų gula ant pačių gyventojų pečių. Tačiau, jeigu bent vienas daugiabučio gyventojas užsikrės koronavirusu, tuomet jau bus suskubta atlikti pilną laiptinės dezinfekciją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi