Lietuvoje

2020.03.23 09:02

Būstai grįžtančiųjų saviizoliacijai: savivaldybės perspėja nesitikėti penkių žvaigždučių viešbučių

atnaujinta 12.23
LRT RADIJAS, BNS, LRT.lt2020.03.23 09:02

Siekiant užtikrinti iš užsienio grįžusių gyventojų saviizoliaciją, miestų savivaldybės įpareigotos aprūpinti juos būstais. LRT RADIJO kalbintas Savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius ragina nesitikėti prašmatnių viešbučių ir perspėja, kad grįžę gyventojai bus stebimi.

Pirmadienį turėtų būti priimtas sprendimas iš užsienio grįžusius lietuvius izoliuoti savivaldybių paskirtose patalpose, siekiant sulėtinti koronaviruso plitimą šalyje, LRT RADIJUI sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Savivaldybių asociacijos prezidento, Jonavos rajono mero M. Sinkevičiaus teigimu, šiuo metu miesto savivaldybė galėtų pasirūpinti apie 50 gyventojų saviizoliacija. Anot jo, dėl apgyvendinimo susitarta su šias paslaugas teikiančiomis įmonėmis, taip pat svarstoma panaudoti pabėgėliams apgyvendinti skirtas patalpas ir nebenaudojamas kaimo mokyklas.

„Mačiau, kad egzistuoja straipsniai su pozicijomis, neva tai turėtų būti penkių žvaigždučių „Radisson Blu“ su maitinimu. Deja, tokių sąlygų nėra. [...] Čia ne kurortas ir ne pramoga“, – pabrėžia M. Sinkevičius.

Šakių rajono meras Edgaras Pilypaitis sako, kad šiuo metu miesto savivaldybė turi apie 70 vietų grįžusių iš užsienio gyventojų saviizoliacijai. Šakių rajono mero teigimu, minėtos vietos numatytos mokyklų bendrabučiuose, bendruomenės centrų patalpose, tuščiuose sodo nameliuose ir butuose.

„Savivaldybės interneto svetainėje nurodyti kontaktai, kur reikia kreiptis neturint sąlygų izoliuotis. [...] Ant vienos rankos pirštų galima suskaičiuoti, kiek yra tokių, kuriems minėtų patalpų reikia, bet savaitgalį gauta informacija rodo, kad grįžta tie, kurie neturi galimybių izoliuotis“, – kalba E. Pilypaitis.

Pasak M. Sinkevičiaus bus stengiamasi užtikrinti kiek įmanoma didesnę izoliuotų gyventojų kontrolę.

„Žmonių srauto nukreipimas į savivaldą leis sukontroliuoti. Nebus taip, kad nežiūrėsime, kur tie žmonės lankosi. Jeigu jų bus daugiau, galvosime, kaip sekti situaciją. Galbūt filmuojant ar patruliuojant prie saviizoliacijos pastatų. Čia nebus kurortas ir niekas nevaikščios, kur nereikia“, – akcentuoja M. Sinkevičius.

E. Pilypaitis pritaria, kad grįžusieji iš užsienio bus stebimi, tačiau visų svarbiausias, anot jo, šiuo atveju yra gyventojų sąmoningumas.

„Galbūt galėsime sukontroliuoti pasitelkę šaulius, kurie pasisiūlė į pagalbą. Bet tai nėra sukarinta struktūra. Jeigu žmogus keltų konfliktą, mes iš esmės negalėtume jam nieko padaryti“, – sako E. Pilypaitis.

Izoliuojasi didžiuosiuose miestuose

Kelios dešimtys iš užsienio grįžusių lietuvių save izoliavo specialiose patalpose didžiuosiuose šalies miestuose.

„Šiuo metu apie 20 asmenų yra izoliuoti“, – BNS perduotame komentare sako Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Paulius Keras.

Jis taip pat teigia, kad šiuo metu savivaldybė numačiusi apie pustrečio šimto tokių patalpų iš užsienio grįžusiems žmonėms, kurie neturi galimybės savęs izoliuoti namuose.

„Šiai minutei turime apie 250 vietų, numatytų izoliacijai, kur galėtų būti apgyvendinti galbūt koronavirusu užsikrėtę asmenys. Šis skaičius gali didėti, nes vyksta diskusijos su viešbučiais, apgyvendinimo paslaugas teikiančiomis įmonėmis“, – komentuoja jis.

Klaipėdos mieste žmonių, kurie pasinaudojo savivaldybės numatyta paslauga, yra panašiai kaip ir Kaune.

„Dabar yra 16 asmenų, kurie yra izoliuoti asmenys“, – kalba uostamiesčio savivaldybės atstovė spaudai Aušra Lukauskienė.

Pasak jos, šiuo metu savivaldybė žmonių saviizoliacijai numačiusi 539 vietas.

Tiek Kauno, tiek Klaipėdos atstovai taip pat nusprendė neviešinti konkrečių vietų, kurios skirtos žmonių saviizoliacijai, tačiau įvardijama, kad tai yra viešbučiai, moteliai, kitos apgyvendinimo įstaigos, taip pat savivaldybėms priklausančios patalpos.

Tuo metu Vilniaus miesto savivaldybė BNS teigė daugiau informacijos apie saviizoliacijai skirtas patalpas ir jose jau gyvenančius žmones galinti pateikti per spaudos konferenciją pirmadienį.

Saviizoliacijai skirtas patalpas numačiusios ir kitų miestų bei rajonų savivaldybės.

Visiems grįžusiesiems į Lietuvą privalomas 14 dienų karantinas, už jo pažeidimą gresia teisinė atsakomybė.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.