Lietuvoje

2020.03.22 07:34

Specialistė: tyrimai nėra panacėja, koronaviruso plitimą gali sustabdyti tik mūsų nesibūriavimas, nebuvimas lauke

atnaujinta 08.06

„Tyrimai taip, jie yra reikalingi, jie (reagentai – LRT.lt) atkeliauja į Lietuvą, galbūt šalyje jie jau bus šiandien, bet tai nėra panacėja, kuri sustabdys viruso plitimą. Viruso plitimą gali sustabdyti tik mūsų nesibūriavimas, nebuvimas lauke“, – LRT RADIJUI sako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė.

Jos teigimu, šią valandą (7 val. ryte) vis dar patvirtinti 105 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, tačiau realūs skaičiai gali būti tikrai didesni.

„Bet mes niekada negalime spėlioti, kiek kartų jie gali būti didesni. Kiek nustatytų, kiek gali būti dar kontaktinių asmenų. Problema bręsta tame, kad serga medikai. Aiškinamasi, nuo ko jie susirgo, galbūt kažkas užsikrėtė šeimoje.

Tačiau jeigu kalbant ne apie medikus, apie kitą žmonių visuomenės dalį, kurie susirgo, didžioji dalis iš jų užsikrėtė šeimose. O tai reiškia, kad ta rekomendacija, ta prievolė, jog jeigu tu grįžai (iš užsienio – LRT.lt), turėjai kontaktą, (...), jos yra silpnai laikomasi Lietuvoje“, – pasakoja D. Razmuvienė.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro gydytoja atkreipia dėmesį, kad dėl koronaviruso turėtų būti tiriami visi, kuriems pakyla temperatūra ir dėl neaiškių priežasčių atsiranda plaučių uždegimas.

Medikės teigimu, tokias rekomendacijas šią savaitę šalims pateikė Europos ligų prevencijos kontrolės centras. D. Razmuvienė sako, kad tokius pacientus dėl užkrato reikia tirti net jei jie nebuvo išvykę ar neturėjo kontakto su galimai užsikrėtusiu asmeniu.

„Asmuo, kuris pajuto karščiavimą ir pasireiškė vienas iš kvėpavimo takų simptomų, pavyzdžiui, kosulys, apsunkintas kvėpavimas, dusulys, nors ir niekur nesilankė, turi skambinti telefonu 1808, papasakoti apie šiuos du arba vieną simptomą.

Jam turi būti iškviesta greitoji pagalba, nes galimai jis gali sirgti plaučių uždegimu, o būtent dėl neaiškios kilmės plaučių uždegimo jis turi būti tiriamas dėl koronavirusinės infekcijos. Tai daroma visoje Europoje, būtent šią apibrėžtį visos gydymo įstaigos yra gavusios, tikrai visi medikai yra informuoti ir jie turi tuo vadovautis“, – pabrėžia D. Rasmuvienė.

Medikai pastebi, kad dabar daugėja ir susirgimų gripu– ši liga praėjusią savaitę Lietuvoje nustatyta maždaug 2 tūkst. žmonių.

LRT.lt primena, kad kovo 22 d. naktį Lietuvoje patvirtinti 6 nauji koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai, praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Iš viso Lietuvoje nustatyti 105 užsikrėtimo šia infekcija atvejai.

Šeštadienį dėl tyrimams dėl koronaviruso reikalingų reagentų trūkumo sustojo didžiuosiuose šalies miestuose įrengti mobilūs patikros punktai.

Kaip BNS informavo Karštosios linijos atstovai, Vilniaus, Kauno, Klaipėdos mobilūs patikros punktai iki pietų buvo pilnai užregistruoti tyrimai ir daugiau mėginių punktuose dirbantys specialistai dėl reagentų trūkumo negalėjo priimti.

Apie reagentų trūkumą šeštadienį popiet patvirtino SAM. Ministerija pranešime žiniasklaidai informavo, kad užsakyti reagentai, reikalingi ėminiams dėl koronaviruso ištirti, dėl nenumatytų aplinkybių šiuo metu dar nepasiekė Lietuvos. Todėl siekiant užtikrinti pacientų, kurių būklė sudėtinga, savalaikį ištyrimą, mobiliųjų punktų veikla yra perjungiama į racionalaus veikimo režimą.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dienos tema“ teigė, kad reagentų Lietuvoje pritrūko dėl tiekimo sutrikimų, tačiau patikino, kad jau kitą savaitę šalį reagentai turėtų pasiekti. Anot jo, Lietuvoje per parą, padidinus tyrimų įrangos pajėgumus, galima bus atlikti per 10 tūkst. koronaviruso tyrimų.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo