Lietuvoje

2020.03.22 00:30

Septintoji karantino diena Lietuvoje: aktualiausia informacija apie koronavirusą trumpai

LRT.lt, BNS, ELTA2020.03.22 00:30

Lietuvoje dėl koronaviruso COVID-19 grėsmės tęsiasi karantinas. Šeštadienį Lietuvoje buvo patvirtintas 99–as užsikrėtimo šiuo koronavirusu atvejis, dar 6 žmonės diagnozuoti jau po vidurnakčio, taigi iš viso nustatytų atvejų šalyje yra 105. LRT.lt trumpai pateikia svarbiausius įvykius per pastarąją parą.

SVARBIAUSIA INFORMACIJA TRUMPAI

– Lietuvoje nustatyti užsikrėtimo COVID–19 atvejai: 105

– Nuo COVID-19 mirė vienas žmogus Lietuvoje

– Šeštadienį patvirtinti 30 naujų koronaviruso atvejų Lietuvoje

– Nuo kovo 16 d. 00:00 visoje šalyje įvestas karantinas

– Visi įtariantys, kad galėjo užsikrėsti koronavirusu, turi skambinti specialiu numeriu 1808

– Skelbiami užsikrėtusių asmenų Lietuvoje maršrutai, informacija nuolat atnaujinama čia.

Po moters mirties uždaryti Ukmergės ligoninės skyriai

Šeštadienio naktį pranešus apie pirmąją koronaviruso auką Lietuvoje, sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis informavo, kad garbaus amžiaus moteris virusu greičiausiai galėjo užsikrėsti Ukmergės ligoninėje Pasak jo, moteris ketvirtadienį buvo išrašyta iš ligoninės, tačiau jau kitą dieną jai teko grįžti į gydymo įstaigą, jos gyvybės išgelbėti nepavyko ir šeštadienio naktį konstatuota mirtis. Tyrimas dėl koronaviruso atliktas po moters mirties. Policija pradėjo tyrimą mirties priežasčiai nustatyti.

„Moteris turėjo ne vieną, kiek man suteikė informacijos specialistai, [...] problemą, dėl kurios gydėsi ligoninėje. Įtarti, kad tos problemos, kurių seniai jau turėjo, yra susijusios būtent su koronavirusu, matyt, medikams pagrindo nebuvo“, – spaudos konferencijoje kalbėjo sveikatos apsaugos viceministras A. Šešelgis.

Viceministras taip pat neatmetė, kad Ukmergė gali tapti koronaviruso židiniu Lietuvoje. Tiesa, šeštadienio dieną Visuomenės informavimo grupės vadovas Giedrius Surplys LRT.lt portalui teigė, kad dėl didėjančio užkrėtimų skaičiaus Ukmergės kol kas „uždaryti“ neplanuojama.

Ukmergės ligoninėje priimtas sprendimas uždaryti dalį skyrių, o sąlytį su užsikrėtusiais žmonėmis galėjusiems turėti žmonėms liepta dvi savaites izoliuotis namuose, pranešė SAM.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) turimais duomenimis, šiuo metu yra trys koronaviruso ligos atvejai, susiję su Ukmergės ligonine, – susirgo du joje dirbantys gydytojai, taip pat, kaip minėta, registruotas pacientės mirties atvejis.

Atlikus pirminį vertinimą, buvo nustatyti 152 sąlytį turėję asmenys – 127 ligoninės darbuotojai ir 25 pacientai. Dauguma ligoninės skyrių buvo uždaryta, pacientai perkelti į kitas patalpas, organizuota patalpų dezinfekcija. Šiuo metu sąlytį turėjusių asmenų skaičius viršija 200, visi jie yra informuoti apie būtiną izoliaciją namuose, o NVSC savanoriai kasdien teiraujasi jų apie sveikatos būklę. Ligoninėje veikia tik slaugos ir vidaus ligų skyriai, tačiau nauji pacientai į ligoninę nepriimami.

Šeštadienį – 30 naujų atvejų

Lietuvoje šeštadienio vakarą patvirtinti dar 16 naujų koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejų, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Taigi iš viso per dieną nustatyta 30 koronaviruso infekcija užsikrėtusių žmonių.

Vilniuje nustatyti 5 nauji koronaviruso atvejai. Tarp užsikrėtusiųjų – žmogus, dirbantis Vilniaus visuomenės sveikatos biure, ir medikas iš Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Šeimos medicinos centro. Santaros klinikų direktorius Feliksas Jankevičius LRT.lt patvirtino, kad koronavirusas nustatytas nėščiai rezidentei.

Penktadienį koronavirusą nustačius vienam iš Santaros klinikų šeimos gydytojų, šeštadienį uždarytas klinikų Šeimos medicinos centras.

Plačiau apie padėtį Santaros klinikose skaitykite čia.

Trečiasis asmuo užsikrėtė nuo artimųjų, grįžusių iš Vokietijos. Apie 2 asmenis, kurie tyrimą atliko mobiliame punkte, informacija renkama.

Kaune užfiksuoti 8 koronaviruso atvejai. Žmonės yra grįžę iš Norvegijos ir Austrijos, o vidutinio amžiaus pora užsikrėtė nuo iš Didžiosios Britanijos grįžusio sūnaus. Dar 3 tyrimai atlikti mobiliame punkte, todėl duomenys tikslinami.

Klaipėdoje taip pat nustatyti 3 koronaviruso atvejai, vienas žmogus parvykęs iš Didžiosios Britanijos, o kiti du – medikai, užsikrėtę Lietuvoje.

Šiuo metu, oficialiais SAM duomenimis, bendras infekcijos atvejų Lietuvoje skaičius išaugo iki 105, vienas žmogus nuo šios infekcijos mirė, pirmoji naujuoju koronavirusu užsikrėtusi moteris jau yra pasveikusi ir išleista namo.

COVID-19 situacija pasaulyje

Italijoje, kol kas koronaviruso skaudžiausiai paliestoje valstybėje, per parą nuo COVID–19 mirė 793 žmonės, didžiausias dienos skaičius nuo epidemijos pradžios.

Visame pasaulyje epidemijos aukų skaičius nuo jos pradžios perkopė 12 000. Apie pirmąją mirtį pranešė Suomija. Koronavirusas buvo diagnozuotas Latvijos parlamento nariui Artusui Kaminiui, dėl įtariamos infekcijos save izoliavo ir šalies ministras pirmininkas Krišjanis Karinis.

Tuo tarpu Kinija, kur prasidėjo naujojo koronaviruso epidemija, neužfiksavo nė vieno šalies viduje perduoto atvejo, tačiau COVID–19 patvirtintas 41 iš užsienio sugrįžusiam keliautojui.

Kaimyninėje Lenkijoje trūkstant dezinfekcinių skysčių valstybės prokuratūra paskelbė, kad šalies institucijoms perduos per 430 tūkst. konfiskuoto kontrabandinio spirito.

JAV karantiną paskelbė dar viena valstija, Naujasis Džersis. Čia nuo šeštadienio vakaro uždraudžiami visi susibūrimai, o nebūtinų prekių prekeiviai uždaro savo fizines parduotuves.

Daugiau apie tai skaitykite čia.

4 svarbiausi patarimai, kaip elgtis karantino metu

Lietuvoje tęsiantis karantinui, specialistai perspėja, kad ne visi žmonės tinkamai saugosi nuo koronaviruso plitimo.

Koronavirusu galima užsikrėsti įkvėpus oro lašelių ar jiems patekus į organizmą per akis, rankas, palietus paviršius. Vyresni nei 60 metų žmonės, turintys lėtines ligas primygtinai raginami likti namie, nevaikščioti po parduotuves ir vaistines, nesusitikinėti su kitais žmonėmis.

Po pokalbių su specialistais BNS išskiria keturias rekomendacijas, kurių žmonės ne visuomet žino ir laikosi:

1. Būnant lauke saugiu laikomas dviejų metrų atstumas. Gyventojai, ypač vyresni ir lėtinėmis ligomis sergantys žmonės, turi stengtis būti namie, o esant reikalui rinktis nuošalesnes vietas, vengti apgultų pažintinių takų ir parkų, vaikai negali žaisti kartu.

2. Grįžus iš lauko su muilu bent pusę minutės plauti rankas, geriau tinka skystas muilas.Viršutinius drabužius pakabinti atskirai nuo kitų, batus nušluostyti muiluotu šiltu vandeniu ir pastatyti atskiroje vietoje toliau nuo kitos avalynės. Svarbu neliesti veido, čiaudėti į alkūnę.

3. Patalpose svarbu valyti dažnai liečiamas vietas – durų, šaldytuvo rankenas, raktus, nuotolinio valdymo pultelius, telefonus. Patalpas valyti buitiniais plovikliais pagal instrukciją arba tirpalu – litrui šilto muiluoto vandens reikia 20 gramų sodos. Svarbu vėdinti patalpas.

4. Saviizoliacija grįžus iš užsienio būtina dvi savaites, nes užsikrėtę žmonės gali skleisti virusą net nenujausdami jokių ligos požymių. Iš oro uosto jie turėtų nevykti visuomeniniu transporto, grįžę gyventi atskirai ir nepalaikyti jokio fizinio kontakto su kitais žmonėmis.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo

Sutriko mobiliųjų patikros punktų veikla

Šeštadienį dėl tyrimams dėl koronaviruso reikalingų reagentų trūkumo sustojo didžiuosiuose šalies miestuose įrengti mobilūs patikros punktai.

Kaip BNS informavo Karštosios linijos atstovai, Vilniaus, Kauno, Klaipėdos mobilūs patikros punktai iki pietų buvo pilnai užregistruoti tyrimai ir daugiau mėginių punktuose dirbantys specialistai dėl reagentų trūkumo negalėjo priimti.

Apie reagentų trūkumą šeštadienį popiet patvirtino SAM. Ministerija pranešime žiniasklaidai informavo, kad užsakyti reagentai, reikalingi ėminiams dėl koronaviruso ištirti, dėl nenumatytų aplinkybių šiuo metu dar nepasiekė Lietuvos. Todėl siekiant užtikrinti pacientų, kurių būklė sudėtinga, savalaikį ištyrimą, mobiliųjų punktų veikla yra perjungiama į racionalaus veikimo režimą.

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) ir Vilniaus mobilieji punktai, kol užteks reagentų ir toliau dirbs pilnu pajėgumu. Mažesne apimtimi veiks Kauno ir Klaipėdos mobilieji punktai, kuriuose tyrimų apimtys bus sumažintos perpus, tai reiškia, kad punktuose bus priimami tik 20 žmonių per dieną.

Šie mobilieji punktai, siekiant racionaliai naudoti medicinos priemones ir tausoti personalą, dirbs iki vidurdienio, o gavus naujus reagentus ir vėl dirbs pilnu pajėgumu.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė LRT televizijos laidoje „Dienos tema“ teigė, kad reagentų Lietuvoje pritrūko dėl tiekimo sutrikimų, tačiau patikino, kad jau kitą savaitę šalį reagentai turėtų pasiekti. Anot jo, Lietuvoje per parą, padidinus tyrimų įrangos pajėgumus, galima bus atlikti per 10 tūkst. koronaviruso tyrimų.

Premjerui atliktas koronaviruso tyrimas

Šeštadienį pranešta, kad premjerui Sauliui Skverneliui atliktas tyrimas dėl koronaviruso. Kaip LRT.lt sakė ministro pirmininko atstovas spaudai Tomas Beržinskas, ministrą pirmininką pasiekė žinia apie neigiamą tyrimo rezultatą,

Pasak T. Beržinsko, S. Skverneliui tyrimas atliktas dėl to, kad jis lankėsi įvairiose vietose, tarp kurių – padidėjusios rizikos dėl koronaviruso vietos. Be to, anot premjero atstovo žiniasklaidai, Vyriausybės vadovas bendravo su žmonėmis, kurie šiandien yra izoliacijoje.

„Premjeras lankėsi tose vietose, kurios šiandien jau yra laikomos padidėjusios rizikos, ir bendravo su asmenimis, kurie šiandien jau yra saviizoliacijoje, nes jie patys bendravo su asmenimis, kuriems yra nustatytas koronavirusas“, – teigė T. Beržinskas.

Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dienos tema“ teigė, kad dėl koronaviruso nesitikrino.

Lietuvoje tęsiasi karantinas

Karantino režimo trukmė – nuo kovo 16 d. 00 val. iki kovo 30 d. 24 val. Koronaviruso karštoji linija – 1808.

Anksčiau teiktos rekomendacijos kreiptis skubios pagalbos telefono numeriu 112 atšaukiamos. Numeriu 1808 skambinti raginama ir pasireiškus į gripą būdingiems ligos simptomams – karščiavimui, kosuliui, gerklės skausmui ar pasunkėjusiam kvėpavimui – po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju.

Nuo penktadienio veikianti Koronos karštoji linija skirta gyventojų konsultavimui, siekiant nuimti krūvį nuo Bendrojo pagalbos centro darbuotojų, kuriems skambinama numeriu 112. Skambinti į liniją galima visoje Lietuvoje visą parą nemokamai iš visų tinklų.

Paskambinę į Koronos karštąją liniją, gyventojai bus konsultuojami pagal sudarytą specialų struktūrizuotą skaitmeninį algoritmą, pritaikytą priimti ir apdoroti iškvietimus, nustatyti reikiamą pagalbos lygį ir rekomendacijas. Linijos specialistai patars saviizoliacijos, Covid-19 prevencijos ir kitais klausimais. Taip pat jie galės nukreipti skambinančius į mobilias tikrinimo stoteles.

Daugiau informacijos apie karantiną skaitykite čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.