Lietuvoje

2020.03.21 16:10

Kasiulevičius neabejoja, kad ligoninės gali tapti koronaviruso židiniais, ir ragina – nesivalkiokite gatvėmis

Tai, kad sirgti pradeda užsienyje nesilankę asmenys ir medikai, rodo, jog susirgimų Lietuvoje yra gerokai daugiau, nei iki šiol buvo manyta, LRT RADIJUI sako profesorius Vytautas Kasiulevičius. Jis griežtina toną ir dar kartą primygtinai pabrėžia – jeigu norite aptarti koronavirusą, tai darykite susirašinėdami, o ne susirinkę būriais.

„Signalas labai aiškus – infekcija išplitus daug labiau, nei mes įsivaizduojame. Vakarykštės kalbos, kad Lietuvoje nereikai daug testuoti, nes yra mažai atvejų, visiškai nepasitvirtina. Medikai susiserga, vadinasi, pas juos ateina užsikrėtę pacientai, apie kuriuos jie nežino. Tie pacientai nėra net atvykę iš kitų šalių, todėl virusas plinta tarp gyventojų“, – sako Vilniaus universiteto Medicinos fakulterto prodekanas.

Jis atkreipia dėmesį, kad taip yra ne tik Lietuvoje. „Niekuo čia nesame ypatingi ar išskirtiniai. Maždaug vienam susirgusiajam registruotam tenka nuo 4 iki 10 neregistruotų atvejų. Taip yra ir kitur“, – pabrėžia medikas.

Jo vertinimu, iki šiol Lietuvoje buvo atliekama mažai testų, nebuvo tiriamos svarbios rizikos grupės, tarp kurių yra medikai. Anot V. Kasiulevičiaus, medikai turėtų būti tiriami bent kas septynias dienas ir pirmiausia šiame sąraše turėtų atsidurti medikai, kurie tiesiogiai kontaktuoja su galimai užsikrėtusiais pacientais.

Profesorius priduria, kad medikai taip pat privalo būti aprūpinti reikalingomis priemonėmis, pradedant respiratoriais, baigiant antbačiais, kad virusas išliktų ligoninės viduje.

„Jokių kavos gėrimų, jokių susitikimų, apsitarimų. Viskas vyksta nuotoliniu būdu. Vienareikšmiai laikomės šių sąlygų, nes kitaip nesuvaldysime protrūkio, medikai sirgs toliau ir nebus kam teikti pagalbą“, – akcentuoja V. Kasiulevičius.

Paklaustas, ar realu, kad būtent gydymo įstaigos taps viruso židiniais, V. Kasiulevičius teigia tuo net neabejojantis – būtent tokia tendencija pastebima visų protrūkių metu.

„Kyla rizika, kad net atskiri padaliniai gali užsidaryti. Kas tada bus? Nebus padalinio, nebus jokio gydytojo, teikiančio pagalbą. Turėkime galvoje, kad žmonės miršta ir nuo kitų ligų. Mums labai svarbūs kardiologai, chirurgai“, – vardija V. Kasiulevičius.

Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad virusas nesirenka ir politinių sprendimų nelaukia, todėl tikimybė užsikrėsti darosi vis didesnė.

„Todėl labai svarbi saviizoliacija, nesivalkioti po miestą kam kur nereikia. Tai dabar jau sakau labai kategoriškai, nes pilna matyti žmonių. Nors pats sėdžiu saviizoliacijoje, bet žmonės skambina, mato, kas vyksta. Žmonės nesupranta: gražus oras, susirinkome būriais ir aptarinėjame virusą. Aptarinėkit elektroniniu paštu, susirašinėkit“, – sako V. Kasiulevičius.

Profesoriaus vertinimu, taip pat labai svarbu užtikrinti, kad mobilieji patikros punktai veiktų kaip įmanoma ilgesnį laiką, o automobilių srautai į jį būtų paskirstyti, kad nesusidarytų eilės.

„Reikia suprasti, kad kiekviena epidemija ateina ir praeina. Tai kartoju jau daug kartų. Tai nutiks ir šį kartą. Tik, kadangi tai yra nauja epidemija, plintanti tarp žmonių (...) ir pasižyminti vienu dalyku – ji pavojinga (galbūt ne taip, kaip SARS ir MERS, bet pavojinga) ir ji plinta labai smarkiai. Ji labiau užkrečiama negu gripas“, – pabrėžia V. Kasiulevičius.

Jis priduria – atsižvelgiant į tai, reikia suvokti atsakomybę. Nors ir tikėtina, kad didžioji dalis, kaip nurodo V. Kasiulevičius, apie 80 proc. visuomenės persirgs lengva forma, jie užkrės kitus.

„Jūs užkrėsite artimus žmones, kurie yra vyresnio amžiaus ir labai didelė tikimybė, kad tokių mirčių bus daug. Todėl jauskite savo atsakombę. Viskas mūsų rankose, visos visuomenės“, – sako profesorius.

Jis dar kartą primena, kad derėtų palaikyti saugų dviejų metrų atstumą, be reikalo neiti į lauką, nebent tai yra nuosavas kiemas, kuriame galima užtikrinti, kad pašaliniai žmonės nesilanko.

Taip pat V. Kasiulevičius dar kartą pabrėžia, kad virusas plinta ir paviršiais, todėl dažnai naudojamus paviršius reikėtų nuolat dezinfekuoti, o tokias vietas, kaip vaikų žeidimų aikštelės kol kas apeiti, nes užsikrėtę vaikai, nors ir lengvai sirgdami koronavirusu, juo gali užkrėsti vyresnius artimuosius.