Lietuvoje

2020.03.21 13:49

Lietuvoje daugėja koronavirusu užsikrėtusių medikų: kas iki šiol žinoma

LRT.lt, BNS2020.03.21 13:49

Lietuvoje vis plintant naujajam koronavirusui, užsikrečia ir medikai, taip pat kai kuriems saugantis tenka rinktis saviizoliaciją. Kas šeštadienio popietę yra žinoma apie medikų užsikrėtimus ir kaip tai paveikė šalies gydymo įstaigų veiklą?

Kovo 20 d. pavakare Lietuvoje nustatyta dar 14 naujų koronaviruso COVID-19 atvejų, iš kurių du – užsikrėtė nuo artimo asmens, keliavusio užsienio šalyse, trys atvejai nustatyti mobiliuosiuose punktuose. Skelbiama, kad vienas užsikrėtusiųjų yra Vilniuje, Santaros klinikų gydytojas. Jis dirba Santaros klinikų Šeimos medicinos centre, šis centras šeštadienį uždaromas.

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius penktadienį pranešė, kad ėmėsi saviizoliacijos, kadangi bendravo su minėtu Santaros klinikų gydytoju.

Taip pat vėliau kovo 20 d., paaiškėjo, kad dar du medikai dirbo Ignalinoje. Kaip BNS teigė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Justina Petravičienė, pirminiais duomenimis, vienas dirbo Ignalinos rajono ligoninėje ir kitas Ignalinos sveikatos centre.

Kovo 19 d. taip pat pranešta, kad Ukmergės ligoninės gydytojai patvirtintas užsikrėtimas naujuoju koronavirusu. Šią informaciją Visuomenės informavimo grupė paskelbė ketvirtadienio vakarą.

Nustatyta, kad medikė kontaktavo su 160 žmonių, iš kurių 127 yra gydytojai.

Dėl to Ukmergės ligoninėje uždaryti chirurgijos, reanimacijos, traumatologijos ir priėmimo skyriai, pacientai yra perkelti į kitus skyrius.

Ukmergės ligoninėje taip pat nustatytas pirmasis šalyje mirties atvejis nuo koronaviruso. Manoma, kad pagyvenusi moteris galėjo užsikrėsti ligoninėje.

Kovo 18 d. pranešta, kad COVID-19 nustatytas ir Vilniaus Šeškinės poliklinikoje dirbančiam asmeniui. Atvejis yra įvežtinis, patvirtino sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis. Informuota, kad užsikrėtė gydytoja ir jį grįžusi iš Kubos kelias dienas buvo darbe.

Vilniaus miesto savivaldybės žiniomis, medikė turėjo kontaktą ne tik su savo kolegomis, bet ir su iki 80 pacientų, kontaktavo su penkiais medikais, jie izoliavosi.

Svarstyta stabdyti poliklinikos darbą, bet kol kas ji, kaip LRT.lt šeštadienį patvirtino įstaigos atstovė, toliau dirba karantino sąlygomis, kaip ir kitos Vilniaus poliklinikos.

Kovo 14 d. koronavirusą nustačius Panevėžio ligoninėje gydytam pacientui, dviejų savaičių saviizoliacijos prireikė 51 ligoninės medikui. Užsikrėtusiųjų tarp jų kol kas nebuvo nustatyta, teigia ligoninės vadovai.

Reikia platesnių tyrimų?

Daugėjant atvejų, kai dėl naujojo koronaviruso užsikrečia ir šalies gydytojai, sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis sutinka, kad galbūt reikėjo plačiau atlikti tyrimus dėl koronaviruso.

„Visos priemonės, kurios buvo daromos, jos daromos buvo žingsniu į priekį ir prevenciniais tiksliais. Šiandien labai yra sunku pasakyti, gal mes rytoj galėsime atsakyti, kad tos priemonės, kurios buvo vykdomos, gal jos buvo jau ir pavėluotos“, – kalbėjo A. Šešelgis.

Šiuo metu dėl koronaviruso tiriami asmenys, kurie turi ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingus simptomus – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui – ir, jei 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo bet kurioje užsienio šalyje ar po sąlyčio su patvirtintu ar tikėtinu koronaviruso infekcijos atveju.

Anksčiau buvo tiriami tik asmenys iš konkrečių šalių, labiausiai paveiktų šio viruso.

Dalis Lietuvos medikų jau anksčiau ragino šiuos apibrėžimus plėsti ir dėl viruso ištirti kuo daugiau žmonių.

Sekmadienio ryto duomenimis, iš viso kol kas šalyje nustatyti 69 koronaviruso COVID-19 atvejai.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo