Lietuvoje

2020.03.20 12:47

Lietuvoje reagentų liko tik kelioms dienoms, tiekimas užtruko

atnaujinta 15.10

LRT Tyrimų skyriaus duomenimis, šį rytą Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje yra likę 500 reagentų testams del COVID-19 atlikti. Kitose trijose tokius testus atlikti galinčiose laboratorijose buvo likęs panašus skaičius priemonių tyrimams atlikti. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikose yra likę reagentų apie 350 testų, Santaros klinikose – apie 400, Klaipėdos universitetinės ligoninės laboratorijoje – 176 testams atlikti.

Vertinama, kad tiek testų gali užtekti porai dienų. Tačiau didėjančio poreikio testuoti šis kiekis gali ir nepatenkinti, nors nuo šiandien jau startavo visi mobilieji tyrimų punktai.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga LRT RADIJUI šį rytą sakė, kad reagentai į Lietuvą važiuoja labai iš lėto, dėl to gali užtrukti tyrimai.

„Tikrai gali būti, kad teks tyrimo laukti, gali iš viso būti, kad teks pauzę nuspausti. Nes mes laukiame, reagentai po truputį atvyksta į Lietuvą, bet tai vyksta iš lėto. Tikrai žiūrėsime labai atsakingai, pirmiausia juos duosime pacientams tirti, kurie yra ligoninėse. Bet jei matysime, kad yra didžiulis srautas, gali taip atsitikti, kad teks palaukti ilgesnį laiką“, – sakė A. Veryga.

Sveikatos apsaugos ministras pabrėžė, kad reikia atsakingai vartoti ir reagentus, ir laboratorijų apimtys yra ribotos.

Kaip LRT skelbė pirmadienį, naujos siuntos, turėjusios papildyti senkančius reagentų išteklius, buvo laukiama šios savaitės viduryje. Dar papildomai reagentų turėtų būti gauta kitos savaitės pabaigoje.

Tačiau, LRT tyrimų skyriaus duomenimis, tiekimas stringa.

Vienos iš tiekėjų – „Diamedica“ – vadovas Stasys Križanauskas sako, kad kovo 23 d., pirmadienį, Lietuvą turi pasiekti iš Pietų Korėjos keliaujanti reagentų siunta su 5 tūkst. testų. Ši siunta originaliai Lietuvoje turėjo būti kovo 20 d. Kita siunta su didesniu kiekiu turėtų atkeliauti kovo 25–26 dienomis.

„Siuntos atsilieka 2–3 dienomis. Tiek Honkongas, tiek Pietų Korėja pakeitė taisykles dėl oro erdvių, todėl nusikėlė siuntų pristatymo laikas. Taip pat prie vėlavimo prisideda ir tai, kad gamykla dozuoja kiekius visomis šalims, o dėl staigaus poreikio pradeda trūkti cheminių medžiagų“, – sako S. Križanauskas.

Kaip pirmadienį LRT sakė Nacionalinės visuomenės sveikatos laboratorijos direktorius Vytautas Zimnickas, iš anksto testai buvo neperkami dėl to, kad buvo skaičiuojama pagal kitokį algoritmą.

„Buvo kitas algoritmas ir kitoks poreikis, o kadangi prekė nėra pigi, tai buvo apsirūpinama mažesniais kiekiais. Kadangi nuspręsta tikrinti visus asmenis, jaučiančius simptomus nepriklausomai iš kokios šalies jie atvyko, pasikeitė ir poreikis“, – sakė LRT V. Zimnickas.

Penktadienį kalbinamas Lietuvos radijo A. Veryga pripažino, kad dėl reagentų trūkumo tyrimų gali tekti palaukti.

Likę koronaviruso patikros punktai bus paleisti, kai Lietuvą pasieks papildomi reagentai

Likusiuose septyniuose miestuose mobilieji koronaviruso patikros punktai bus paleidžiami tuomet, kai Lietuvą pasieks papildomų reagentų siunta, sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

„Mes tų testų dabar netrūkstam, bet laikomės tam tikrą rezervą, kad jų nepritrūktų, pirmiausia, gydymo įstaigoms ir pacientams, bet kol kas tie keturi punktai tuos testus paims ir tikrins pacientus“, – penktadienį spaudos konferencijoje žurnalistams sakė A. Veryga.

„Jei mes visus mobiliuosius punktus paleisim iš karto, gali taip atsitikti, kad jei jie tuoj pat užsipildys, tai mes galim pritrūkti reagentų, dėl to mes ir nepaleidinėjam visų punktų, laukdami papildomų siuntų. Tai irgi nėra paprastas procesas“, – pridūrė jis.

Pasak jo, galimybės penktadienį priduoti mėginius į šiuo metu veikiančius mobiliuosius patikros punktus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje „baigia užsipildyti“.

„Pajėgumas šiandien dienai yra apie 300 žmonių dienai, nes jie išdėstomi kas dešimt minučių, kad galėtų saugiai atvažiuoti“, – kalbėjo ministras.

Kokiam tyrimų skaičiui šiuo metu yra likę reagentų nei A. Veryga, nei V. Zimnickas neatskleidžia.

„Supraskim, Laboratorijos vadovas realiu laiku gali tam tikrų duomenų nežinoti, nes reagentus turi ne viena įstaiga, dabar jau jie yra išdalinti gydymo įstaigoms, jų skaičius, likutis priklauso nuo to, kiek užkrauta tyrimų. Būkim kantrūs. Aš suprantu tą norą sužinoti tikslų skaičių, bet konkrečią minutę, net jei pasakytume, jis po penkių minučių bus pasikeitęs, koks tas likusių tyrimų skaičius. Nuolat renkam tą informaciją iš įstaigų, matom, kiek mėginių surenkama užkraunama. Jei pamatysim, kad artėjam prie kritinės ribos, stabdysim tyrimus iš mobilių laboratorijų“, – sakė A. Veryga.

Estijoje ir Latvijoje testų – kelis kartus daugiau

Lietuvoje dėl koronaviruso, naujausiais duomenimis, ištirti 1154 žmonės, kai tuo metu Latvijoje – 3205, o Estijoje – 2504. Pastarąją savaitę per parą padaromų testų skaičius Lietuvoje buvo du-penkis kartus mažesnis nei kaimyninėse šalyse.

„Teko bendrauti su ministrais. Visos šalys susiduria su reagentų stygiumi ir tai, kad jie padidino tas apimtis, tai jiems patiems kelia tam tikrų iššūkių. Ir jie irgi laukia pristatomų reagentų, žiūrėsim, kaip jiems seksis“, – sakė A. Veryga.

Sveikatos apsaugos ministro teigimu, absoliutūs tyrimų skaičiai „be reikalo sureikšminami“.

„Kai kurie kolegos spekuliuoja skaičiais, kad turi būti ne mažiau nei 500 tyrimų atliekama, tuos skaičius jie nukabina iš lubų, aš galiu pasakyti paprastą palyginimą. Daug logiškiau pasižiūrėti, kiek iš 100 atliekamų testų nustatoma užsikrėtusių asmenų, tai Lietuvoje 3,3 asmenims nustatomas užkratas, o toje pačioje Estijoje – 12. Ten ir išplitimas didesnis, ir natūralu, kad tyrimų reikia daugiau“, – kalbėjo A. Veryga.

Tačiau ministras patikino, kad gavus reagentų siuntas „ateinančią savaitę ir Lietuvoje tas skaičius turėtų išsiplėsti“.

Lietuvoje koronavirusu diagnozuotas 49 žmonėms, Latvijoje – 111, o Estijoje – 283.

Pasaulio sveikatos organizacija pirmadienį paragino valstybes vykdyti tyrimus dėl kiekvieno įtariamo užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejo.

PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas, teigė, kad organizacija rekomenduoja valstybėms „tirti, tirti, tirti, tirti kiekvieną įtariamą atvejį“.