Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.20 11:33

Veryga ramina: tyrimai nestos, jei trūks reagentų, pristabdys mobilių punktų darbą

atnaujinta 13.31

Reagentų tiekimo grandinė smarkiai trūkinėja, siunta niekaip nepasiekia Lietuvos, teigia Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos direktorius Vytautas Zimnickas.

„Reagentai tik išsiųsti, nepasiekė ta siunta (Lietuvos – BNS). Labai lūžinėja tiekimo grandinės, sekame tą situaciją ir stengiamės koordinuoti“, – penktadienį BNS sakė jis. Anot jo, koordinavimą sunkina ir didelis laiko skirtumas.

Siuntų su reagentais laukiama iš Kinijos ir Pietų Korėjos. Anot jo, pateikti dideli užsakymai, bet kokio dydžio siuntos dabar pasieks Lietuvą, kol kas neaišku.

„Bendrai turėtume gauti gerokai daugiau kaip 10 tūkst., bet kiek bus, nežinau“, – sakė V. Zimnickas.

Antradienį Sveikatos apsaugos ministerija antradienį pranešė, per 10 tūkst. reagentų Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją turėjo pasiekti antradienį, dar 20 tūkst. – kitą savaitę. Su įvairiais tiekėjais iš viso susitarta dėl 60 tūkst. reagentų pristatymo.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos direktoriaus teigimu, kol kas šalyje reagentų trūkumo nėra. Tikslaus skaičiaus šiuo metu turimų reagentų laboratorijos vadovas nenurodė.

„Dar turime, Lietuvoje išdalyta visoms gydymo įstaigoms. Visos regioninės laboratorijos dirba pilnai ir nestabdome jokių tyrimų“, – BNS sakė jis.

V. Zimnickas patvirtino, kad ieškoma galimybių reagentus gaminti Lietuvoje.

„Matant situaciją pasaulyje, ne tik Europoje, žinant, kad tų gamintojų yra tikrai nedaug, kurie specializuojasi, ieškome visų galimų dalykų. Svarstoma gaminti vietoje. Manau, kad artimiausiu metu turėsime pozityvių naujienų“, – teigė jis.

Laboratorijos vadovo duomenimis, dabar maksimaliai per parą Lietuvoje gali būti ištiriami apie 1 tūkst. mėginių.

„Bet mes orientuojamės, kad būtų ne mažiau kaip į 4 tūkst., į tai ir einame. Darome žingsnius, kad padidintume kelis kartus“, – sakė jis.

Šią savaitę tyrimus dėl koronaviruso leista daryti keturioms ligoninių laboratorijoms, apskričių centruose pamažu pradeda veikti mobilieji testavimo punktai, surenkantys mėginius. Iki tol tyrimus dėl koronaviruso atliko tik Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. Jos maksimalus apkrovimas per parą – 210 tyrimų.

Lietuvoje iš viso ištirti 1154 žmonės, patvirtinti 48 koronaviruso atvejai.

Veryga perspėja: kurį laiką mobiliuosiuose punktuose gali nevykti tyrimai dėl koronaviruso

Ministras A. Veryga tikino, kad tyrimų dėl koronaviruso darymas nesustos. Tačiau, anot jo, prioritetas bus teikiamas pacientams ligoninėse, o ne mobiliuosiuose punktuose.

„Jeigu pamatysime, kad yra labai didelis tyrimų skaičius ir yra rizika, kad bus daugiau tyrimų negu yra laiko iki sekančio reagentų pristatymo, gali būti pristabdytas mobilių punktų veikimas. Tai nereiškia, kad jis visiškai sustos. Mėginiai bus paimti, tiesiog jie bus ištirti vėliau, tada, kai atkeliaus reagentai. Bet taip, kad tyrimai visiškai sustotų, tikrai nebus“, – tvirtino A. Veryga.

Anot jo, jei visi mobilūs punktai bus paleisti iš karto ir netruks užsipildyti, tuomet reagentų gali pritrūkti. Todėl, kaip teigė ministras, šiuo metu ir nėra pradėtas visų mobilių punktų darbas. A. Veryga pabrėžė, kad reagentų reikia palaukti, nes jie keliauja ne iš Lietuvos. Jis sakė, kad reikia užtikrinti, kad reagentų nepritrūktų ten, kur jų būtinai reikia.

„Svarstoma (reagentų siuntą parsigabenti užsakomaisiais skrydžiais – LRT.lt), yra kalbamasi, ieškoma būdų kaip šitą siuntą greičiau parsigabenti, dar daugiau, jau esu minėjęs, kad kalbama ir su kitomis bendrovėmis, įsigijama papildoma laboratorinė įranga“, – sakė A. Veryga.

Ministras kol kas neatskleidė, su kokiomis įmonėmis Lietuvoje kalbamasi apie testų gamybą. Anot jo, to nenori pačios įmonės, tačiau su viena iš jų sutartis gali būti pasirašyta penktadienį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi