Lietuvoje

2020.03.20 11:05

Požėla perspėjo dėl kitų grėsmių karantino metu: gali padaugėti sukčiavimo elektroninėje erdvėje, buitinių konfliktų

atnaujinta 12.07
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.03.20 11:05

Vyriausybėje penktadienį policijos atstovai pristatė situaciją dėl saviizoliacijos ir karantino režimo nesilaikymo. Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla tikina, kad pranešimų apie karantino pažeidimus mažėja, tačiau perspėja apie kitų nusikaltimų skaičiaus galimą augimą – gali padaugėti sukčiavimo elektroninėje erdvėje ir buitinių konfliktų atvejų.

R. Požėla po susitikimo Vyriausybėje teigė, kad praėjusią parą policija gavo 395 pranešimus apie galimus saviizoliacijos ir karantino režimo pažeidimus. Anot jo, statistika rodo, kad pranešimų apie šiuos galimus pažeidimus mažėja.

Policijos vadovas teigė Vyriausybei pristatęs Policijos departamento parengtą grėsmių vertinimo dokumentą, kuris kitą savaitę bus pristatytas visuomenei.

Požėla perspėja: gali kilti sukčiavimo elektroninėje erdvėje grėsmės, padidėti buitinio smurto apraiškos

„Sukčiavimo elektroninėje erdvėje grėsmės ženkliai gali kilti. Matome ir dabar tam tikras apraiškas. Gali padidėti buitinio smurto apraiškos“, – užsiminė R. Požėla.

Tiesa, kaip pastebėjo policijos vadovas, paskelbus karantiną, viešosiose erdvėse yra mažiau žmonių, tad ir kai kurių nusikaltimų skaičius mažėja. Pasak R. Požėlos, sumažėjo įvykių viešosiose erdvėse, susijusių su fizinio skausmo sukėlimu, nežymaus kūno sužalojimu.

„Iš esmės pagerėjo situacija su avaringumu. Šiandien turime geriausią situaciją dėl žuvusiųjų nuo pat 2016 metų. Kai kurios grėsmės mažėja, tačiau šalia to kai kurios grėsmės tikrai augs“, – tvirtino R. Požėla.

Užsiminė apie poreikį griežtinti sankcijas

Anot jo, su Vyriausybės atstovais taip pat buvo aptarti Užkrečiamųjų ligų kontrolės ir profilaktikos įstatymo galimus pakeitimus, siekiant pakeisti tam tikras karantino sąlygas.

„Mūsų supratimu, tos sąlygos turėtų būti liberalizuotos. Kalbėjome apie kai kurias administracines atsakomybes, kad už kai kuriuos pažeidimus galbūt sankcijos yra neadekvačios“, – komentavo R. Požėla.

Policijos generalinis komisaras priminė, kad šiuo metu už saviizoliacijos režimo pažeidimus skiriamas įspėjimas arba bauda iki keliasdešimt eurų. Jo teigimu, reikėtų svarstyti apie šios tvarkos keitimą. R. Požėla užsiminė, kad sankcijos už saviizoliacijos taisyklių pažeidimus turėtų būti „labiau adekvačios“.

„Mes dirbame su kiekvienu menamu pažeidėju ir bandome įtikinti grįžti į saviizoliacijos vietą. Jeigu tai veikia, tai mes neprognozuojame, kad ateityje tai veiks. Žiūrime į užsienio šalių patirtį ir praktiką – už konkrečius pažeidimus, kurie tiesiogiai kelia grėsmę mūsų visuomenės sveikatai sankcijos turėtų būti labiau adekvačios“, – apie galimą sankcijų už saviizoliacijos taisyklių pažeidimą griežtinimą užsiminė policijos generalinis komisaras.

R. Požėla tikino, kad reikėtų praplėsti institucijų, kurios prižiūri, ar žmonės laikosi karantino režimo, ratą. Anot jo, policijai galėtų padėti pasieniečiai, Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai.

Policijos vadovas užtikrino, kad, nepaisant padidėjusio darbo krūvio, pareigūnai sugeba laiku reaguoti į pranešimus apie įvykius, kurių metu iškyla pavojus žmonių sveikatai ir gyvybei.

R. Požėla, paklaustas, ar policija griežčiau reaguos į asmenis, kurie gali nepaisyti Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) rekomendacijų ir nurodymų dėl nesibūriavimo viešose erdvėse, tikino, kad į tai bus reaguojama tinkamai, tačiau kartu pažymėjo, kad visų pirma grėsmes dėl koronaviruso turi įvertinti patys žmonės.

„Esminis dalykas yra mūsų visuomenės savimonė“, – akcentavo policijos vadovas.

Paruošti griežtesnio karantino planai

Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis neslėpė, kad kitą savaitę karantino Lietuvoje dėl koronaviruso režimas gali būti griežtinamas. Jis užsiminė, kad Vyriausybėje diskutuojama ir dėl gyventojų aprūpinimo apsaugos priemonėmis.

„Kalbėjome, kad atsiras galimybė ir gyventojų aprūpinimui papildomomis priemonėmis“, – pažymėjo Vyriausybės kancleris.

Vis dėlto jis teigė, kad detalesnė informacija ir sprendimai bus paskelbti vėliau.

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė perspėjo gyventojus, kad gatvėse budintys policijos pareigūnai, SAM paskelbus rekomendacijas nesibūriuoti parkuose, bus aktyvesni, stebėdami, ar gyventojai laikosi karantino režimo.

„Policija prieis ir tų pastabų galite sulaukti“, – tikino R. Tamašunienė.

Ministrė tikino, kad vidaus reikalų sistema toliau ruošiasi koronaviruso galimam plitimui Lietuvoje. Pasak R. Tamašunienės, Viešojo saugumo tarnyboje parengtos šešios mobiliosios pareigūnų grupės, kurios padėtų dezinfekuoti galimus infekcijos židinius konkrečiose vietose.

Be to, anot jos, jau paruošti planai, kaip pareigūnai reaguotų į situacijas, jei konkrečiam miestui ar savivaldybei būtų nuspręsta taikyti griežtesnes karantino taisykles.

Paskelbė naujas rekomendacijas

Nuo pirmadienio, kai įsigaliojo karantinas, policija sulaukė apie 800 pranešimų apie saviizoliacijos ir karantino taisyklių pažeidimus.

Ketvirtadienį SAM pranešė, kad lauke žmonės turėtų nesibūriuoti daugiau nei penkiese, vaikų aikštelėse neturėtų žaisti daugiau nei vienos šeimos nariai.

Karantino metu Lietuvoje uždrausta prekyba visose parduotuvėse, išskyrus prekiaujančias maisto prekėmis ar vaistais, taip pat maisto produktais leidžiama prekiauti turguose. Uždrausta viešojo maitinimo įstaigų veikla, išskyrus maisto teikimą, jį išsinešant.

Visiems iš užsienio grįžusiems žmonėms ir asmenims, kuriems įtariamas koronavirusas, privaloma izoliuotis dviejų savaičių laikotarpiui.

Už saviizoliacijos ir karantino režimo nesilaikymą fiziniams asmenims gresa baudos nuo kelių dešimčių iki beveik pusantro šimto eurų, o juridiniai asmenys gali būti nubausti ir kelių šimtų eurų bauda.