Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.19 16:38

Karantinas išretino kraujo donorų gretas

Nustojus organizuoti išvažiuojamąsias kraujo donorystės akcijas, surenkamo kraujo sumažėjo beveik 40 procentų.

Anot specialistų, atsisakius planinių operacijų kol kas gelbsti sukaupti rezervai. Specialistai sako, kad aukoti kraują karantino metu saugu, bet pripažįsta, kad donorai dėl viruso netiriami.

Į Kauno klinikų kraujo centro pastatą įleidžiami tik kraujo donorai. Jų paskelbus karantiną sumažėjo. Vieni bijo, kiti nežino ar bus įleisti. Atšaukus ir planuotas kraujo donorystės akcijas už centro ribų, tenka naudoti sukauptas kraujo atsargas.

„Buvo tokių abejonių ar galima. Paklausėm ar galim važiuoti, ar bėdų nebus jokių“, – sako donoras.

Kraujo centro vadovė sako, kad karantinas negalioja donorams ir ragina juos atvykti. Atsisakius planinių operacijų kraujo poreikis sumažėjo, tačiau išliko. Vien praėjusią parą Kauno klinikų pacientams prireikė 40 donorų kraujo.

„Apie praeitą parą galėčiau pasakyti, tai buvo dvi gimdyvės, vienas kritinės būklės naujagimis, 10 skubių operacijų onkologiniai hematologiniai pacientai ir visų šitų dalykų atidėti negalima ir jie visi vyksta ne tik teoriškai, bet ir praktiškai“, – nurodo Kauno klinikų kraujo centro vadovė Diana Remeikienė.

Visi atėję apklausiami ar per paskutines 28 dienas nebuvo užsienyje ar galėjo kontaktuoti su koronavirusu užsikrėtusiais asmenimis. Matuojama temperatūra. Ar nėra koronaviruso nešiotojas testais netiriama.

„Šiuo metu nėra duomenų, kad virusas perduodamas per kraują, tai kraujo perpylimas pacientams yra saugus“, – pabrėžė D. Remeikienė

„Yra anketa kur kiekvieną kartą teikiam ar užsienyje buvai gydytojas paklausia ir rankų dezinfekavimas, tai manau pakankama kontrolė“ donorė“, – pasakojo donorė.

„Jei negąsdina jei galim prisidėti tai tą ir darom tai pilietiškumo apraiška supratimas“, – nurodė donoras.

Donorams, kurie persirgo koronaviruso infekcija, donorystė atidedama 28 paroms po paskutinių simptomų išnykimo. Į kraujo donorystės centrus tiek Kauno, tiek Santaros klinikose raginami vykti nuosavu automobiliu. Atvykstantys kviečiami registruotis, kad būtų įleisti į teritoriją. Nacionalinis kraujo centras siūlo susidarius 3-5 donorų grupei juos atsivežti savo transportu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi