Lietuvoje

2020.03.19 14:03

Šiauliečiai sunerimo: koronavirusu užsikrėtęs jaunuolis mieste lanko prekybos centrus ir šiurpina kaimynus

pareigūnai ir sveikatos specialistai nežino kaip tokioje situacijoje elgtis
Etaplius.lt2020.03.19 14:03

Trečiadienį Sveikatos apsaugos ministerija pranešė apie naujus Lietuvoje nustatytus koronaviruso atvejus. Vienas jų diagnozuotas Šiauliuose. Pranešta, jog užsikrėtė jaunas vyras. Paaiškėjus, kad tyrimo rezultatas teigiamas ir šiauliečiui diagnozuotas koronavirusas, priimtas daugelį nustebinęs medikų sprendimas leisti jam gydytis ne ligoninėje, o namuose.

Pasak Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus Remigijaus Mažeikos, taip nuspręsta, kadangi paciento būklė gera, o medikai su juo esą bendraus nuotoliniu būdu. Tai buvo pirmas toks atvejis šalyje.

Jau tą pačią dieną, trečiadienį, viešojoje erdvėje pasklido informacija, kas sergantysis daug laiko praleido didžiuosiuose Šiaulių prekybos centruose, tačiau, ligoninės atstovų žiniomis, šiaulietis kontaktavo tik su keturiais asmenimis, kurie šiuo metu taip pat saviizoliacijoje.

Ketvirtadienį ryte naujienų portalą Etaplius.lt pasiekė nauji pranešimai apie saviizoliacijos galimai nesilaikantį jaunuolį. Portalo šaltinių teigimu, viename Šiaulių miesto daugiabutyje gyvenančio jaunuolio išėjimai iš namų šiurpina kaimynus.

„Penktame aukšte gyvena jaunuolis, kuris išleistas gydytis namuose grįžęs iš Anglijos, o vaikšto kur nori, jokios saviizoliacijos. Ir sveikatos centras žino, sakė bandys jį sudrausminti, nes visiškai nesilaiko reikalavimų“, – pranešė šaltinis.

Naujienų portalas Etaplius.lt susisiekė su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamentu. Simona Abromavičienė, vyresnioji patarėja, laikinai vykdanti Šiaulių departamento direktoriaus funkcijas, žurnalistams sakė, jog iki ankstyvo ketvirtadienio ryto pranešimų apie šį konkretų asmenį nebuvo gauta, nors į redakciją kreipęsis šaltinis minėjo kitaip, tačiau apskritai apie galimus saviizoliacijos taisyklių pažeidimus gaunama maždaug po 10 pranešimų per dieną.

Kaip sakė S. Abromavičienė, tokią informaciją visuomenės sveikatos specialistai gauna iš policijos, tuomet susisiekia su galimais pažeidėjais, primena jiems saviizoliacijos taisykles. Tiesa, jeigu paaiškėtų, kad koronavirusu užsikrėtęs asmuo tikrai nesilaiko karantino, būtų galima taikyti ir administracinę atsakomybę.

Anot specialistės, šiuo atveju būtini įrodymai, kad iš užsienio grįžęs infekuotas asmuo pažeidžia saviizoliacijos taisykles. Tai galėtų būti nuotraukos ar vaizdo įrašai, kaimynų parodymai. S. Abromavičienė pabrėžė, kad visuomet, kai žinote, jog pažįstamas asmuo yra neseniai grįžęs iš užsienio šalies, tačiau nesilaiko saviizoliacijos, būtina apie tai pranešti policijai.

Susisiekus su Šiaulių AVPK atstove Gailute Smagriūniene paaiškėjo, kad policija tokią pačią informaciją iš šiauliečio gavo vakar ir perdavė ją Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamentui, kurie teigia, kad, šio ryto duomenimis, apie konkretų saviizoliacijos nesilaikymo atvejį jiems nebuvo pranešta.

Policijos atstovai dar vakar susisiekė su pranešusiu informaciją asmeniu, kuris pasakojo, jog apie koronavirusu sergantį šiaulietį girdėjo per televiziją, įtaria, kad šis gyvena jo name ir nesilaiko saviizoliacijos taisyklių.

„Medikai mums neteikia duomenų, kur gyvena pacientai, dėl duomenų apsaugos. Išsiuntėme užklausą A. Verygai, ką daryti tokiu atveju. Kol kas galioja tvarka, kad sveikatos centras turi reaguoti ir kviesti į pagalbą policiją. Gal šiuo atveju duomenų apsauga neturėtų būti pirmoje vietoje“, – sako G. Smagriūnienė.

Ketvirtadienį priešpiet su naujienų portalu dar sykį susisiekė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamento atstovė Simona Abromavičienė, kuri suteikė naujausią informaciją apie pranešimą dėl galimai izoliacijos nesilaikančio amens.

Jos teigimu, trečiadienį vakare, 21 val. 29 min., tikrai gauta informacija iš policijos apie tai, jog į juos kreipėsi vienas Šiaulių miesto gyventojas, teigdamas, kad kaimynystėje gyvena galimai koronavirusu užsikrėtęs asmuo, nesilaikantis karantino. Visuomenės sveikatos specialistams patikrinus informaciją paaiškėjo, jog skambinęs žmogus kalbėjo apie visai kitą adresą, kuriuo užsikrėtusysis negyvena. Specialistai susisiekė su užsikrėtusio jaunuolio artimaisiais, kurie patikino, jog šis tikrai laikosi visų saviizoliacijos taisyklių. Taigi, šiuo atveju kilęs nerimas gyventojų tarpe – bereikalingas, sakė specialistė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.