Lietuvoje

2015.09.30 14:35

Seimo komitetas pritarė greitųjų kreditų rinkos ribojimui

BNS 2015.09.30 14:35

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas trečiadienį pritarė greitųjų paskolų rinkos ribojimams, kurie sulaukė rinkos dalyvių pasipriešinimo. Ketvirtadienį pataisas svarstys Seimas.  

Komitetas pritarė, kad nuo gruodžio greitųjų paskolų bendros metinės palūkanos sumažėtų nuo 200 iki 75 proc. Tai neabejotinai apkarpys bendrovių pelną. Be to, bendra kredito kaina negalės būti didesnė už bendrą jo sumą.

Įmonės privalės įvertinti kliento galimybes grąžinti paskolą, tikrinti jo duomenis registruose ir informacinėse sistemose, neskolinti neblaiviems ir neveiksniems žmonėms, nepilnamečiams, pinigų nemokėti naktį – nuo 22 val. iki 7 val.

Paskola negalės būti išieškota iš žmogaus turto, jeigu jis yra vienintelis jo turtas. Pakeitimais taip pat siekiama uždrausti greitųjų kreditų nesąžiningą reklamą. Be to, siūlomas dviejų dienų nusiraminimo laikas, per kurį žmogus gal atsisakyti paskolos sutarties ir grąžinti pinigus.

Komitetas nepritarė Lietuvos banko siūlymui įmones bausti iki 10 proc. metinių pajamų bauda, o fizinius asmenis – iki 50 tūkst. eurų. Nutarta, kad už reikalavimų nevykdymą bus skiriama iki 2,9 tūkst. eurų arba iki 2 proc. metinių pajamų bauda, o už pakartotinus pažeidimus – iki 10 proc.

Pastarųjų dydžiu suabejojo „darbietis“ Gintaras Tamošiūnas: „Ar jie sugebės sumokėti tokius pinigus?“.  Jis siūlė suaktyvinti įmonių priežiūrą, dažniau jas tikrinti ir „taip užbėgti pažeidimams už akių“.

„Tas baudas mokės tik tie, kurie stambiai prasižengė“, – teigė Povilas Gylys, nemanantis, kad baudos yra per didelės.

Komitetas taip pat atmetė LB siūlymą neviešinti jo sprendimų, kol savo pozicijos dėl baudos nepareiškia teismas.

Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoja Ingrida Šimonytė tvirtino, kad „viešinimas galėtų būti paveikus dalykas“. Pasak jos, centrinis bankas ir dabar ne visas baudas gali viešinti, nes įmonės apskundžia sprendimus teismui.

Komitetas nutarė, kad įstatymas įsigaliotų nuo gruodžio 1-osios.