Lietuvoje

2020.03.19 16:45

Koronaviruso pandemija kaitina politikų fantazijas nukelti Seimo rinkimus

Mindaugas Aušra, Indrė Makaraitytė, LRT Tyrimų skyrius, LRT.lt2020.03.19 16:45

Jau netrukus turėtų būti skelbiama naujų Seimo rinkimų data, tačiau Lietuvai, kaip ir visai Europai, įstrigus karantine, yra idėjų rudenį turinčius įvykti parlamento rinkimus nukelti galbūt net metams. 

Prezidentas Gitanas Nausėda dekretą dėl Seimo rinkimų datos turi pasirašyti likus pusei metų iki rinkimų. Konstitucijoje yra parašyta, kad Seimo rinkimai vyksta antrąjį sekmadienį. Šiais metais tai – spalio 11 d., tad prezidento dekreto laukiama iki balandžio 11 d.

Tačiau tarp politikų sklando idėja galbūt nukelti Seimo rinkimus.

Viena iš priežasčių, kodėl esą to galbūt reikėtų – dėl koronaviruso įvedus karantiną, politikų rinkimų kampanijos veikla taip pat bus kurį laiką apribota. Visiškai neprognozuojama, kiek truks karantino sąlygos, ar jos nebus dar griežtinamos, kada apskritai bus galima rinkimų kampanijas perkelti iš socialinių tinklų į realų gyvenimą.

LRT žiniomis, Seimo valdyboje klausimas dėl galimo Seimo rinkimų datos nukėlimo buvo iškeltas dar kovo 9 d. Bet tai esą buvęs retorinis pasvarstymas, nes tądien Lietuvoje dar nebuvo paskelbtas karantinas ir po kelių dienų tik su minimaliais apribojimais vyko Kovo 11-osios minėjimas.

Taip pat esą apie tokią galimybę Seime kalba Gediminas Kirkilas, Seimo Socialdemokratų darbo frakcijos narys.

Kad yra tokių idėjų neatmeta ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Jis net pats apie tai kalbėjo – „Žinių radijo“ laidoje V. Pranckietis teigė, kad nors Konstitucijoje tokia galimybė nenumatyta, žmonių sveikata rūpintis yra labai svarbu.

„Konstitucijos tėvai negalėjo numatyti, kad ištiks viruso pandemija“, – sakė V. Pranckietis. Esą nors Konstitucijoje yra aiškiai įrašyta, kad Seimo rinkimai vyksta antrą spalio sekmadienį, jo teigimu, kartu Konstitucijoje numatyta, kad senasis Seimas baigia darbą tada, kai į pirmą posėdį susirenka naujasis Seimas. Tai esą suteikia galimybę pavėlinti parlamento rinkimus.

„Turime svarstyti ir tikėtis geriausios sveikatos mūsų Lietuvos žmonėms“, – „Žinių radijo“ laidoje sakė Seimo pirmininkas.

Apie pasiūlymus galbūt nukelti Seimo rinkimus teigia girdėjęs Socialdemokratų partijos vadovas Gintautas Paluckas.

„Taip, yra tokių idėjų tarp valdančiųjų, kad Seimo rinkimus reikėtų nukelti metams. Taip, situacija su pandemija yra rimta, bet su ja kovojama. Jei situacija taps labai dramatiška, Seimas turi tokią galimybę – nukelti rinkimus, bet jie tik spalio mėnesį ir kol kas to daryti tikrai nėra reikalo. Mes tikrai tam nepritarsime, bet, man atrodo, kad yra norinčių sau galbūt pasigerinti nuotaiką ir pasinaudoti situacija“, – LRT teigė G. Paluckas.

Už rinkimų nukėlimo – savanaudiški ketinimai?

Agnė Širinskienė, Seimo Valstiečių ir žaliųjų frakcijos narė, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė, juokiasi, kad šitą idėją ji pirmą sykį išgirdo iš Seimo pirmininko lūpų. Ji sako pagalvojusi, kad šitaip žmogus nori prasitęsti kadenciją.

Ji teigia, kad bent valdančiųjų valstiečių gretose šiuo konkrečiu klausimu nebuvo kalbėta.

„Pamaniau, kad V. Pranckietis, kad galbūt jis yra apsiderinęs su opozicija. Nes jis vis tiek labiau priklauso opozicijai, nei pozicijai. Pasiteiravau ir vienų, ir kitų, ar yra kas nors ką nors girdėję, tai konservatoriai šitokio dalyko nesvarsto. Tai jei mes nesvarstome ir konservatoriai nesvarsto, kokiais balsais galėtų toks sprendimas būti priimtas?” – sako A. Širinskienė.

„Daryčiau prielaidą, kad galbūt politikai stebi, kas vyksta kitose šalyse, kaip britai, prancūzai nukėlinėja rinkimus. Mūsų rinkimai dar labai toli ir pas mus situacija nėra tokia dramatiška dar. Gal, jei atsitiktų taip, kaip Italijoje, galbūt apie tai galėtume pradėti kalbėti, bet kol kas tai nematau pagrindo”, – LRT teigė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė.

„O kodėl rinkimų nepaankstinti, nepadaryti jų rugpjūtį?”, – į klausimą klausimu atsako Ingrida Šimonytė, Seimo narė, sutikusi rinkimuose vesti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąrašą.

„Akivaizdu, kad nieko dabar negali pasakyti, kas bus. Jei dabar vyktų rinkimai, žinoma, turbūt tektų juos nukelti, nes žmonės tiesiog bijotų eiti į rinkimus, bet čia būtų visai kitoks pagrindas, dėl ko rinkimai nukeliami: jei mažai žmonių dalyvautų rinkimuose, jie galėtų būti paskelbti nelegitimiais, tada ir Seimas – nelegitimus. Tačiau jei jau dabar galvojama, kaip nukelti rudenį vyksiančius rinkimus, tai jau visai kita priežastis yra galbūt – naudojantis padėtimi tiesiog uždaryti demokratiją“, – sako I. Šimonytė.

Bet ji teigia nežinanti, kas būtų, jei rudenį, ką prognozuoja britų epidemiologai, vėl grįžtų koronavirusas ir smogtų nauja banga.

Seimo rinkimų nukėlimo idėjos – išsigynė

Seimo valdančiųjų atstovė Seimo valdyboje Rima Baškienė LRT sakė, kad oficialiai šis klausimas svarstytas valdyboje nebuvo.

Jau LRT paklaustas, kokia yra Seimo Pirmininko pozicija dėl Seimo rinkimų nukėlimo, V. Pranckietis buvo atsargesnis – jis teigė, kad Seimo rinkimų datos nukėlimas keliems mėnesiams ar net metams kol kas nėra svarstoma kaip reali galimybė.

„Rinkimai – po daugiau nei pusės metų, tad situaciją kol kas reikia stebėti ir pagal poreikį reaguoti”, – sakė LRT V. Pranckietis.

G. Kirkilas LRT taip pat išsigynė, kad yra kam nors siūlęs nukelti Seimo rinkimus.

„Aš sakiau, kad kaimynės Lenkijos opozicija šiuo metu kelia klausimą dėl prezidento rinkimų ten, nes laiko liko nedaug, o valdančiųjų prezidentas turi išskirtinai geresnes sąlygas, opozicija neturi pranašumo, ir jie siūlo nukelti. Lenkai iš tikrųjų šitą klausimą svarsto, o kokį poveikį tai turės, dar neaišku”, – sakė LRT G. Kirkilas.

Lenkijoje prezidento rinkimai turėtų vykti šį pavasarį – gegužę. Dėl koronoviruso Lenkijoje yra paskelbta nepaprastoji padėtis, uždarytos sienos ir įvestas karantinas.

„Šiandien aš tokios prasmės nematau. Mūsų rinkimai dar toli, taip, gal kažkiek sutrumpės rinkimų kampanija, bet vasarą bus galima ją vykdyti”, – LRT aiškino G. Kirkilas.

Rinkimams nukelti reikalingos specialios sąlygos

I. Šimonytė taip pat mano, kad kol kas be kalbų ir pasišniukštinėjimų pagrindo manyti, kad tikrai dabar būtų imtasi nukelti Seimo rinkimus, nelabai daug.

„Kad Seimo rinkimus būtų galima nukelti, kiek aš suprantu, reikia nepaprastosios padėties. Kai buvo klausimas Valdyboje apie tai, tai Seime nebuvo didelių entuziastų. Tai jei daug kas galvotų, kas bus rudenį ir kaip turėtų būti, tai nepaprastoji padėtis turėtų tokiam jų planui labai pasitarnauti“, – sako Seimo narė.

Vis dėlto šis Seimas, atrodo, apskritai linkęs kuo mažiau dirbti, kad tik koks Seimo narys neužsikrėstų virusu, nors, jos manymu, greitai kils rimtų teisinių įtampų dėl to, kad gyvenimas varžomas ne Seimo sprendimu, o Vyriausybės nutarimais. Jei visi šie apribojimai užtruks keletą mėnesių, kaip prognozuoja britų epidemiologai, jie pakibs ant teisėtumo ribos.

„Vyriausybė uždraudė kirpyklų veiklą, bet jei aš tai balandžio 3 d. sugalvoju atsidaryti kirpyklą? O tada Vyriausybė ateina ir sako – aš tave uždarysiu. Bet aš turiu Konstituciją ir sakau – ne ne ne, tegul mane Seimas uždaro. Jei šių karantino priemonių reikės ilgą laiką, tai nežinau, kiek viskas gyvenime gali būti tvarkoma Vyriausybės nutarimais. Nes Vyriausybės nutarimus galima nuspręsti, kad išvis niekada Lietuvoje rinkimų nebebus“, – mano I. Šimonytė.

Konstitucinio pagrindo atidėti rinkimus – nėra

Lietuvos Konstitucija numato tik vieną atvejį, kai gali būti nukeliami Seimo rinkimai. Jeigu rinkimai turi būti rengiami karo veiksmų metu, parlamentas arba prezidentas gali pratęsti Seimo įgaliojimus. Tačiau tokiu atveju rinkimai turi įvykti ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo karo baigties.

Konstitucinės teisės ekspertas ir vienas iš dokumento autorių profesorius Vytautas Sinkevičius sako, kad epidemija nėra kliūtis tautai rinkti valdžią, apie tai buvo galvojama rengiant svarbiausią šalies dokumentą. Konstitucija, anot jo, net ir nepaprastosios padėties atveju nesuvaržo rinkimų teisės.

„Nuostata, užtikrinanti valdžios demokratinį pasikeitimą, yra fundamentali. Negalima sudaryti jokių prielaidų, kad valdžia pratęstų savo valdymą. Įsivaizduokime tokią situaciją, kad, tarkime, valdžia nesusitvarko su epidemija. Tai rinkimai nevyksta. Bet kokios kalbos ar samprotavimai, kad Seimo rinkimus galima būtų atidėti dėl esamos situacijos Lietuvoje neturi jokio Konstitucinio pagrindo“, – mintis dėsto V. Sinkevičius.

Rinkimų būtinumas ir periodiškumas – konstituciniai ir demokratiniai principai, todėl, pasak vieno iš Konstitucijos autoriaus, šiemet rinkimai privalo būti suorganizuoti kuo įmanoma labiau apsaugant piliečių sveikatą. Kitu atveju būtų pažeistas svarbiausias teises ir laisves garantuojantis šalies dokumentas.

V. Sinkevičius taip pat nesutinka su Seimo pirmininko aiškinimu, kad atidėti rinkimus įmanoma būtų pasinaudojant konstituciniu aiškinimu, kada nutrūksta parlamentarų įgaliojimai.

„Tai, kad Konstitucijoje numatyta, kad ankstesnių Seimo narių įgaliojimai nutrūksta, kai į pirmąjį posėdį susirenka naujai išrinktas Seimas, tai šios normos jokiu būdu negalima aiškinti, nes ši norma nereiškia, kad esą dėl karantino ar kitų priežasčių galima atidėti rinkimus“, – sako profesorius.

Tiesa, pernai Seime buvo kilusių iniciatyvų keisti Konstitucijos nuostatas, bet tam reikėjo referendumo. Dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo balsavo mažiau nei pusė piliečių, todėl referendumas neįvyko. Tačiau keičiant rinkimų organizavimą, referendumo nereikėtų.

„Referendumu privaloma keisti 1 ir 14 skirsnius, visus kitus gali pakeisti ir pats Seimas. Rinkimų organizavimas ir nukėlimas nepatenka į tuos skirsnius, todėl reikėtų dviejų balsavimų su trijų mėnesių pertrauka ir pritarti pakeitimui privalėtų ne mažiau kaip 94 Seimo nariai. Bet nematau, kad apskritai yra prasmė kalbėti apie Konstitucijos keitimą“, – teigia V. Sinkevičius.

Prezidentūra LRT pateikė komentarą, kad vadovaudamasis Konstitucija prezidentas Seimo rinkimų datą paskelbs balandžio viduryje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.