Lietuvoje

2020.03.19 13:25

Pritildytas Grubliauskas atsikirto kritikams dėl politikavimo: patikrintos informacijos skelbimas – ne vynas, kurį reikia brandinti

laukia greitesnių SAM veiksmų dėl tyrimų stotelių veiklos leidimo
Šarūnas Nekrošius, LRT.lt2020.03.19 13:25

Ketvirtadienį Vilniuje ir Kaune pradėjo veikti pirmieji mobilūs koronaviruso testavimo punktai. Tuo tarpu kiti didmiesčiai, tvirtinantys, kad jau yra taip pat pasirengę, dar turi palaukti. Klaipėdos meras, kurio vadovaujamame mieste fiksuoti jau 12 susirgimo atvejų, sako, kad yra pasiruošę dirbti su testų stotelėmis, tačiau yra priversti laukti ministerijos leidimo.

Ministras A. Veryga ketvirtadienio rytą prašė likusių savivaldybių, kuriuose numatyta tokias stoteles įrengti, šiek tiek kantrybės.

Savo ruožtu Klaipėdos meras Vytauto Grubliausko teigia, jau išsiųsti visi reikiami dokumentai dėl mobilių koronaviruso patikros stotelių Klaipėdoje atsiradimo ir miestas laukia žinios iš sveikatos apsaugos ministerijos.

Miesto vadovas paragino namų darbus skubiau atlikti ir biurokratus Vilniuje, nes mobiliųjų stotelių tyrimai Klaipėdoje yra reikalingi nedelsiant.

„Kada bus atsakymas, tada galėsime tiksliai pasakyti, kada tie tyrimai bus pradėti vykdyti ir Klaipėdoje. Mes savo namų darbus padarėme, tikimės kiti juos taip pat greitai padarys, kaip mes“, – sakė meras, taip netiesiogiai užsimindamas, kad tikisi greitesnių SAM žingsnių.

„Užpildytas vadinamasis „checklist‘as“, išsiųstas ministerijai, laukiat aprobavimo. Vienintelis neaiškumas ir nesusikalbėjimas yra dėl personalo kvalifikacijos atitikties ir apmokymo, ar tikrai tas apmokymas, kurį teikia aukščiausios klasės profesionalai iš KUL atitinka ministerijos lūkesčius, šiai valandai atsakymo dar nėra, buvo tik aptakus atsakymas. Tikiuosi, kad ministerija nenuvertins klaipėdiečių kompetencijos ir įdirbio ir tas mobilusis punktas galės pradėti veikti čia ir dabar“, – sakė meras.

Klaipėdos savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vadovė Rožė Perminienė pritarė merui ir patvirtino – miestas yra visiškai pasirengęs tokio punkto atidarymui, visi sprendimai, reikalingi iš savivaldybės pusės – priimti, specialistai taip pat pasiruošę dirbti bet kurią akimirką.

„Mūsų mobilaus punkto komandos jau yra suformuotos, aprūpintos visomis darbo priemonėmis, vieta taip pat įrengta, todėl gavę leidimą galime startuoti iš karto“, – sakė R. Perminienė.

Meras rezultatų dėl koronaviruso teigiamų rezultatų mieste skubėti skelbti negalės

„Net ir žinodamas tam tikrus rezultatus, ką anksčiau skelbdavau nedelsdamas, dabar tenka laukti žalios šviesos iš Vilniaus ir tik po to paskelbti mums. Išsiaiškinsime mes tą tvarką nuodugniai, nepažeidžiant nei vieno įstatymo“, – sakė Klaipėdos meras V. Grubliauskas.

Meras taip pat neatskleidė daugiau informacijos apie naujausius du koronaviruso atvejus, kurie nustatyti mieste.

„Iš viso Klaipėdoje yra dar 20 žmonių, kurių tyrimai dar bus atliekami Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Jie dar laukia, o pacientų jau turime 12. Skaičius auga kasdien“, – sakė miesto vadovas.

Pasak V. Grubliausko, bent 4 miesto klinikų atstovai gali imtis taip pat atlikti tyrimus dėl koronaviruso, tiesa, tam reikalingas SAM leidimas. Dėl šios galimybės, anot mero, bus domimasi jau artimiausiu metu.

Savivaldybėje vykstančiame posėdyje kalbėta apie tai, kiek žmonių pareiškė norą saviizoliuotis, tačiau neturi galimybių to padaryti patys.

„Galima konstatuoti, kad per paskutinę parą kreipėsi 70 žmonių, kurie norėtų saviizoliuotis, per artimiausias 3 paras 55 žmonės pareiškė, kad to norėtu. Šiuo metu saviizoliavosi Klaipėdos pasiūlytose vietose yra 8. Vietų skaičius mieste yra apie 550 vietų, kurios paruoštos saviizoliacijai“, – sakė miesto atstovė.

Paklaustas, kaip vertina aukščiausios valdžios, tarp jų ir ministro A. Verygos kritiką jam, esą skelbdamas tyrimų rezultatus, kitą jautrią informaciją taip renkasi politinius dividendus ir politikuoja, V. Grubliauskas neslėpė susierzinimo.

Pasak jo, valdininkams reikėtų pasitikrinti, kiek faktų ar informacijos, kurią paskelbė V. Grubliauskas nepasitvirtino, ir kiek ji buvo tiesiog operatyviai paskelbta.

„Aš nežinau, ar taip kalbantys užsidirbo brangių politinių taškų, bet galiu drąsiai paklausti taip kalbantiesiems, o kiek ir kokios informacijos buvo, kuri nepasitvirtino, kurią reikėjo paneigti, kiek informacijos buvo, kuri buvo klaidinanti? Tai šioje vietoje pasakant abstrakčius klausimus, neturint įrodymų, manau, kad kažkas renkasi ne ką brangesnius politinius taškus. Galiu pasakyti, nesirenku nei politinių taškų ir dividendų neieškau, tačiau noriu pasakyti, kad informacijos žinojimas, patikrintos informacijos žinojimas yra svarbus čia ir dabar, tai ne koks vynas, kuriam reikia brandinimo laiko. Tai informacija, kurią žinant bendruomenei galima priimti vienus ar kitus sprendimus. Reikėtų baigti kalbėti apie politinių taškų rinkimus, o jei juos kas renkasi, tai ne merų ar kitų atsakingai žiūrinčių žmonių sąskaita“, – susierzinimo į kritiką jam, jog skelbdamas koronaviruso tyrimų rezultatus greičiau nei SAM, renkasi politinius taškus, atsikirto Klaipėdos meras.