Lietuvoje

2015.09.30 14:06

LRT KULTŪROS sezone – Nomedos Kazlaus pokalbiai su pasaulinėmis megažvaigždėmis

2015.09.30 14:06

Sezoną netrukus pradedantis nacionalinio transliuotojo TV kanalas LRT KULTŪRA tęsia laidų ciklą „Skambantys pasauliai su Nomedos Kazlaus “, kuriame operos solistė kalbina iškilius pasaulinio garso menininkus. Kiekvienas interviu – tai mėginimas atskleisti, pasak Nomedos, talentingo ir garsaus žmogaus sėkmės receptą, kuris galėtų ir žiūrovą motyvuoti siekti užsibrėžtų tikslų.

Sezoną netrukus pradedantis nacionalinio transliuotojo TV kanalas LRT KULTŪRA tęsia laidų ciklą „Skambantys pasauliai su Nomedos Kazlaus “, kuriame operos solistė kalbina iškilius pasaulinio garso menininkus. Kiekvienas interviu – tai mėginimas atskleisti, pasak Nomedos, talentingo ir garsaus žmogaus sėkmės receptą, kuris galėtų ir žiūrovą motyvuoti siekti užsibrėžtų tikslų.

„Pati mėgstu skaityti biografines knygas. Mane įkvepia sėkmingų asmenybių gyvenimai, jų pasiekimai, jų požiūris, – pasakoja N. Kazlaus. – Daugelį metų bendrauju su įžymiais kolegomis, draugais ir tie pokalbiai neapsiriboja vien meno klausimais. Esu girdėjusi tokių istorijų, kad man tuoj pat norėjosi jas įamžinti. Taip gimė mintis kalbinti meno ir kultūros žymiausius žmones, kurie galėtų visiems papasakoti apie savo kelią į sėkmę. Deja, dažnai Lietuvoje apsilankantys užsienio iškilūs kūrėjai likdavo išsamiau nepristatyti visuomenei per televiziją. O juk būtent televizija apnuogina labiausiai – kiekvienas gyvas žodis, veido virptelėjimas išduoda visas emocijas, ir kartais pašnekovas atsiskleidžia nauju kampu, pamatome kitokias jo charakterio puses, nei galime matyti jo kūryboje. Man kaip artistei tai labai suprantama, nes kartais susiduriu su žmonėmis, kurie iš pradžių mano, kad aš ir gyvenime esu tokia, kokią jie mane matė scenoje.“

Laidų ciklas  „Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus” eterį išvydo praėjusiais metais, buvo parodyti trys interviu: su vienu žymiausių XX amžiaus kompozitorių ir dirigentų Krzysztofu  Pendereckiu (Lenkija), su pasaulinio garso baritonu Dmitrijumi Hvorostovsky‘u ir su garsiausiu pasaulyje Tristano vaidmens atlikėju Ianu Storey (Didžioji Britanija). Visus savo herojus, beje, aštuonias kalbas mokanti Nomeda kalbina jų gimtąja.

Pirmoji šio sezono „Skambančių pasaulių“ viešnia – garsioji Sarah Brightman.  „Išskirtinio pokalbio patvirtinimo su Sarah Brightman aš laukiau ne vieną savaitę. Ir tik mano agentui arabų pusiasalio šalyse Giedriui Steponkui susisiekus su Brightman biurais Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Didžiojoje Britanijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose, buvo gautas dainininkės sutikimas interviu išvakarėse. Ir kaip pati S. Brightman man vėliau patvirtino, ji sutiko kalbėtis su manimi tik todėl, kad esu jos kolegė, operos dainininkė. Teko ruoštis pokalbiui per naktį, rinkti medžiagą, versti klausimus. LRT per naktį surado kameras, ir interviu sėkmingai įvyko!“ – prisimena N. Kazlaus.  

„Ir dar kaip! – juokiasi laidos režisierius Rimantas Babrauskas. – Nomeda Kazlaus – tikras kūrybinis ir organizacinis vulkanas, paneigiantis bet kokius stereotipus apie operos žvaigždės – kompetencija, profesionalumas visuose laidos kūrimo etapuose, nuo pasirengimo pokalbiui iki laidos montažo.“

Pasak režisieriaus, Nomedos pašnekovai iki šiol visi buvę labai skirtingi, skirtingi ir jų patekimo į laidą keliai, bet visi likę nustebinti vedėjos gebėjimu pokalbio metu profesionaliai atskleisti svečio kūrybinį kelią, nenukrypstant į gyvenimo būdo laidų temas.

„Šiais metais nutiko tokia istorija, kad net du interviu turėjau daryti per savo gimtadienį vasario 13 dieną, – prisimena Nomeda.  – Rytą Vilniuje kalbinau labai charizmatišką pianistę Elena Bashkirovą, vakarop jau Barselonoje filmavome interviu su Montserrat Caballe, kuri net keletą metų nėra davusi jokių interviu televizijoms. Man tai buvo geriausios gimtadienio dovanos, nors šią dieną pasirinko mano laidos pašnekovės.“

„Skambančiuose pasauliuose su Nomeda Kazlaus“ šį sezoną svečiuosis:

Montserrat Caballe (Ispanija) – XX amžiaus operos legenda, N.Kazlaus scenos partnerė ir mokytoja;

Christoph Eschenbach (Vokietija) – vienas žymiausių pasaulio pianistų ir dirigentų;

Sasha Walz (Vokietija) – pasaulyje pripažinta originalaus braižo choreografė;

Elena Bashkirova (Vokietija) – garsi pianistė, vieno garsiausių pasaulyje dirigento Daniel Barenboim žmona;

Jose Carreras (Ispanija) – XX amžiaus operos žvaigždė;

Erwin Wurm (Austrija) – pasaulinio garso austrų skulptorius ir instaliacijų kūrėjas;

Ivan Monighetti (Šveicarija) – vienas garsiausių pasaulyje violončelininkų, paskutinis Mstislavo Rostropovičiaus mokinys;

Charles Castronovo (JAV) – vienas garsiausių jaunosios kartos XXI amžiaus tenorų;

Andrei Makarevich (Rusija) – rusiško roko karalius, poetas, kompozitorius bei Rusijos TV žvaigždė.

Laidų ciklas „Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus” bus rodomas kanale pirmadieniais 21 val. kas antrą savaitę per LRT KULTŪRĄ. Kartojimai antradienį 13 val. ir šeštadienį 23 val.

Pirma „Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus” laida – spalio 5 d. 21 val. Laidos anonsą galite matyti čia: https://youtu.be/hRxg1mWc_kY

Trumpai apie NOMEDĄ KAZLAUS:

Nomeda Kazlaus, sopranas, keturių tarptautinių konkursų laureatė, Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Jaunojo kūrėjo premijos laureatė (2007 m.), Respublikinio V.Jonuškaitės-Zaunienės dainininkų konkurso komisijos pirmininkė (2013 m.), LRT projekto Auksinis balsas” komisijos narė (2013, 2014 m.), LRT laidų ciklo Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus” idėjos autorė ir vedėja (interviu su pasaulinio garso kultūros ir meno asmenybėmis 2014, 2015-2016 m.), „Palangos vasaros akademijos“ įkūrėja ir pedagogė, vedė atviras dainavimo meistriškumo pamokas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (kursų vadovė, 2014 m.).

Solistė yra nuolat kviečiama koncertuoti prestižiniuose Europos teatruose ir koncertų salėse, dalyvauja tarptautiniuose projektuose „St. Johns Smith Square” Londone, Maskvos filharmonijos Didžiojoje salėje, „Castell de Peralada“ Ispanijoje, Kremliaus „Gostiny Dvor”, P. Čaikovskio vardo konservatorijos Didžiojoje salėje Maskvoje ir kt.

Atlieka pagrindinius vaidmenis „Gran Teatre del Liceu” Barselonoje, Didžiajame (Bolshoi) teatre Maskvoje, Ravenos „Teatro Alighieri” Italijoje, Venecijos „Malibran” teatre Italijoje, Marijos (Mariinsky) teatre Sankt Peterburge ir kt.

Nuo 2000 m. dainuoja su XX a. ispanų operos legenda Montserrat Caballe.

Nuo 2000 m. dainuoja su XX a. operos legenda Montserrat Caballe.

N. Kazlaus – pirmoji Lietuvoje sukūrė ir atliko Brunhildos (R.Vagnerio „Valkirija”), Izoldos (R.Vagnerio „Tristanas ir Izolda”) ir Preciozilos (Dž.Verdi „Likimo galia”) vaidmenis.

Aktyviai propaguoja lietuvių kompozitorių vokalinę muziką Lietuvoje bei užsienyje.

Tarptautinė kritika pabrežia solistės įspūdingą, stiprybės kupiną vokalą, puikų tembrą, platų diapazoną,  išskirtinį muzikalumą, visuose registruose tobulai tiksliai išdainuotas natas, emociniu tikslumu persmelktą įtaigią vaidybą irkerintį žavesį.

Pagrindiniai vaidmenys:

Izolda iš R.Wagner „Tristan und Isolde“ (pirmas atlikimas Lietuvoje Lietuvos nacionalinė filharmonija, Tristanas – Ian Storey);

Brunhilda iš R.Wagner Die Walkure” (pirmoji lietuviškoji Brunhilda, už šį vaidmenį nominuota Lietuvoje „Auksiniams scenos kryžiams”, padainavusi Brunhildą daugiau nei 20 kartų: „Teatro Alighieri“, Ravenna, Italija; „Cankarjev Dom”, Ljubljana, Slovėnija; LNOBT, Vilnius);

Leonora iš L.van Beethoven „Fidelio“ (LNOBT, Vilnius);

Elisabetta iš G.Verdi Don Carlo” (Marijos (Mariinsky) teatras, Sankt Peterburgas, Rusija);

Anne Boleyn iš C.Saint-Saens „Hanry VIII” (dainavo su Montserrat Caballe ir Simon Estes, Grand Teatre del Liceu, Barcelona, Ispanija);

Elisabetta iš G.Donizetti Maria Stuarda” (dainavo su Montserrat Caballe, tarptautinis festivalis „Castell de Peralada”,Ispanija);

Desdemona iš G.Verdi Otello”(dainavo su Ian Storey, tarptautinis Pergola Opera Festival”, Vroclavas, Lenkija);

Sieglinde iš R.Wagner „Die Walkure” (dirig. Valery Gergiev, (Bolshoi) Didysis teatras, Maskva, Rusija);

Ortlinde iš R.Wagner „Die Walkure” (dirig. Valery Gergiev, (Bolshoi) Didysis teatras, Maskva, Rusija);

Marina Mnishek iš M.Mussorgsky „Boris Godunov” (Kazanės operos ir baleto teatras, Rusija);

Carmen iš G.Bizet Carmen” (Košicės operos teatras, Slovakija);

Eboli iš G.Verdi Don Carlo” (LNOBT, Vilnius);

Preziosilla iš G.Verdi La Forza del Destino” (pirmoji lietuviška Preziosilla, dainavo su Sergej Larin, Lietuvos nacionalinė filharmonija) etc.

Bendradarbiavimas su dirigentais:

Lordas Yehudi Menuhin, Valery Gergiev, Vladimir Fedoseev, José Collado, Anton Guadagno, Tugan Sokhiev, Jacek Kaspszyk, Alexander Sladkovski, Roberto Paternostro, Walter Attanasi, Saulius Sondeckis, Jonas Aleksa, Juozas Domarkas, Robertas Šervenikas, Mikhail Sinkevich, Miquel Ortega, Ewa MichnikModestas Pitrėnas, Martynas Staškus, Vaclovas Augustinas etc.

Bendradarbiavimas su solistais:

Montserrat Caballe, Simon Estes, Montserrat Marti, Carlos Alvarez, Ian Storey, Vittorio Vitelli, Vasilij Gerello, Virgilijus Noreika, Stefano Palatchi, John Keyes etc.

 Gastrolės ir pagrindinių vaidmenų atlikimas tarptautinėse scenose:

„St. Johns Smith Square” Londone, Anglija; „Gran Teatre del Liceu” Barselonoje, Ispanija; Didysis (Bolshoi) teatras Maskvoje, Rusija; „Teatro Alighieri” Ravenoje, Italija; Malibran teatras Venecijoje, Italija; Marijos (Mariinsky) teatras Sankt Peterburge; Kremliaus „Gostiny Dvor” Didžioji salė Maskvoje; P.Čaikovskio vardo konservatorijos Didžioji salė Maskvoje; Maskvos filharmonijos Didžiojoje salėje; Nacionalinės Filharmonijos Mažoji salė Sankt Peterburge, Rusija; „Cankarjev dom” Ljubljanoje, Slovėnija; LNOBT, Budapešto, Kazanės, Košicės, Rygos, Vroclavo ir kt. operos teatruose; Vokietija (Bairoitas, Štutgartas, Postdamas), Italija (Roma, Venecija, Ravena), Šveicarija (Ciurichas), Austrija (Viena), Suomija (Mikkeli), Lenkija (Varšuva, Vroclavas), etc.

Tarptautiniai festivaliai:

XV Castell de Peralada” (Ispanija)„Ravenna Festival“ (Italija), „Ljubljana Festival“ (Slovėnija), „Maskvos Pavasaris” (Rusija), „Baltosios Naktys” (Rusija),  Vroclavo „Pergola” (Lenkija) , „Usedom” (Vokietija), „Pažaislis”, „Trakai”,„Operetė Kauno pilyje”, „Atžalynas” (Lietuva).

Apdovanojimai  ir nominacijos:

LR kultūros ministerijos Jaunojo kūrėjo premija, 2007;

„Auksiniai scenos kryžiai”, Lietuva: nominuota už Brunhildos (Brunnhilde) vaidmenį R.Wagner’io op. „Die Walkure” LNOBT, 2007;

Prestižinė „Richard-Wagner-Verband Bayreuth” stipendija (Bairoitas, Vokietija, 2003);

Aukščiausieji įvertinimai tarptautiniuose konkursuose:

„Schneider-Trnavsky” (Slovakija); „Antonin Dvorak” (Čekija); „Jazep Vitols” (Latvija); „Wiener Sommerakademie” (Austrija); „Lucia Popp” (Slovakija), „Rimsky-Korsakov” (Rusija)

Diskografija:

The Art of Dramatic Soprano” („Dramatinio soprano menas”), CD, 2009;

F.Šuberto mišios Nr.4 C-dur, diriguojant Lordui Yehudi Menuhin’ui, koncertinis įrašas, CD išleido „Warner Classics” 2003 metais;

Pawel Lukaszewski „Recordationes de Christo moriendo”, koncertinis įrašas; CD, „Prior Musica”/„Prior Records”, PRCD-003, 2002;

Įrašai Lietuvos televizijoje ir Lietuvos radijuje su orkestru/fortepijonu;

         

 Bibliografija:

„Asmenybės.1990-2015 m.Lietuvos pasiekimai“(VšĮ „Leidybos idėjų centras“, Kaunas, 2015);

„Kas yra kas Lietuvoje. Lietuvos valstybės metraštis 1990-2010 KYK“, (UAB „Leidybos studija“, 2013);

„Kas yra kas Lietuvoje 2009. Auksinis tūkstantmečio leidimas“ (UAB „Neolitas”, Kaunas, Lietuva, 2009);

„Kas yra kas Lietuvoje. Lietuvos pasiekimai 2008“ (UAB „Neolitas”, Kaunas, Lietuva, 2008);

„Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras” („Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas”, autorius J.Bruveris, Lietuva, 2006);

„Muzikos enciklopedija” („Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas”, Lietuva, 2003) II tomas, psl.144;

„Montserrat Caballe 40 anys al Liceu” („Gran Teatre del Liceu”, „Grafiques Iberia, S.A.”, Ispanija 2002) psl.178-179;

„Lietuvos moterys” („Lietuvos Europos Institutas” LEI,  Lietuva, 2002) psl.126-127;

Daug straipsnių/interviu/pasirodymų tarptautinėje ir Lietuvos žiniasklaidoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.