Lietuvoje

2020.03.19 12:18

Veryga informavo: svarstoma riboti lankymąsi parkuose, pažintiniuose takuose

atnaujinta 12.34
Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2020.03.19 12:18

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga informavo, kad šalyje pradeda veikti mobilūs patikros dėl koronaviruso punktai. Du iš jų darbą pradeda sostinėje, dar vienas punktas pradeda veikti Kaune, o Klaipėda, Marijampolė ir Alytus yra pasirengę, tik dar turi apmokyti savo darbuotojus.

„Kai jie bus apmokyti, gaus leidimą pradėti tyrimus“, – sakė A. Veryga. Anot jo, mobilūs punktai bus aprūpinti apsaugos priemonėmis. Ministras kol kas negalėjo tiksliai pasakyti, kada pradės veikti mobilus punktas Klaipėdoje, tai galės įvykti tik atvykus apmokymo komandai. Iš viso numatoma šalyje įrengti 10 mobilių patikros punktų.

Aurelijus Veryga: pagrindinė žinia lieka ta pati – likti namuose ir saugotis

Kiekvienam punktui bus priskirta ligoninė, į kurios laboratoriją keliaus mėginiai. Bus įsigijami ir eksprestestai, anot ministro, derinami įsigijimai su pirkėjais. Kol kas tokiais testais prekiaujama plačiai nebus, jie bus naudojami tikrinti pareigūnus, medikus. Tačiau A. Veryga neatmeta galimybės, kad vėliau tokius testus bus galima įsigyti vaistinėse.

Ministras taip pat kalbėjo, kad gauti duomenys iš gamintojų, kuriems leista gaminti dezinfekcinį skystį. Duomenis pateikė 11 gamintojų, galinčių į rinką patiekti 106 tonas rankų dezinfekcijos skysčio.

„Taip pat esame minėję, kad įsigijame 100 tonų rankų dezinfekcinio skysčio sau į rezervą, kuris bus duodamas įstaigoms, savivaldybėms surinkus poreikį, jei nėra galimybės įsigyti rinkoje“, – sakė A. Veryga.

Jis ragino gyventojus būti budrius ir teigė, kad tam, jog rankų dezinfekcijos skystis veiktų, jis turi būti tam tikros koncentracijos, t.y. ne mažiau nei 60 proc. alkoholio. Pasak ministro, žinoma, kad rinkoje atsirado suklastotų dezinfekcinių skysčių.

„Pirkdami atidžiai pasižiūrėkite, ar tai iš tikro yra gaminys, kuris skirtas rankoms dezinfekuoti, nes įmonės gamina jį pagal mūsų duotą iš Pasaulio sveikatos organizacijos gautą formulę“, – kalbėjo A. Veryga.

Jis taip pat sakė, kad pacientams, kuriems diagnozuota lengva koronaviruso forma, galės būti gydomi namuose. Sprendimą dėl to turės priimti ne patys pacientai, o gydytojai.

Paklaustas, kada gali būti fiksuojamas ligos pikas, A. Veryga sakė, kad to nuspėti negalima, o viešojoje erdvėje skelbiami tik potencialūs scenarijai. Jo teigimu, pagrindinė žinia lieka ta pati – likti namuose ir saugotis.

„Visi, kurie yra parvykę iš bet kurios šalies, 14 dienų turėtų būti saviizolacijoje. Joje turėtų būti ir visi asmenys, turėję kontaktą su užsikrėtusiu asmeniu“, – teigė ministras.

A. Veryga taip pat kalbėjo, kad svarstoma apriboti apsilankymą viešose erdvėse, tokiose kaip parkai ar pažintiniai takai: „Taip, svarstoma. Manau, kad artimiausiu metu mažų mažiausiai rekomendacijos bus tikrai paskelbtos. Kaip minėjo ir policijos pareigūnai, dalis gyventojų nesupranta, kokia yra rizika, būriuojasi, leidžia vaikus į žaidimų aiškteles žaisti.

Per vaikus liga plinta labai greitai, vaikai patys serga labai nesunkiai, bet jei tą liga parneša namo, parneša vyresnio amžiaus žmonėms. Kadangi gyventojai neišgirdo, mažų mažiausiai rekomendacijos bus.“