Lietuvoje

2020.03.19 10:52

Susikirto dėl karantino suvaržymų: konservatoriai įtaria, kad viršyti įgaliojimai, Karbauskis ragina nepolitikuoti

atnaujinta 12.16
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.03.19 10:52

Opozicinė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcija Seime įtaria, kad Vyriausybė, dėl koronaviruso grėsmės paskelbdama karantiną ir nesikreipdama į parlamentą dėl nepaprastosios padėties paskelbimo šalyje, galėjo viršyti įgaliojimus. Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis įsitikinęs, kad įstatymai nėra pažeisti ir ragina opozicijos atstovus nepolitikuoti.

Vyriausybė, reaguodama augantį koronaviruso atvejų skaičių Lietuvoje, kovo 15 d. paskelbė šalyje karantiną, kurio metu apribota ūkinė, komercinė veikla, uždaromos sienos užsieniečiams, ribojami keleivių srautai viešajame transporte, žmonės ragina dirbti nuotoliniu būdu.

TS-LKD frakcijos atstovai kelia klausimą, ar Vyriausybė, paskelbusi karantiną ir nesikreipusi į Seimą dėl nepaprastosios padėties paskelbimo, galėjo viršyti savo įgaliojimus. Apie tai antradienį, Seimo valdybos posėdžio metu, prabilo Seimo opozicijos lyderis, TS-LKD vadovas Gabrielius Landsbergis.

„Man atrodo, kad <...> šitie ribojimai galimi tik Seimo sprendimu priimant Nepaprastosios padėties įstatymą“, – teigė konservatorių vadovas.

Jis pabrėžė nekeliantis klausimo dėl nepasitikėjimo Vyriausybės veiksmais ir tvirtino norintis atkreipti dėmesį į tai, kad paskelbus karantiną, įvesti ribojimai gali kelti teisines pasekmes, kai krizė baigsis.

„Bankrutavę verslai [...] potencialiai galės kreiptis į teismą, paduoti į teismą Vyriausybę, nes jų veikla buvo suvaržyta ne pagal Konstituciją ir įstatymus“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Bedė pirštu į Konstituciją

LRT.lt kalbintas TS-LKD frakcijos narys, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) pirmininko pavaduotojas Stasys Šedbaras neslėpė manantis, kad Vyriausybė, paskelbusi karantiną ir viešojo gyvenimo suvaržymus, galėjo viršyti savo įgaliojimus.

„Pavyzdžiui, Vyriausybės nutarime esantis uždraudimas Lietuvos žmonėms išvykti iš Lietuvos. Joks teisės aktas – nei Civilinės saugos įstatymas, nei įstatymas, numatantis karantino režimą – tokių teisių Vyriausybei nesuteikia. Vienintelis atvejis, kai galima uždrausti žmonėms išvažiuoti iš šalies, tai yra konstitucinės teisės apribojimas, galimas, įvedus nepaprastąją padėtį, tada pakeičiamas režimas, bet tai turi daryti Seimas“, – tvirtino S. Šedbaras.

Jis teigė, kad šie klausimai buvo keliami TTK posėdžiuose, seniūnų sueigose, Seimo valdybos posėdžiuose, bet valdantieji, parlamentaro teigimu, vengia apie tai kalbėti.

„Neįsivaizduoju, kaip galima uždrausti Lietuvos gyventojams išvažiuoti iš Lietuvos. Jų reikalas, ar kokia kita valstybė juos priima, ar nepriima. Dėl draudimo įvažiuoti į Lietuvos teritoriją, tai galiu suprasti, nes valstybės uždaro sienas, yra įvairūs režimo modeliai dėl prekių įvežimo, tikrinimo, bet žmonių judėjimo apribojimas pagal Konstituciją galimas, tik įvedus nepaprastąją padėtį, o tai gali padaryti Seimas. Nesuprantu, kodėl tai bijoma daryti. Sako, kad dar nėra tokia situacija, kai reikia skelbti nepaprastąją padėtį. Man atrodo, kad ta situacija būtent tokia ir yra“, – komentavo konservatorius.

Be to, jos atkreipė dėmesį, kad verslo atstovai, įvairios kitos organizacijos, kurių veikla karantino metu yra apribota, gali kelti klausimus dėl Vyriausybės veiksmų teisėtumo, kreiptis į teismus ir net laimėti bylas prieš valstybę.

„Nežinau, ar vėliau nebus kokių neigiamų pasekmių dėl ieškinių pačiai valstybei. Kažkas galėtų kelti klausimą, kad „man neleidžia išvažiuoti, o neleidžia išvažiuoti neteisėtai“. Štai tokia teisinė linija, grandinė galėtų prasidėti“, – perspėjo S. Šedbaras.

Karbauskis mato planą kištis į procesų valdymą

LRT.lt kalbintas valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis R. Karbauskis teigė manantis, kad Vyriausybė, paskelbusi karantiną ir apribojusi visuomeninį gyvenimą, jokių teisės aktų nepažeidė. Jis nepritaria idėjai Lietuvoje dėl koronaviruso paskelbti nepaprastąją padėtį.

„Visos teisinės galimybės valdyti situaciją yra, situacija valstybėje neblogėja. Šiuo metu metu nėra jokių priežasčių valstybėje įvesti dar vieną lygį“, – tvirtino R. Karbauskis.

„Seimo opozicija siūlo tą idėją dėl to, kad, jeigu skelbtume nepaprastąją padėtį, Seimas įgytų daugiau galių ir, matyt, kadangi Seimo opozicijos lyderis yra G. Landsbergis, jie turi daugumą valdyboje, tai jie galvoja, kad taps matomesni ir galės kištis į procesus. Manau, kad tai yra būtų kvaila, nes čia politikuoti nereikia“, – versiją, kodėl konservatoriai iškėlė idėją dėl nepaprastosios padėties, iškėlė LVŽS vadovas.

R. Karbauskis teigė apie galimybę skelbti nepaprastąją padėtį kalbėjęsis ir su premjeru Sauliumi Skverneliu, tačiau, anot jo, prieita išvados, kad tokio žingsnio žengti nereikia.

„Šiuo metu Vyriausybė puikiai susitvarko ir kuo mažiau tokie politikai, kaip G. Landsbergis, į tai kišis, tuo bus geriau visai Lietuvai“, – aiškino „valstiečių“ lyderis.

R. Karbauskis neslepia įtariantis, kad TS-LKD, abejodami Vyriausybės sprendimais, tiesiog siekia atkreipti dėmesį į save, susirinkti kuo daugiau politinių taškų

Paradoksas, kad tokiu atveju (nepaprastosios padėties atveju – LRT.lt) valdžia dirbtų viena kryptimi, o opozicijos valdomas Seimo valdyba valdžiai kiš pagaliu į ratus, darys tai specialiai, nes galvos apie Seimo rinkimus. [...]

G. Landsbergiui reikia arenos. Jeigu jis pasakys bent kokius argumentus, kas neteisingai daroma, tai suprasčiau. Bet jie neturi tų argumentų, jie kalba apie tai, kad kažkas galbūt yra neteisėta. Ne, viskas yra teisėta“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Kirkilas nepalaiko konservatorių idėjos

Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) pirmininkas, parlamentaras Gediminas Kirkilas teigia nepalaikantis konservatorių iškeltos idėjos šalyje dėl koronaviruso grėsmės skelbti nepaprastąją padėtį. Anot jo, G. Landsbergis, kalbėdamas apie tokią galimybę, sėja paniką ir susipriešinimą visuomenėje.

„Džiaugiuosi, kad garsūs šalies teisininkai viešojoje erdvėje jau pasisakė, jog nepaprastoji padėtis nereikalinga, nes ji reikštų, kad laikinai gali būti apribojamos žmonių teisės ir laisvės, nurodytos Konstitucijos – paprasta kalba, tai reikštų, jog konservatorių lyderio G. Landbergio pageidavimu, būtų galima kontroliuoti asmeninį kiekvieno lietuvio privatų gyvenimą, riboti ir kontroliuoti asmens pokalbius telefonu, skleisti ar gauti informaciją, būtų įvedama komendanto valanda, būtų įvesti žiniasklaidos ribojimai, kitaip tariant – cenzūra, ir dar daugiau suvaržymų, kurie ne tik kad nepadėtų sudėtingoje situacijoje, bet atvirkščiai dar labiau ją apsunkintų“, – LRT.lt atsiųstame komentare cituojamas G. Kirkilas.

Pasak LSDDP lyderio, karantino metu Lietuvoje ne visos įstaigos yra pilnai aprūpintos apsaugos priemonėmis ir visi darbai atliekami 100-tu procentų, tačiau, G. Kirkilo manymu, Vyriausybė stengiasi valdyti situaciją ir tai daro sėkmingai.

„Stabdyti jos darbą papildomomis komisijomis ir diskusijomis, ką leistų nepaprastoji padėtis, tikrai negalime sau leisti. „Socialdarbiečiai“ palaiko Valstiečių ir žaliųjų partijos nuomonę, kad nepaprastosios padėties šalyje nereikia. Raginame kitas politines jėgas atsisakyti tokios minties“, – tvirtina G. Kirkilas.

Jis tikina esantis nustebęs ir dėl Seimo nario, konservatoriaus Arvydo Anušausko įžvalgų, kuris yra pareiškęs, kad koronaviruso grėsmės kelia klausimų dėl įstatymų pataisų.

„Mes, „socialdarbeičiai“ įsitikinę, kad viruso plitimo akivaizdoje turi būti kuo mažiau biurokratinių kliūčių ir laikui imlių diskusijų, kurios realiai visuomenei neatneša naudos. Pirmadienį, Seimo valdybos posėdyje svarstant klausimą dėl nepaprastosios padėties, siūlau šios idėjos nepalaikyti – neapsunkinti situacijos šalyje dar labiau. Pakanka nuolatinio opozicijos politikavimo, dėl kurio nuo pat pradžių ir buvo nuogąstauta, tik dar labiau sėjama panika ir susipriešinimas visuomenėje. G. Landsbergio siūlymas šiuo atveju yra savanaudiškas, siekiant didesnio dėmesio artėjant rinkimams“, – įsitikinęs G. Kirkilas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt