Lietuvoje

2020.03.19 07:37

Dėl mobilių koronaviruso patikros punktų Veryga prašo merų kantrybės: padarykime atsakingai, o ne chaotiškai

žada nebeskelbti susirgusiųjų lyties bei amžiaus
LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS, ELTA2020.03.19 07:37

Vilniuje trečiadienio vakarą atidarytas pirmasis mobilus koronaviruso patikros punktas, kiti miestai teigia taip pat tam pasiruošę, tačiau nesulaukia oficialaus SAM leidimo.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga LRT RADIJUI teigė, jog prašo kitų miestų vadovų supratingumo, derinamos paskutinės detalės, nes nenorima rizikuoti ir pradėjus nepasiruošus, gali kilti darbo planavimo chaotiškumas, o tai tik pakenktų, o ne padėtų kovoje su koronavirusu.

„Alytus ir kiti miestai, norėčiau jų paprašyti truputį kantrybės. Mūsų specialistai atvažiuos ir tos priemonės atkeliaus, jos yra Lietuvoje, jas duosime ir bus galima startuoti. Tačiau mes turime padaryti ir saugiai, kad skambučių centras spėtų priimti tą visą srautą, todėl viską reikia padaryti atsakingai, o ne chaotiškai“, – sakė ministras.

Pats A. Veryga paragino miestų politikus labiau patiems įsitraukti į papildomų saugos priemonių paieškas, nelaukti, kol viskas bus gauna iš valstybės rezervo, nes pastarasis taip pat pildomas nuolat, o rasti kai kurių priemonių šiuo metu – tikras iššūkis.

„Merai, kurie galvoja atsakingai, jie ir ieškojo, pirko. Nežinau, kaip įsivaizdavo merai, tikrai pažado apdalinti visas įmanomas įstaigas mes neturime, nes norų yra labai daug – nuo vaistininkų iki savivaldybėse dirbančių įstaigų. Greitoji pagalba, medikai, tas priemones gauna. Dabar dar bus aprūpinti ir mobilūs punktai“, – sako A. Veryga.

Paklausus, ar tas rezervas, kuris šiuo metu yra valstybėje neišseks, A. Veryga sako, kad viskas priklausys nuo galimų koronaviruso naujų atvejų skaičiaus – kol kas, esant tokiai kilimo bangai, valstybė turėtų susitvarkyti, tačiau visada reikia būti pasiruošus ir kitoms aplinkybėms.

„Rezervas neišseko, jo galimybė yra santykinė ir viskas priklausys, kaip greitai augs atvejų skaičius. Pagal dabartinį augimą, mes turime pakankamai priemonių, bet ieškome naujų. Jei tas skaičius augtų greičiau, kiltų problemų. Visos šalys susidūrė su ta pačia problema, tie rezervai, kurie buvo kaupiami, jų niekas neišnaudojo, to rezervo pasibaigdavo galiojimo laikas. Merams prašymas buvo labai aiškus – pasijungti ir ieškoti, nes rinkoje po vieną kitą pasiūlymą atsiranda. Tai tą darykime visi, nelaukime, kol valstybės rezervas užsipildys, nes yra tokia situacija, kada išteklių turi ieškoti visi“, – sakė A. Veryga.

Mobilūs koronaviruso patikros punktai įrengiami Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Marijampolėje, Utenoje, Tauragėje ir Telšiuose.

Šiuo metu mėginių tyrimus dėl koronaviruso atlieka Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL).

Sveikatos apsaugos ministerija tyrimus taip pat leido daryti Santaros klinikų, Kauno klinikų, Klaipėdos universitetinės ligoninės ir Respublikinės Šiaulių ligoninės laboratorijose, tačiau kol kas jie turi būti siunčiami pertikrinti į NVSPL.

Po incidentų svarstys apie pareigūnų pasitelkimą prie gydymo įstaigų

Dėl iš Santaros klinikų Vaikų ligoninės trečiadienio vakarą pabėgus dėl koronaviruso tirti atvežtos nepilnametės pradėtas tyrimas, ministro A. Verygos teigimu, kol kas rezultatų, ar ji galėjo būti užsikrėtusi šiuo virusu dar nėra. Tiesa, prėjus kuriam laikui pareigūnų atstovai sulaukė žinių, kad iš klinikų pasišalinusios paauglės mėginys buvo neigiamas.

Tačiau, pasak SAM vadovo, šis ir panašūs incidentai parodo, kad reikia aptarti galimybę stiprinti pareigūnų pajėgas ir prie gydymo įstaigų ir prie jau atsidaromų mobilių patikros punktų.

„Policija tiria tą įvykį. Šiandien pabendrausime ekstremalių operacijų centre su pareigūnais ir kariškiais. Gali tekti pasitelkti pareigūnus prie gydymo įstaigų. Viena yra pabėgimas, kita – galbūt kokie kiti neramumai, kurie gali įvykti. Žmonės dabar įsitempę kaip styga, džiaugiamės, kad lietuviai kol kas ramūs, tačiau visko gali būti ir konfliktų gali būti“– sakė ministras.

Tiesa, ministras pabrėžia, kad pareigūnai jokių būdų neužsiimtų kažkokiu asmenų sekimu ar panašiai. Jei pareigūnai būtų suorganizuoti, jų tikslas būtų tik tvarkos palaikymas.

Ketvirtadienio rytą ministras taip pat patikino, kad naujausiais duomenimis, šalyje yra užfiksuoti 34 koronaviruso užsikrėtimo atvejai, naujų viruso nešiotojų, ankstaus ryto laboratorijų duomenimis, nenustatyta.

„Ne, kol kas informacija yra ta pati, negavau jokios žinutės, vadinasi naujų atvejų kol kas nėra“, – sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Ruoš koronaviruso žemėlapį

Ruošiamas interaktyvus koronavirusu užsikrėtusių žmonių maršrutų žemėlapis, tačiau jis bus aktualus, kol atvejų bus nedaug, sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

„Ieškome su technologijų specialistais patogesnio įrankio, kaip būtų galima visa tai vaizduoti bendrame Lietuvos žemėlapyje, kursim interaktyvų, paprastesnį, kad nereiktų per ilgą tekstą keliauti ir ieškoti tų vietų“, – ketvirtadienio rytą interviu Lietuvos radijui sakė A. Veryga.

Ministras taip pat pažymėjo, kad žemėlapis bus aktualus, kol koronaviruso atvejų šalyje bus nustatyta nedaug.

„Tai aktualu, kol tų atvejų nedaug, mes jų kol kas turim nedaug užfiksuota, dar galima sekti, atsekti. Jei jų pasipils šimtai, nebebus prasmės ieškoti tų vietų, nes bus arba visas miestas, arba visa Lietuva“, – kalbėjo A. Veryga.

Veryga: nebeskelbsime susirgusiųjų lyties bei amžiaus

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad, norint apsaugoti asmenų duomenis, nuo šiol ministerija nebeskelbs susirgusių koronavirusu (COVID-19) asmenų lyties bei amžiaus.

„Visada riba labai slidi tarp viešo intereso ir asmens teisės į privatumą. Tai yra ypač jautrūs duomenys, jeigu tai susiję su sveikata. Kas visuomenei yra aktualu, tai kur tie asmenys lankėsi, kad žmonės galėtų identifikuoti, ar žmonės nebuvo kartu. Tuomet izoliuotis, kad galėtų apsaugoti savo artimuosius. Bet visuomenei nėra didelio skirtumo, ar tas žmogus buvo vyras ir kiek jam buvo metų bei iš kokio miesto jis į tą kavinę buvo atėjęs ir pan. Miestas kaip vieta – svarbi žmonėms, kad žinotų. Bet tikrai ne žmogaus amžius, ne lytis ir t. t. Tai tikrai atsižvelgsim į žmonių ir medikų pageidavimus ir stengsimės apie tas detales jau dabar nekalbėti. Kalbėsime apie skaičius“, – „Žinių radijui“ sakė A. Veryga.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.