Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.19 00:00

Naujausia informacija apie koronavirusą Lietuvoje: patvirtintas pirmas neįvežtinis atvejis

LRT.lt, BNS, ELTA 2020.03.19 00:00

Lietuvoje dėl koronaviruso COVID-19 grėsmės tęsiasi karantinas. Ketvirtadienio 11.57 val. žiniomis, šiuo metu mūsų šalyje 36 patvirtinti užsikrėtimo šiuo koronavirusu atvejų. Trečiadienį buvo patvirtintas pirmasis neįvežtinis atvejis, tai reiškia, kad žmogus užsikrėtė ne užsienyje, o šalies viduje.

SVARBIAUSIA INFORMACIJA TRUMPAI

– Lietuvoje nustatyti užsikrėtimo COVID–19 atvejai: 36

– Nuo kovo 16 d. 00:00 visoje šalyje įvestas karantinas

– Visi įtariantys, kad galėjo užsikrėsti koronavirusu, turi skambinti specialiu numeriu 1808

– Skelbiami užsikrėtusių asmenų Lietuvoje maršrutai, pasitikrinti, ar esate buvę tose vietose, galite čia.

Tyrimai koronavirusui COVID-19 nustatyti atliekami dar keturiose laboratorijose. Santaros klinikų, Kauno klinikų, Respublikinės Šiaulių ligoninės ir Klaipėdos universitetinės ligoninės laboratorijos nuo trečiadienio yra pasiruošusios atlikti tyrimus dėl naujojo koronaviruso infekcijos (COVID-19) nustatymo ir atlieka pirmuosius tyrimus.

Pirmas neįvežtinis koronaviruso atvejis Lietuvoje

Vienas iš septynių žmonių, kuriems trečiadienį nustatytas koronavirusas, buvo užkrėstas artimo žmogaus. Tai pirmasis klasterinis, tai yra neįvežtinis, atvejis Lietuvoje.

Asmuo kovo 11 dieną grįžo iš Jungtinės Karalystės, tačiau nesilaikė nurodytų izoliavimosi reikalavimų ir infekciją perdavė savo šeimos nariui. Be to, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, iš užsienio grįžęs asmuo lankėsi ir pas odontologą.

Anot sveikatos ministro Aurelijaus Verygos, Lietuvoje nuo artimojo užsikrėtęs asmuo yra vyresnio amžiaus, priklausantis rizikos grupei. A. Veryga teigė, kad užsikrėtęs yra gimęs 1942 metais.

Kovo 18 d. Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje atliktais tyrimais patvirtinti septyni nauji koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejai. Vėlų vakarą buvo patvirtintas dar vienas. Taigi iš viso šiuo metu patvirtintų atvejų Lietuvoje – 34.

Patikslinama, kad du asmenys izoliuoti ir gydomi Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, jie neseniai grįžę iš Austrijos. Dar du asmenys – Vilniuje, Santaros klinikose, vienas grįžęs iš Jungtinės Karalystės, kitas – iš Švedijos.

Vienas asmuo gydomas Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, jis neseniai grįžęs iš Jungtinės Karalystės. Kauno klinikinėje ligoninėje izoliuoti ir gydomi du asmenys, vienas grįžęs iš Jungtinės Karalystės.

Dar vienas asmuo šiuo metu izoliuotas ir gydomas Vilniuje, Santaros klinikose. Pirminiais duomenimis, žmogus grįžo iš Jungtinių Arabų Emyratų jungiamuoju skrydžiu Nyderlanduose.

Vilniuje atidarytas pirmas mobilus tikrinimo punktas

Trečiadienio vakarą Vilniuje pradėjo veikti pirmas mobilusis punktas koronaviruso ėminiams rinkti. Tokių punktų sostinėje netrukus šią savaitę bus iš viso trys.

Pirmasis punktas įrengtas prie „Statyk ir važiuok“ automobilių stovėjimo aikštelės Savanorių pr. 124.

Nuo ketvirtadienio čia žmonės pateks paskambinę karštąja linija 1808 ir apibūdinę savo savijautą, ar bendravo su užsikrėtusiu žmogumi. Po skambučio išnagrinėjus padėtį sulauks SMS žinutės, kurioje, nusprendus, kad tyrimo reikia, bus nurodytas tyrimo laikas. SMS reikės parodyti prie mobiliojo punkto budintiems šauliams, jie patikrins ir asmens dokumentus.

Atvykti reikia savo automobiliu. Savivaldybė neteiks pavežėjimo paslaugos.

Vilniaus savivaldybė taip pat atidarė naują karštąją liniją vilniečiams numeriu 1664. Šiuo numeriu kviečiami skambinti vilniečiai, kuriems reikia pagalbos, konsultacijos: senjorai, neįgalieji paskambinę galės sulaukti savanorių pagalbos, jei patys neturi jokių galimybių pasirūpinti maistu, vaistais ar būtiniausiom priemonėm.

Ką reikia žinoti grįžtantiems į Lietuvą karantino metu

Užsienio reikalų ministerija (URM) pateikia naujausią informaciją asmenims, ketinantiems grįžti į Lietuvą karantino laikotarpiu.

Europoje užstrigę keliautojai automobiliais dar gali vykti su keltais: DFDS iš Kylio (Vokietija) uostą į Klaipėdą, Tallink iš Sassnitz (Vokietija) į Rygą ir TT-Line iš Rostoko (Vokietija) bei Travemünde (Vokietija) į Klaipėdą.

Iš Švedijos dar galima išvykti keltais: DFDS (iš Karlshamno į Klaipėdą) ir TT Line (iš Treleborgo į Klaipėdą). Keliauti leidžiama tik į savo nuolatinę gyvenamąją vietą grįžtantiems ir dirbti vykstantiems Lietuvos piliečiams. Šia galimybe galima pasinaudoti iki kovo 30 dienos. Lufthansa vykdys reguliarų dieninį tiesioginį skrydį į Vilnių iki kovo 22 dienos (sprendimai dėl skrydžių pratęsimo bus žinomi vėliau).

Iš Londono kol kas nenutraukti skrydžiai iš Heathrow per Frankfurtą į Vilnių, iš Stansted per Frankfurtą į Vilnių, iš Mančesterio per Frankfurtą į Vilnių.

Skrydžiai Stambulas-Vilnius turėtų vykti iki kovo 22 dienos imtinai pagal tvarkaraštį. Turkijos avialinijos veiklos kol kas nenutraukė.

Taip pat skelbiama ir apie skrydžius iš Norvegijos (Oslo ir Bergeno).

Dar yra galimybių keliauti į Rygos ir Minsko oro uostus, pasinaudojant tranzito galimybe per Latviją ir Baltarusijos Respubliką.

Leidžiamas ir ES/Šengeno šalių piliečių tranzitas per Suomiją ir išvažiavimas iš Suomijos grįžimo į savo kilmės ES/Šengeno šalį (jei asmuo neturi COVID-19 simptomų).

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo

Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija šiuo metu nagrinėja komercinių skrydžių galimybes. Komisijai yra pateikti mūsų ambasadų registracijos duomenys apie LR piliečių transportavimo poreikius. Ambasados, gavusios informaciją, susisieks su užsiregistravusiais piliečiais ir informuos juos apie komercinių skrydžių galimybes ir transportavimo kainą, rašoma pranešime

URM pataria, jei iki išvykimo dienos buvimo šalyje būtų įvestas karantinas, piliečiams rekomenduojama susirasti gyvenamąjį plotą, kuriame galėtų izoliuotis, sekti vietos institucijų informaciją ir laikytis jų nurodymų.

Grįžus į Lietuvą asmenims taikoma privaloma 14 dienų saviizoliacija.

Naftos kainos nukrito į 17 metų žemumas

Naftos kainos nukrito į 17 metų žemumas po to, kai dėl koronaviruso buvo įvesti kelionių ribojimai ir karantinas įvairiose pasaulio valstybėse, praneša The Washington Post. Ekspertai nerimauja, kad tai gali būti ne pabaiga.

Kaip skelbia CNBC, tarptautinėje rinkoje naftos kainos nukrito 7,8 proc. arba 2,25 JAV dolerio ir už barelį siekė 26,48 JAV dolerio. Tai žemiausias lygis nuo 2003 m. spalio.

JAV rinkoje situacija dar blogesnė – naftos kainos trečiadienį čia nukrito 13,3 proc., skelbia CNBC, arba 3,58 JAV dolerio. Naftos kaina už barelį šią dieną siekia 23,37 JAV dolerio. Tai žemiausias lygis nuo 2002 m. balandžio.

Kaip nurodo CNBC, tokią situaciją lemia ne tik sumažėjusi paklausa, bet ir didėjanti pasiūla – Saudo Arabija ir Rusija ketina padidinti naftos produkciją.

Dėl koronaviruso pandemijos atšauktas Eurovizijos konkursas

Trečiadienio popietę Europos transliuotojų sąjunga (EBU) paskelbė, kad neįvyks gegužę suplanuotas „Eurovizijos“ dainų konkursas.

„Giliai apgailestaudami pranešame, kad „Eurovizijos“ dainų konkursas Roterdame atšaukiamas.

Per šias savaites svarstėme įvairius alternatyvius variantus surengti konkursą“, – paskelbė Europos transliuotojų sąjunga.

Apgailestaujama, tačiau koronaviruso grėsmė nepaliko jokių realių galimybių surengti „Eurovizijos“ konkursą šįmet. Su Nyderlandų transliuotoju ir Roterdamo miesto valdžia bus toliau diskutuojama dėl galimybės konkursą ten pat surengti 2021 metais. Kol kas nėra žinoma, ar jame skambėtų dainos, atrinktos šių metų konkursui.

Lietuvai šįmet „Eurovizijoje“ turėjo atstovauti grupė „The Roop“ su daina „On Fire“. „Eurovizijos“ dainų konkursas, gegužės 12-16 dienomis planuotas Roterdame, pastarąją savaitę buvo po gerbėjų didinamuoju stiklu.

Lietuvoje tęsiasi karantinas

Karantino režimo trukmė – nuo kovo 16 d. 00 val. iki kovo 30 d. 24 val. Koronaviruso karštoji linija – 1808.

Anksčiau teiktos rekomendacijos kreiptis skubios pagalbos telefono numeriu 112 atšaukiamos. Numeriu 1808 skambinti raginama ir pasireiškus į gripą būdingiems ligos simptomams – karščiavimui, kosuliui, gerklės skausmui ar pasunkėjusiam kvėpavimui – po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju.

Nuo penktadienio veikianti Koronos karštoji linija skirta gyventojų konsultavimui, siekiant nuimti krūvį nuo Bendrojo pagalbos centro darbuotojų, kuriems skambinama numeriu 112. Skambinti į liniją galima visoje Lietuvoje visą parą nemokamai iš visų tinklų.

Paskambinę į Koronos karštąją liniją, gyventojai bus konsultuojami pagal sudarytą specialų struktūrizuotą skaitmeninį algoritmą, pritaikytą priimti ir apdoroti iškvietimus, nustatyti reikiamą pagalbos lygį ir rekomendacijas. Linijos specialistai patars saviizoliacijos, Covid-19 prevencijos ir kitais klausimais. Taip pat jie galės nukreipti skambinančius į mobilias tikrinimo stoteles.

Karantino metu draudžiama:

– Draudžiama užsieniečiams atvykti į Lietuvą, išskyrus specialius atvejus, kai vykdomas krovinių vežimas, kai asmenys turi teisę gyventi Lietuvoje ir išskyrus diplomatus. Išimtis taikoma ir NATO bei NATO šalių kariniuose vienetuose tarnaujantiems asmenims ir juos aptarnaujančiam personalui, jų šeimos nariams. Prekių judėjimas neribojamas.

– Draudžiama Lietuvos piliečiams išvykti iš Lietuvos, išskyrus atvejus, kai jie grįžta į savo gyvenamąją vietą, vyksta į savo darbo vietą, taip pat VSAT vadovo ar jo įgalioto asmens leidimu.

– Draudžiamas kruizinių laivų patekimas į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą.

– Draudžiamas kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir fizinis lankytojų aptarnavimas.

– Draudžiama veikla vaikų, žmonių su negalia ir pagyvenusių žmonių dienos ir užimtumo centruose.

– Draudžiamas kalinių lankymas.

– Draudžiami visi atvirose ir uždarose erdvėse organizuojami renginiai bei susibūrimai.

– Draudžiama sveikatinimo paslaugų centrų, sanatorijų, poilsio centrų veikla, išskyrus individualias reabilitacijos paslaugas, kurios susijusios su gydymu.

– Draudžiama viešojo maitinimosi įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų veikla, išskyrus kai maistas gaminamas išsinešti arba kitais būdais pristatomas gyventojams.

– Draudžiama parduotuvių, išskyrus maisto prekių, prekybos centrų, išskyrus maisto, veterinarijos, vaistinių ir optikos prekių parduotuves juose, turgaviečių, išskyrus maisto, veikla, išskyrus internetinę prekybą ir kai prekės pristatomos gyventojams.

– Draudžiamas grožio paslaugų teikimas.

– Draudžiamas pacientų lankymas, išskyrus terminalinės būklės pacientų ir vaikų iki 14 metų lankymą gydančio gydytojo leidimu.

– Draudžiama lankytis visose stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose. Kitose socialinių paslaugų įstaigose, kontaktuoti su klientu leidžiama tik užtikrinant būtinąsias socialines paslaugas.

Pamaldos. Katalikų bažnyčia šeštadienį vakare pranešė stabdanti visas viešas pamaldas, kol bus atšauktas karantinas. Vyskupai ragina tikinčiuosius neiti į bažnyčias, bet stebėti kunigo aukojamas šv. Mišias per TV, internetą, klausytis radijo transliacijų. Mišias kiekvieną sekmadienį iki ribojimų pabaigos bus galima stebėti per „LRT Plius“ televizijos kanalą ir LRT.lt portale sekmadieniais 12 val. 30 min. Kaip ir įprastai, Mišių galima klausytis ir per radijo kanalą „LRT Klasika“.

Santuokos. Vyriausybei nusprendus paskelbti karantiną, Teisingumo ministerija informuoja apie pokyčius registruojant civilines santuokas. Karantino metu registruojant santuoką bus ribojamas dalyvaujančių ceremonijoje asmenų skaičius. Joje galės dalyvauti 5 asmenys (įskaitant jaunavedžius bei liudytojus). Šios ceremonijos vyks laikantis būtinų saugumo priemonių, patalpos bus vėdinamos ir dezinfekuojamos. Tarp ceremonijų bus daromos didesnės pertraukos.

Notarai ir antstoliai. Pirmadienį teisingumo ministras pasirašys įsakymą, kad esant karantinui notarų biurai nedirbs, nebus atliekami jokie notariniai veiksmai. Su notarais bus galima susisiekti telefonu ar elektroniniu paštu. Trečiadienį paskelbta, kad nuo penktadienio bus atnaujinta notarų veikla, taikant būtinas saugumo priemones karantino sąlygomis. Notarų biuruose bus priimami tik iš anksto užsiregistravę žmonės.

Karantino metu įvesti apribojimai:

– Mažinamas pasienio punktų skaičius. Sienos kirtimas vykdomas per Kalvarijos–Budzisko, Saločių–Grenstalės, Būtingės–Rucavos, Smėlynės–Medumės, Medininkų–Kamenyj Log, Raigardo–Privalkos, Kybartų–Černiševskoje, Panemunės–Sovietsko tarptautinius sienos kirtimo punktus, Vilniaus, Kauno, Palangos, Šiaulių oro uostus ir Klaipėdos valstybinį jūrų uostą.

– Iki kovo 19 d. 00:00 val. leidžiamas asmenų, grįžtančių į savo gyvenamosios vietos valstybę, tranzitas per LR teritoriją be būtinojo sustojimo.

– Ribojamas tarpmiestinis ir priemiestinis keleivinio transporto intensyvumas – leidžiamas tik sėdimų vietų užėmimas ne mažesniu nei 1 metro atstumu, taikomos ypatingos saugumo priemonės – dezinfekuojamos transporto priemonės kiekvieno maršruto pradinėje–galinėje stotelėje. Šią nuostatą primygtinai siūloma taikyti ir vykdant keleivių vežimą viešuoju miesto transportu.

– Ribojamos reabilitacijos paslaugos ir ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimas.

Karantino metu rekomenduojama:

– Nustatoma, kad viešojo sektoriaus valstybės ir savivaldybių institucijų įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas organizuojamas nuotoliniu būdu, išskyrus atvejus, kai būtina atitinkamas funkcijas atlikti darbo vietoje.

– Privačiajam sektoriui rekomenduojama dirbti tokia pat darbo organizavimo forma kaip ir viešajame sektoriuje.

– Rekomenduojama atsiskaitymams naudoti negrynuosius pinigus.

Vyriausybės atstovai primena, kad veikia koronaviruso karštoji linija numeriu 1808. Už numatytų nuostatų nevykdymą numatyta ir administracinė, ir baudžiamoji atsakomybė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi