Lietuvoje

2020.03.18 19:40

Neseniai iš užsienio grįžęs Verygai pavaldžios institucijos vadovas nesilaiko karantino ir eina į darbą

nuo ketvirtadienio dirba iš namų; atnaujinta kovo 19 d.
Asta Martišiūtė, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.03.18 19:40

Iš Šiaurės Makedonijos grįžusiam asmeniui nustatytas koronavirusas, jis gydomas ligoninėje, trečiadienį skelbia žiniasklaida. O iš Šiaurės Makedonijos praėjusį ketvirtadienį grįžęs Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) viršininkas Gytis Andriulionis nuo pirmadienio darbe. Karantino jis nesilaiko. 

„Asmenims, grįžusiems iš užsienio, privaloma izoliuotis, t. y. nepalikti namų ar kitos izoliavimosi vietos, nevaikščioti į parduotuves, nepriiminėti svečių ir laikytis kitų nustatytų apribojimų“, – skelbiama trečiadienį išplatintame Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime. Tačiau tos pačios ministerijos darbuotojai stebisi, kodėl iš komandiruotės praėjusios savaitės pabaigoje grįžęs VVKT viršininkas lyg niekur nieko eina į darbą.

G. Andriulionis sakė, kad vykti į komandiruotę jam leido sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Į klausimą, kodėl nesilaiko karantino, G. Andriulionis atsakė: „Karantinavimosi būtinybė galioja nuo kovo 16 d. Ir iš tikrųjų aš klausiau, kaip turiu elgtis, tai buvo paaiškinta, kad nuo 16 d. grįžę turi izoliuotis. Be abejo, būtų kokių nors nerimą keliančių požymių, būtų kiti veiksmai, bet šiai dienai viskas yra tvarkoje. Kartoju, saviizoliacija pagal Vyriausybės nutarimą nuo kovo 16 dienos. Man jokių įpareigojimų nebuvo“, – sakė VVKT vadovas G. Andriulionis.

Tačiau paskambinus į Karštąją koronaviruso liniją 1808 buvo paaiškinta, kad iš užsienio grįžusiems net kovo 12 d. privaloma izoliuotis 14 dienų, jokias pareigas einantiems asmenims išimtys netaikomos. Karštosios koronaviruso linijos operatorė tvirtino, karantino nesilaikantiems asmenims gresia administracinė atsakomybė, anot jos, apie pažeidimus būtina pranešti telefonu 112.

VVKT vadovas ne tik nesilaiko karantino, bet trečiadienį buvo sukvietęs darbuotojus į vieną kabinetą, kur vyko telekonferencija. Kabinete vienu metu su direktoriumi buvo 5 žmonės. Anot jų, direktorius nedėvėjo apsauginės kaukės.

VVTK atstovė spaudai Aistė Tautvydienė sakė, kad paskelbus ekstremaliąją padėtį darbuotojai į komandiruotes vyko, tačiau nuo kovo 6 d. visos komandiruotės buvo atšauktos, išskyrus atvejus, kai „pageidaujama vykti į mokymus“. Tas vienintelis atvejis esą ir buvo VVKT G. Andriulionio komandiruotė.

Į komandiruotę Šiaurės Makedonijoje VVKT vadovas vyko dalyvauti Dvynių projekte, kur, kaip paaiškino tarnybos atstovai, Lietuva su Makedonija dalijasi gerąja patirtimi.

Į Šiaurės Makedoniją VVKT vadovas vyko su persėdimais Vokietijos ir Austrijos oro uostuose. Lietuvoje jau fiksuotas koronaviruso atvejis asmeniui, grįžusiam iš Austrijos. Vokietijoje apie pirmuosius mirtini pasibaigusius koronaviruso atvejus pranešta kovo 9 d., kovo 10 d. Užsienio reikalų ministerija paskelbė dėl koronaviruso pavojaus nerekomenduojanti vykti į Vokietiją.

Situacijją dėl VVKT direktoriaus darbo po kelionės į užsienį SAM atstovė Lina Bušinskaitė aiškinosi visą dieną, ir vakare atsiuntė atsakymą: atsakau trumpai: kai VVKT vadovas grįžo, ta šalis dar nebuvo įtraukta į rizikingų šalių sąrašą, tad grėsmės nėra. Bet pakalbėjome su VVKT vadovu, jo kolegos dirbs nuotoliniu būdu, izoliuosis.

SAM atsakymas dėl pavojaus grįžus iš Šiaurės Makedonijos skiriasi nuo atsakymų, kuriuos pateikia Karštoji koronaviruso linija.

Atnaujinta kovo 19 d.:

G. Andriulionis nuo ketvirtadienio dirba iš namų. Tą padaryti jį privertė viešumas. Į darbą Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) pavaldžios institucijos vadovas ėjo iki trečiadienio, o sprendimą dirbti iš namų priėmė po to, kai apie įpareigojimo nesilaikymą grįžus iš užsienio karantinuotis pranešė portalas www.lrt.lt ir LRT TELEVIZIJOS žinių laida „Panorama“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.