Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.18 17:20

Su reanimacijoje gydomu panevėžiečiu PAR kambariu dalijęsis kolega: šokiruoja aplinkinių replikos

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt 2020.03.18 17:20

Į septintąją dešimtį įkopęs sunkios būklės vyras dėl koronaviruso gydomas Panevėžio ligoninės reanimacijoje, o kartu į verslo kelionę Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) ir Turkijoje vykę kolegos nuolatos laukia informacijos ir tikisi, kad jis pasveiks. Vienas iš delegacijos narių (jo vardas ir pavardė redakcijai žinomi – LRT) portalui LRT.lt sutiko papasakoti, kokių reakcijų sulaukia grįžę į Lietuvą ir kaip jaučiasi dėl susiklosčiusios situacijos.

Dėl kelionės konsultavosi su URM

Kaip teigia pašnekovas, į Pietų Afrikos Respubliką (PAR) 22 Panevėžio verslininkų delegacija išvyko dar kovo 1 dieną. Buvo numatytos dvi apsilankymo kryptys – PAR, o grįžtant į Lietuvą keli susitikimai su verslo įmonėmis laukė ir Turkijoje, Stambule. Anot vieno iš kelionėje dalyvavusių asmenų, jiems vykstant į PAR joje dar nebuvo koronaviruso atvejų, o vizito metu atsirado vos vienas kitas.

„Ta kelionė buvo ruošiama pusę metų, turėjome suplanuotus susitikimus. Čia nėra taip paprasta, kaip visiems atrodo, kad mes susėdome ir nuvažiavome pasigrožėti jūra už 8 tūkst. km. Dėl išvykimo buvo konsultuotasi su Užsienio reikalų ministerija, buvo skambintasi į mūsų ambasadą PAR. Visi patikino, kad viskas ramu, tvarkinga ir galime vykti. Mes gi nesame neatsakingi žmonės“, – komentuoja vienas iš komandiruotėje buvusių lietuvių.

Gyveno viename kambaryje

Pašnekovas visos kelionės metu gyveno viename kambaryje su koronavirusu užsikrėtusiu, šiuo metu Panevėžio ligoninėje gydomu vyriškiu, kuris dabar yra pirmasis šia liga sergantis sunkios būklės pacientas Lietuvoje. Kaip pasakoja kartu su juo verslo kelionėje buvęs kolega, vyras nuo pirmos kelionės dienos negalavo. Dėl to jis nusprendė į Lietuvą grįžti anksčiau nei visa likusi delegacija.

„Buvome sutarę, kad jis vyks iš Stambulo. Kai buvome ten, į Stambulą atvyko jo žentas, pasiėmė jį iš viešbučio ir po dviejų valandų jie išskrido per Rygą į Panevėžį. Mes visi su juo kontaktavome, jam padėdavome, žmogus prastai jautėsi, sakė, kad jam silpna.

Visi pasijuokdami sakėme: „Gal tau koronavirusas?“ Kai kuriuose susitikimuose jis nedalyvavo, pabūdavo viešbutyje. Bet jam jokių požymių nebuvo, jį švietė juk ir su termovizoriais, nieko. Ir į ligoninę paguldė dėl visai kitų priežasčių. Nuo ketvirtadienio jam darė visokius kitokius tyrimus, o koronavirusą nustatė tik vėliau“, – sako pašnekovas.

Panevėžyje gydomas pacientas į Lietuvą grįžo kovo 12 dieną ir iškart kreipėsi į ligoninę. Likusi delegacija parvyko kovo 14 dieną. Anot vieno iš delegacijos narių, visi iškart sutarė karantinuotis: „To nerimo iš pat pradžių buvo nedaug, bet visi sutarėme, kad saviizoliuosimės, dar prieš išeinant oficialiam nutarimui.

Labai nustebome dėl oro uosto tvarkos, ten tikrai galėjome užsikrėsti visi. Buvome suvaryti į bagažo skyrių ir buvome nustebę, kad tualete nei muilo, nei kažkokių priemonių – nieko nebuvo. Tą jums sakau atsakingai, nes pats mačiau. Aš jau namuose sėdžiu nuo šeštadienio vakaro. Tik įkaitais lieka šeimos nariai, nes į namus grįžau, ne į kokį tuščią butą.“

Simptomai kol kas nepasireiškė

Pašnekovas sako, jog visi delegacijos nariai nuolatos palaiko ryšį ir kol kas jokių koronavirusui būdingų simptomų nejaučia. Tiesa, kol kas nežino, ar tikrai juo neužsikrėtė, šiandien vyks tirtis į Panevėžyje ruošiamą mobilųjį patikros punktą.

„Oro uoste mes nebuvome patikrinti, nes PAR ir Turkija nebuvo įtrauktos į pavojingų sąrašą. Esame užpildę anketas, šiandien montuojamas tas patikros punktas ir mes būsime kažkuriuo laiku kviečiami ten atvykti testo. Šiandien kalbėjau su Nacionaliniu sveikatos centru – yra patarimas, kad jei ir bus neigiamas testas, tai tas 14 dienų būti namuose ir po to pakartoti testą. Tą, aišku, ir pasidarysime“, – sako panevėžietis.

Šokiruoja replikos

Jis pripažįsta, kad žinia apie užsikrėtusį kolegą paveikė delegacijos narius. Be to, tenka susilaukti ir nemalonių replikų iš aplinkinių. Pašnekovas pasakoja, kad jie kaltinami atvežę užkratą: „Aš tų kaltintojų klausiu: „O jūs buvote parduotuvėje?“ Sako: „Buvau.“ Klausiu, ar dirba darbo vietoje, atsako, kad dirba. O aš, sakau, sėdžiu namie, dirbu nuotoliniu būdu ir nekontaktuoju su niekuo.“

Tačiau labiausiai iš verslo kelionės grįžusį lietuvį pribloškė kai kurie komentarai dėl susirgusio kolegos. „Pavyzdžiui, skaitau žinutę, kad tą idiotą reikėjo palikti Pietų Afrikoje, kad ten tegul dvesia. Norėjau parašyti tam žmogui: „Įdomu, jeigu čia būtų tavo tėvas, kokia tada būtų tavo reakcija?“ Tegu susikeičia su manimi vietomis, bet aš tikrai taip nerašyčiau ir niekada nesakyčiau, nes tai žema. Taip normalūs žmonės nesielgia“, – komentuoja pašnekovas.

Jis, kaip ir kiti delegacijos nariai, nuolatos domisi Panevėžyje gydomo kolegos būkle. Sako sulaukiantis informacijos iš ligoninės ir tiki, jog bičiulis pasveiks. „Jis yra energingas ir gyvybingas žmogus ir ne taip lengva jį numarinti, nors susidariau tokį įspūdį, kad visi labai nori, kad jis numirtų.

Mane medikai informavo, kad situacija yra stabili ir jeigu ji bus tokia stabili, tai jis turėtų eiti link pasveikimo. Mes kartu esame vykę į ne vieną renginį ir ne vienoje kelionėje kartu gyvenę. Bendrauju su jo šeima, juos irgi reikia palaikyti, jis turi vaikų, mažamečių anūkų. Ačiū Dievui, kad jų testai neigiami“, – dėsto pašnekovas.

Beje, paaiškėjus apie koronaviruso atvejį Panevėžyje, socialiniuose tinkluose imta raginti dalytis delegacijos nuotrauka iš PAR. Esą reikia žinoti tuos, kurie į Panevėžį atvežė užkratą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi