Lietuvoje

2020.03.18 11:19

Veryga: nė vienas patikros dėl koronaviruso punktas nepradės veikti, kol darbuotojai nebus apmokyti

Panevėžyje izoliuotas 51 medikas
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2020.03.18 11:19

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tikina, kad savivaldybės dar nėra pasirengusios mobilių patikros dėl koronaviruso punktų paleidimui. Anot jo, visų pirma, ten dirbsiantys darbuotojai turės būti apmokyti, tada jiems bus suteiktos visos apsaugos priemonės, išdalintos terpės, į kurias galima būtų surinkti mėginius. Tik po visų šių procedūrų, anot A. Verygos, mobilūs patikros punktai galės pradėti veikti.

Apie tai A. Veryga trečiadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) surengtoje spaudos konferencijoje.

Anot jo, nors savivaldybių vadovai piktinasi negavę leidimo SAM leisti veikti mobiliems patikros dėl koronaviruso punktams, pačios savivaldybės tam dar nėra pasiruošusios, mat, kaip teigė A. Veryga, jos nėra gavusios vadinamojo „check list“, tai yra privalomų pasiruošimo darbų sąrašo.

Veryga: savivaldybės dar nėra pasirengusios mobilių patikros dėl koronaviruso punktų paleidimui

„(Mobilių patikros punktų – LRT.lt) darbuotojai turės būti apmokyti, jiems turės būti pristatyta, kas neturi, apsaugos priemones. [...] Jie turės gauti terpes, į kurias reikės paimti tuos mėginius. Nė vienas punktas nepradės veikti, kol nebus užpildytas vadinamasis „check list‘as“, kas turi būti padaryta, ir kol nebus gautas leidimas iš ministerijos. Mes jį duosime ir tada punktas pradės veikti. Turėkime galvoje, kad visas šitas reikalas užtrunka ir apmokymas užtrunka, tai bus paleidžiami po vieną punktą ar po du per dieną“, – komentavo A. Veryga.

Valstybės ekstremalių situacijų operacijų centrui vadovaujantis A. Veryga tikino, kad dėl pasitikrinimo dėl koronaviruso žmonės turi kreiptis ne į šeimos gydytoją, o skambinti telefonu 1808 – šiuo telefonu asmenys bus registruojami į mobilius patikros punktus.

Sveikatos apsaugos ministras patikino, kad tyrimams reikalingi reagentai toliau nedidelėmis partijomis pasiekia Lietuvą. Šią savaitę, anot A. Verygos, Lietuva turėtų gauti apie 10 tūkst. reagentų, kitą savaitę turėtų būti atsiųsta dar 20 tūkst. tyrimų reikalingų reagentų. Per parą maksimaliai, pasak ministro, galima būtų atlikti 1500 tyrimų.

„Prioritetas vis tiek visada bus teikiamas gydymo įstaigai, o ne žmonėms, kurie atvažiuos į tą mobilų punktą. Prioriteto tvarka bus tiriami tie mėginiai, kurie paimti gydymo įstaigose, ir tik tada, jei bus galimybių, techninių pajėgumų, bus tiriami tie mėginiai, kurie bus paimti mobiliuose punktuose“, – komentavo A. Veryga.

Supykdė institucijų žinutės apie koronavirusą, pranešė apie situaciją Panevėžyje

Sveikatos apsaugos ministras tikino, kad ministerija nespėja paneigti visų gandų apie esą vis atsirandančius naujus koronaviruos atvejus arba galimas pirmąsias mirtis nuo šios infekcijos. Pasak A. Verygos, dėl bus griežtinama tvarka dėl informacijos apie koronaviruso skelbimo.

„Mes nebespėjame kiekvieną gandą paneiginėti, nes tai tiesiog neįmanoma“, – pažymėjo A. Veryga.

„Panašu, kad kai kurioms įstaigos vis tik neužtenka suvokimo suprasti, kad yra ekstremali situacija, yra visuomenės informavimo grupė, yra šaltinis, per ką yra skelbiama informacija ir kyla noro komunikuoti patiems. Tai šiandien, aš manau, mes su teisininkais paruošime aiškų operacijų vadovo nurodymą dar kartą, jeigu yra neaišku, kad nepulti komunikuoti, nes mes nespėsime visko paneiginėti“, – aiškino sveikatos apsaugos ministras.

Jis pažadėjo, kad apie visus koronaviruso atvejus ir apie mirtis, jei tokių bus, bus pranešta.

A. Veryga, paklaustas, apie situaciją Panevėžyje, kur fiksuotas sudėtingas koronaviruso atvejis, teigė, kad šiuo metu yra izoliuotas 51 medikas.

„Izoliuotas 51 medikas Panevėžyje“, – pažymėjo A. Veryga.

Ragino nesirinkti į piknikus

Sveikatos apsaugos ministras spaudos konferencijos metu tikino, kad žmonėms karantino metu nėra draudžiama laisvai judėti, tačiau, kaip pabrėžė A. Veryga, išėjimas pasivaikščioti į parką neturėtų virsti pikniku, žmonės turėtų vengti susibūrimų.

„Taip, išeiti į lauką pasivaikščioti, jeigu nesate izoliacijoje, galima. Jeigu esate izoliacijoje, izoliacija ir yra izoliacija, o ne pasivaikščiojimas po parką – sėdėkite namie. Jeigu nesate izoliacijoje, nesate grįžę iš užsienio, nesate turėję kontaktų (su galimai koronavirusu sergančiais asmenimis – LRT.lt), galite išeiti, bet išėjimas neturi būti ėjimas kepti šašlykų, pikniko darymas kažkur ant žolytės, atšilus orui.

Išeiti galite su savo šeimos nariais, kurie vienaip ar kitaip yra kartu su jumis gyvenantis žmonės, bet nesirinkite absoliučiai į jokias grupes. Net ir su savo draugais. Jeigu norite pabendrauti, yra „Skype“, kitos priemonės“, – aiškino A. Veryga.

Ieško sprendimų dėl kraujo donorystės, planuoja pirkti naują įrangą

A. Veryga spaudos konferencijos metu pranešė, kad šiuo metu, atsižvelgiant į tai, kad paskelbtas karantinas, ruošiamasi keisti kraujo donorystės tvarką, pasitelkiant Lietuvos kariuomenę.

„Greičiausiai bus keičiami tam tikri įsakymai, bus korekcijos, kad karantino metu tą būtų galima atlikti su kariškiais, bet kol kas Kraujo centras su jais derinasi“, – komentavo sveikatos apsaugos ministras.

Jis paklaustas apie medikų aprūpinimą apsaugos priemonėmis, kartojo, kad visiems medikams priemonių nepakaks, tačiau tie, kurie dirba tiesiogiai su pacientais, apsaugos priemones gaus.

A. Veryga savo ruožtu prašė pacientų, visuomenės suprasti, kad šiuo metu gydytojų darbo krūvis yra labai padidėjęs, tad juos reikia suprasti.

„Su tokiais norais, kaip „neatnešė šilto vandens ar arbatėlės“, supraskite, kad, jeigu perdeginsite medikus ir jie iškris iš žaidimo, tai ne tik arbatos jums niekas neatneš – nebus, kas jus gydo ir gelbėja“, – kalbėjo A. Veryga.

Ministras, paklaustas apie plaučių ventiliavimo aparatus, pažymėjo, kad Lietuva šiuo metu yra 900 šių aparatų, ministerija planuoja nupirkti dar 400.