Lietuvoje

2020.03.18 15:59

Lietuvos oro uostai – vis tylesni: kaip ir kas juose dirba, kur skrendama, kas gali iškeliauti iš Lietuvos

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.03.18 15:59

Lietuvos oro uostų darbo ritmas karantino sąlygomis – jau kitoks. Dar kyla ir leidžiasi orlaiviai, bet reisų ir maršrutų likę vos keli. Kaip paaiškino Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovai, iš Lietuvos išvykti galima tik trimis atvejais. 

Lietuvos oro uostų švieslentėse kasdien vis dažniau įsižiebia žodis „atšauktas“.

„Situacija yra labai dinamiška, tad geriausia keleiviams dėl konkretaus skrydžio bendrauti su oro bendrove“, – ką derėtų padaryti kiekvienam, kuris susiruošęs skristi į Lietuvą ir iš Lietuvos, patarė Lietuvos oro uostų atstovas Tadas Vasiliauskas.

Vilniaus oro uosto švieslentėje nurodoma informacija apie šiandien vyksiančius skrydžius į Brėmeną, Stambulą, Frankfurtą, Londoną, Stokholmą.

Trečiadienį iš Kauno kyla lėktuvai į Niurnbergą, Dubliną, Londoną, Kelną, neatšaukti ketvirtadienio skrydžiai į Kopenhagą, Elatą, Šanoną, Londoną. Kol kas neatšaukti penktadienio skrydžiai.

Šie du oro uostai veiks ir toliau.

„Oro uostai Kaune ir Vilniuje dirba visą parą. Ir nors keleivių skaičius kardinaliai sumažėjęs, jų vis dar tikrai yra, taip pat reikia aptarnauti orlaivius, užtikrinti krovinių gabenimą ir kitas funkcijas“, – pabrėžė T. Vasiliauskas.

Tuo tarpu Palangos oro uosto darbas bus ribojamas. Kaip sakė T. Vasiliauskas, šią savaitę jis dirbs ketvirtadienį, šeštadienį ir sekmadienį nuo 8 val. iki 20 val.

Trečiadienį visi skrydžiai į ir iš šio oro uosto atšaukti.

Kol kas neatšaukti kitų šios savaitės dienų šie skrydžiai – „Ryanair“ į Londoną ir „Norvegian“ į Oslą.

T. Vasiliauskas sakė, kad oro uostuose dirba žmonės, kurie užtikrina būtiniausias funkcijas. Ten pluša ne tik nuolatiniai darbuotojai. Keleivių sveikatos patikrą atlieka Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai, o jiems padeda kariuomenės atstovai.

„Labai dėkojame privatiems verslams, kurie savo iniciatyva kreipėsi, susivienijo ir, galima sakyti, sukūrė visą logistinę grandinę, padėsiančią operatyviai aprūpinti būtiniausiomis priemonėmis ir maistu darbuotojus, kurie dirba oro uosto ekstremalių situacijų valdymo štabe.

Labai džiaugiamės, kad privatus verslas į šią situaciją žiūri kaip į galimybę susitelkti ir padėti spręsti tam tikrus iššūkius“, – dėkojo T. Vasiliauskas.

Kas ir kokiomis aplinkybėmis gali išvykti iš Lietuvos

Kaip nurodė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT), Lietuvoje nuo kovo 16 d. 00 val. paskelbus karantiną uždraudžiama Lietuvos piliečiams išvykti iš Lietuvos, išskyrus du atvejus ir vieną išimtį.

Išvykti galima, jei žmonės grįžta į savo gyvenamąją vietą arba vyksta į savo darbo vietą. Reikia turėti tai įrodančius dokumentus.

Sprendimus dėl praleidimo per sieną priima pasienio kontrolės punkto pamainos vyresnysis, o išimtiniais atvejais – VSAT vadovas ar jo įgaliotas asmuo.

VSAT paaiškino, kad užsienio valstybėje dirbančių Lietuvos piliečių darbo santykius patvirtina jų deklaruota gyvenamoji vieta užsienyje (darbų atlikimo valstybėje) arba jų pateikti išsamūs ir visapusiški įrodymai apie egzistuojančius darbo santykius tikslo valstybėje.

Tipiniai pavyzdiniai dokumentai, kurie galėtų būti pakankami sprendimui priimti, yra nurodyti Dokumentų, patvirtinančių, kad asmuo dirba gretimoje užsienio valstybėje, sąraše, patvirtintame Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos vado 2017 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. 598. Jį galima rasti čia.

Kaip LRT.lt paaiškino VSAT atstovas Rokas Pukinskas, dar gali būti taikomos išimtys ypatingais atvejais. Tarkim, vykstant į artimųjų laidotuves arba svarbaus, neatidėliotino gydymo.

„Tarkim, numatyta būtina operacija ar švitinimo procedūra. Tokiu atveju reikia turėti tai įrodančius dokumentus“, – pabrėžė R. Pukinskas.

Išimtiniais atvejais tam, kad išvykti būtų galima VSAT vado leidimu, su argumentuotu prašymu reikėtų kreiptis el. paštu vsat.vadas@vsat.vrm.lt ir pateikti visus pagrindžiančius dokumentus. VSAT vadas ar jo įgaliotas asmuo informuos pareiškėją apie priimtą sprendimą jo arba kitu nurodytu adresu. Šį atsakymą rekomenduojama išsisaugoti ir pateikti pareigūnams pasienio kontrolės punkte.

Analogiška tvarka galioja ir žmonėms, norintiems atvykti į Lietuvą.

„Lietuvos piliečiai gali sugrįžti bet kada. Jie grįžta namo ir jų neįleisti negalima“, – sakė R. Pukinskas.

Taip pat Lietuva įsileidžia užsienio pileičius, jei čia deklaruota jų gyvenamoji vieta ar atvykstama darbo reikalais.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.