Lietuvoje

2020.03.17 21:06

Medikai pacientų prašo: prieš vykdami į priėmimo skyrių pasiimkite maisto, nes gali tekti laukti net parą

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.03.17 21:06

Nuo 8 valandos iki sutemų – be kąsnio maisto. Šitokia patirtimi pasidalijo 33 metų vilnietė Audrė, į Santaros klinikų priėmimo skyrių nuvykusi antradienį 7 val. ryto ir iki 21 val. laukusi tyrimo rezultato, ar ji užsikrėtusi koronavirusu. Santaros klinikų atstovė paprašė supratimo ir paaiškino, kad priėmimo skyrius neturi galimybės maitinti pacientų, tad socialinėje erdvėje jų prašoma pasiimti užkandžių iš namų. 

Savo feisbuko paskyroje Santaros klinikos primena, kad pacientai stebėjimo laikotarpiu nemaitinami.

„Rekomenduotume atvykstant į Infekcinių ligų Priėmimo – skubios pagalbos skyrių, įsidėti lengvų užkandžių, nes skyriuje laukiant tyrimų atsakymų gali tekti užsibūti iki paros. Gerbiami pacientai, labai prašome Jūsų kantraus ir geranoriško bendradarbiavimo šioje ekstremalioje situacijoje.

Suprantame, jog nėra lengva laukti paskirto molekulinio tyrimo atsakymo, o ligoninės palata ir lova niekuomet neatstos namų jaukumo ir patogumo, bet mes labai stengiamės padėti Jums ir apsaugoti kitus asmenis nuo infekcijos paplitimo“, – skelbia klinikos.

Pribloškė, kad ilgai laukiančių žmonių nepamaitina

Dvi atžalas auginanti Audrė blogai pasijuto praėjusį ketvirtadienį, temperatūra pakilo ir vyresniajai dukteriai. Nerimą sukėlė ir tai, kad moteris bendravo su žmogumi, parvykusiu iš Florencijos Italijoje.

Pirmadienio vakarą, 19 val., Audrė paskambino į greitąją pagalbą. Ryte atvykę medikai pacientę išsivežė į Santaros klinikas.

„Priėmimo skyriuje laukiamoji erdvė – kaip dvi tipinės lietuviško buto svetainės. Įeini, matai 30 laukiančių žmonių. Jie laukia, kol juos pakvies į palatą, kur atliekami tyrimai.

Man pasisekė – laukiau tik valandą, nes namie – kūdikis. Patekau į stebėjimo palatą. O laukiamajame buvo žmonių, laukiančių visą naktį nuo pirmadienio 20 val. Ir jie liko sėdėti toliau, aš, galima sakyti, užėmiau jų eilę“, – pasakojo moteris.

„Dabar mūsų medikai jau pakliuvę į ypatingą pacientų gausą. Lankytojų buvo daug, o dabar – ypač daug.“

Audrę pribloškė, kad tiek laiko priėmimo skyriuje praleidžiantys žmonės nepamaitinami. Ji pati buvo įsidėjusi jorgurto, kurį suvalgė 8 val. ryto. Kaip pasakojo vilnietė, apie 15 val. jai davė vienkartinę stiklinaitę gerti vandeniui.

„Pradėjau skambinti Santaros klinikų vadovams, vienas pakėlė, nustebo, pabandė pasiaiškinti. Išsiaiškino tai, kad esame ne ligoninės palatoje, o stebėjimo palatoje ir pagal SAM nuostatus mums maistas nepriklauso“, – pasakojo Audrė.

Moteris apie 21 val. sulaukė neigiamo tyrimo atsakymo ir išvyko namo.

Pacientų vis daugės

„Priėmimo skyrius neturi galimybės pacientų maitinti, tai nėra įskaičiuojama į paslaugos kainą. Bet žmonės nuolat gauna vandens. Dabar jau visi be išimties žinome, kad tie žmonės, kurie laukia Infekcinių ligų centro priėmimo skyriuose, negali tikėtis greitai iš čia išvažiuoti, nes tyrimas užtrunka. Užtat ir prašome pacientų pasirūpinti maistu“, – paaiškino Santaros klinikų atstovė Gitana Letukienė.

Pacientai, kuriems įtariamas COVID-19, į Santaros klinikų Infekcinių ligų centrą dažniausiai atvežami greitosios medicinos pagalbos automobiliais.

„Čia pacientas priimamas atskiroje dalyje, skirtoje tik COVID-19 infekcija užsikrėtusiems ar dėl jos tiriamiems pacientams. Naujai atvykusiam pacientui uždedama medicininė kaukė (jeigu atvyko be jos), užvedama ambulatorinė kortelė ir, esant galimybei, palydima iki atskiros palatos, kur paimamas mėginys koronaviruso ištyrimui.

Įvertinami ir bendri asmens gyvybiniai rodikliai, teikiama būtina pagalba, kol laukiama tyrimo atsakymo. Jo laukti gali tekti iki 12 val. Gavus atsakymą, žmogus arba išleidžiamas namo, jeigu infekcija nepatvirtinta, pateikus rekomendacijas dėl tolesnių veiksmų, arba hospitalizuojamas gydymui“, – aiškino Santaros klinikų atstovė G. Letukienė.

Ji sakė, kad pacientų nuolat daugėja ir artimiausiu metu jų tik daugės.

„Dabar mūsų medikai jau pakliuvę į ypatingą pacientų gausą. Lankytojų buvo daug, o dabar – ypač daug. Italijos ar kitų šalių medikai dalijasi, kiek tenka pacientų pasirūpinti. Ir jie sako tą patį, kad pacientų be galo daug. Tų, kuriems reikia, kurie nori pasitikrinti“, – sakė klinikų atstovė.

Ji tikisi, kad naštą priėmimo skyrių medikams palengvins mobilieji punktai.