Lietuvoje

2020.03.17 20:05

Pesimistinės Nausėdos ir ES lyderių nuotaikos: recesija smogs didžiosioms šalims, tai atsilieps ir Lietuvai

atnaujinta 21.27
Šarūnas Nekrošius, LRT.lt2020.03.17 20:05

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienio vakarą telekonferencijoje su kitų Europos Sąjungos (ES) šalių vadovais aptarė, kaip koordinuoti veiksmus, siekiant pažaboti koronaviruso plitimą. Anot šalies vadovo, bendrijoje tvyro pesimistinės nuotaikos – recesija smogs didžiosioms ES narėms, o to pasėkmes pajus ir Lietuva.

„Ekonominį nuosmukį daugelis lyderių laiko pakankamai dideliu ir šiandien prognozės nėra labai geros, kalbama apie recesiją visose pagrindinėse ES valstybėse, ir kas ypatingai svarbu mums ir visoms Baltijos šalims, Vokietijoje“, – Prezidentūroje sakė G. Nausėda.

Konferencijos skambutis su ES lyderiais truko apie dvi valandas.

Pasak G. Nausėdos, per nuotoliniu būdu surengta posėdį sutarta, kad stabilizuoti bendrijos ekononiką padės garantuotas prekyvos ir produktų judėjimo grandinių nenutrūkimas.

„Šio principo įgyvendinimas šiuo metu nėra toks idealus. Ilgomis vilkikų eilėmis pasižymi ne tik Lietuvos-Lenkijos pasienis, taip pat eilės prie Vokietijos sienų. Šie iššūkiai šiuo metu dar nėra išspręsti visiškai, bet pademonstruota ES valia tai išspręsti“, – sakė prezidentas.

Anot G. Nausėdos, apie judėjimo problemas dėmesį atkreipė ir Prancūzijos prezidentas E. Macronas, jis taip pat įspėtas apie eiles Vokietijos-Lenkijos pasienyje.

Aptarė galimybės liberalizuoti fiskalinę politiką

Prezidentas taip pat sakė, kad daugelis ES valstybių įgyvendina panašius ekonomikos gelbėjimo planus, kokius pirmadienį priėmė ir Lietuvos Vyriausybė.

Ministrų kabineto patvirtintame 2,5 mlrd. eurų vertės ekonomikos skatinimo plane numatytos priemonės siekti užtikrinti resursus efektyviai sveikatos ir visuomenės apsaugos sistemų veiklai, padėti išsaugoti darbo vietas ir pajamas, padėti verslui išsaugoti likvidumą.

„Mūsų sprendimas iki 90 proc. padidinti subsidijas darbo vietoms išlaikyti buvo labai svarbus žingsnis, siekiant stabilizuoti ekonomiką trumpuoju laikotarpiu, tuo tarpu, ilguoju laikotarpiu turėtų suveikti visas priemonių paketas, susijęs tiek su Europos Centrinio Banko pinigų politikos priemonėmis ir fiskalinės priemonės, kurios yra nepaprastai svarbios“, – sakė G. Nausėda.

Prezidento G. Nausėdos teigimu, ES lyderiai ne pirmą kartą aptarė bendrijos fiskalinę politiką, jos taisyklių galimą švelninimą, taip pat ES biudžeto perspektyvas.

„Tai buvo svarstoma net ne šiandien, o lygiai prieš savaitę, tokios pat vaizdo konferencijos metu ir joje buvo kalbama apie Augimo ir stabilumo pakto taisyklių švelninimą, atsižvelgiant į ypatingas aplinkybes. Galime sakyti, kad visiškai neseniai priimtas ekonomikos skatinimo planas ir yra planas, kuriuo pasinaudojama šiuo lankstumu.

Šiandien yra panaudojami visi resursai, kuriais disponuoja ECB ir atskyrų Vyriausybių iždai, pagaliau ES Struktūrinių fondų pinigai. Visos šios priemonės yra mestos kovai su ekonomikos nuosmukiu, siekiant jį sušvelninti. Manau, kad šiuo metu yra visos sąlygos tuo lankstumu pasinaudoti nacionalinės vyriausybėms, siekiant išvengti gilesnio ekonominio nuosmukio“, – teigė G. Nausėda.

ES stoja į kovą su koronavirusu

Europa pastaruoju metu tapo naujojo koronaviruso protrūkio epicentru.

Siekdamos sulėtinti viruso plitimą, Lietuva ir dar penkios ES šalys atkūrė sienų kontrolę, daug kur sustabdytas susisiekimas.

Europos Komisija paragino valstybes nares pasirūpinti, kad prie sienos kirtimo punktų nenusidriektų eilės, nes jos padidintų viruso plitimo riziką, ir susiderinti, kad kertant sieną sveikata būtų tikrinama tik vienoje sienos pusėje.

Lietuvoje kol kas fiksuoti 25 susirgimai koronavirusu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.