Lietuvoje

2020.03.18 00:01

Naujausia informacija apie koronavirusą Lietuvoje: 26 užsikrėtę ir besitęsiantis karantinas

atnaujinta 11.25
LRT.lt, BNS, ELTA2020.03.18 00:01

Lietuvoje prasidėjo trečioji oficialaus karantino diena. Šiuo metu mūsų šalyje 26 patvirtinti užsikrėtimo koronavirusu COVID-19 atvejų. Šiuo metu didžiausią susirūpinimą kelia ligoninių pasirengimas priimti ligonius ir gydytojų galimybės apsisaugoti.

SVARBIAUSIA INFORMACIJA TRUMPAI

– Lietuvoje nustatyti užsikrėtimo COVID–19 atvejai: 26

– Nuo kovo 16 d. 00:00 visoje šalyje įvestas karantinas

– Nuo trečiadienio didžiuosiuose Lietuvos miestuose atidaromi specialūs tikrinimo punktai

MOBILŪS TIKRINIMO PUNKTAI

Nuo trečiadienio didžiuosiuose Lietuvos miestuose pradeda veikti pirmieji mobilūs koronaviruso patikros punktai. Juos šią savaitę žadama įrengti dešimtyje miestų.

Kas gali tirtis?

Punktuose ėminius tyrimams galės priduoti asmenys, kuriems pasireiškė bent vienas iš koronavirusui būdingų simptomų – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui. Taip pat – jei 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo bet kurioje užsienio šalyje ar po sąlyčio su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos atveju. Ėminius punktuose galės priduoti tik gavusieji konsultanto siuntimą.

Kur kreiptis?

Norint priduoti ėminius pirmiausia būtina kreiptis telefonu 1808. Sprendimą dėl siuntimo tirtis pagal pateiktą informaciją priims karštosios linijos konsultantas. Jei žmogų bus nuspręsta tirti, jis konsultantui turės pateikti vardą, pavardę, asmens kodą, mobilaus telefono numerį, taip pat nurodyti savivaldybę, iš kurios skambina.

Savo transportas

Į mobilius punktus bus siunčiami priduoti ėminius tik tie asmenys, kurie gali atvykti asmenine transporto priemone patys ar atvežami kito žmogaus. Į mobilų patikros punktą negalima vykti taksi automobiliu ar viešuoju transportu.

Vieta ir laikas

Atvykimo laiką ir vietą tirtis siunčiamam asmeniui nurodys su juo susisiekęs mobilaus patikros punkto koordinatorius.

Kaip elgtis?

Atvykus į mobilų patikros punktą, žmonėms nebus leidžiama išlipti iš automobilio ir atidaryti lango, kol nebus nurodyta kitaip – jiems bus paaiškinta, kaip vyks tepinėlio paėmimo procedūra. Atlikus tyrimą, žmogus turės važiuoti į namus, izoliuotis ir laukti tyrimo rezultato. Nustačius poreikį pacientą gydyti, bus kviečiama greitoji medicinos pagalba ir jis bus transportuojamas į ligoninę.

Ką turėti?

Tikrintis atvykęs žmogus su savimi turi turėti asmens dokumentą ir A4 formato popieriaus lapą su užrašytu mobilaus telefono numeriu, kurį, atvykus į mobilų punktą, reikės padėti koordinatoriaus nurodytoje vietoje automobilio salone. Šiuo numeriu bus susisiekiama ir sutikrinami atvykusio žmogaus duomenys.

Darbo laikas

Mobilūs punktai veiks nuo 8 iki 20 valandos. Juose dirbs trys žmonės – medikas (slaugytojas), koordinatorius ir padėjėjas.

Situacija pasienyje

Lietuvos ir Lenkijos pasienyje antradienį pavakare buvo atidarytas antras kontrolės punktas, pranešė vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė. Tai padaryta siekiant didinti pralaidumą ir mažinti vilkikų eiles.

Iki šiol prekes ir produktus gabenantis krovininis transportas Lietuvos ir Lenkijos sieną galėjo kirsti tik Kalvarijos-Budzisko pasienio punkte. Čia antradienį buvo susidariusi beveik 50 kilometrų vilkikų eilė.

Mašinų eilė susidarė tiek Lietuvai, tiek Lenkijai uždarius sienas, baiminantis koronaviruso plitimo.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad Lietuvos vyriausybė gavo Lenkijos valdžios patikinimą, jog lietuviai galės naudotis Varšuvos oro uostu jungiamiesiems skrydžiams į Vilnių, o autobusų konvojai esant poreikiui bus praleidžiami ir ateityje.

Po susitikimų su Lenkijos užsienio reikalų ministru, Vidaus reikalų ministerijos ir Vyriausybės atstovais L. Linkevičius teigė turintis vilties, kad pasienyje pastarosiomis dienomis kilusi krizė nepasikartos.

Pasak L. Linkevičiaus, lietuviai galės pasinaudoti Lenkijos aviakompanijos LOT paslaugomis, bet tik tuo atveju, jei Varšuvoje bus suorganizuotas kitas skrydis į Vilnių – tokia galimybė gali padėti grįžti žmonėms iš tolimesnių kraštų.

Žinutė grįžti norintiems lietuviams

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius antradienį informavo, kokiais skrydžiais užsienyje užstrigę lietuviai galės grįžti į tėvynę.

Pranešama, kad suorganizuoti užsakomieji skrydžiai, kuriais lietuviai esantys skirtingose šalyse, galės grįžti į Lietuvą. Visi skrydžiai numatomi dar šią savaitę.

Kaip pranešė ministras J. Narkevičius, lietuviai, norintieji grįžti iš Ispanijos, kovo 18 ir 19 dienomis, gali skristi užsakomaisiais reisais Valensija–Vilnius arba Tenerifė–Vilnius. Norinčius skristi šiais reisais, prašoma skubiai susisiekti su kelionių agentūra „Kidy tour“.

Nurodoma, skrydžiai vyks ketvirtadienį, kovo 19-ąją, 10 val. 20 min. ir 19 val. 20 min. Vienam žmogui kelionė kainuos 290 eurų. Kiekviename skrydyje numatoma 220 vietų.

„Norinčius ketvirtadienį grįžti iš Valensijos į Lietuvą, prašoma kuo skubiau susisiekti su bendrovės „Kidy tour“ atstovais telefonu +37052078070 arba el. paštu atostogos@kidytour.lt arba kitu numeriu +37063944095“, – informavo J. Narkevičius.

Jis taip pat pranešė, kad norintieji grįžti iš Ispanijos, kovo 18-ąją ir 19-ąją dienomis gali skristi mokamais užsakomaisiais reisais Valensija–Vilnius ir Tenerifė–Vilnius.

„Tenerifėje užstrigusius lietuvius ketiname pargabenti kovo 18-ąją dieną. Kompanija „Tez tour“ organizuos du skrydžius (norintieji skristi turi kreiptis į šią įmonę – LRT.lt). Tenerifė–Vilnius lėktuvai talpins po 170 keleivių. Bilieto kaina asmeniui 500 eurų. Skrydis Valensija–Vilnius, bendrovė „Kidy tour“ organizuoja du skrydžius kovo 19-ąją dieną. Keleiviai, kurie pageidauja skristi šiais maršrutais į Vilnių, turi kuo skubiau susisiekti su įmonių atstovais“, – kalbėjo J. Narkevičius.

Dėl visų kitų skrydžių, anot J. Narkevičiaus, vyksta organizacinis darbas.

Jis taip pat informavo, kad jau išvyko traukinys iš Frankfurto. Jame buvo 650 vietų, bet keliavo tik 61 keleivis, iš kurių Lietuvos piliečiai buvo 35.

Tuo metu Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen ir Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles`is Michelis paskelbė ne kelionių į Europos Sąjungą draudimą, o laikiną jų suvaržymą, paskelbė Europos Komisijos atstovas Adalbertas Jahnzas.

„Paraginome Šengeno erdvės valstybių ir vyriausybių vadovus ne uždrausti keliones. Kalbame apie laikiną kelionių suvaržymą“, – antradienį spaudos konferencijoje Briuselyje nurodė atstovas, paprašytas pakomentuoti Ch. Michelio ir U. von der Leyen pirmadienio pareiškimą apie papildomas kovos su koronavirusu priemones.

Planas ekonomikai gelbėti

Pirmadienį šalies Vyriausybė pristatė konkretų planą ekonomikai gelbėti. Pagalbos verslui plane – 2,5 mlrd. eurų. Pirmasis šio plano tikslas – užtikrinti reikiamus resursus efektyviai sveikatos ir visuomenės apsaugos sistemų veiklai. Kiti tikslai – padėti išsaugoti darbo vietas ir pajamas, padėti verslui išsaugoti likvidumą, skatinti ekonomiką, užtikrinti valstybės iždo likvidumą. Plačiau apie ekonomines priemones skaitykite čia.

Vyriausybė taip pat paskelbė įsteigianti fondą kovai su koronavirusu. Gyventojai kviečiami aukoti šiuo sąskaitos numeriu: LT 56 1010 0000 0853 2407.

Antradienį Seimas skubos tvarka galutinai nusprendė padidinti valstybės mokamą dalį, kuria bus padengtos darbuotojo darbo užmokesčio sąnaudos Vyriausybės patvirtintoms verslo šakoms laikinai stabdant veiklą paskelbus ekstremalią situaciją ar karantiną.

Tokį siūlymą pateikė opozicijos nariai Monika Navickienė ir Mykolas Majauskas. Remiantis jų siūlymu, tiems verslo sektoriams, kurių veikla dėl karantino yra nutraukiama arba labai stipriai apribojama, būtų padidinta darbuotojų išmoka dėl prastovų santykiu 90/10.

Tai reiškia, kad paskelbus prastovą, 90 proc. atlyginimo dalies, bet ne daugiau 1 minimalaus mėnesio darbo užmokesčio (607 eurai popieriuje) mokėtų valstybė, o 10 proc. – darbdavys.

COVID–19 atvejai Lietuvoje

Šiuo metu Lietuvoje yra 27 patvirtinti COVID–19 infekcijos atvejai. Pirmasis užsikrėtimo atvejis Lietuvoje nustatytas vasario 28 d. Atlikus tyrimus, infekcija nustatyta iš Veronos (Italija) vasario 24 d. grįžusiai moteriai, ji jau pasveiko ir išleista iš ligoninės.

Kovo 10 d. vėlai vakare Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje atlikti tyrimai patvirtino, kad Lietuvoje nustatyti dar du nauji koronaviruso atvejai. Susirgo vidutinio amžiaus kauniečių pora, slidinėti vykusi į Italiją (Veneto regioną), iš atostogų grįžusi kovo 7 d.

Kovo 13 d. Lietuvoje patvirtinti dar trys koronaviruso infekcijos (COVID–19) atvejai. Visi trys koronavirusu užsikrėtę asmenys neseniai grįžo iš užsienio. Koronaviruso infekcija nustatyta iš Tenerifės grįžusiai moteriai, taip pat vyrui, grįžusiam iš Italijos ir iš Madrido grįžusiai Ispanijos pilietei.

Kovo 14 d. Lietuvoje patvirtintas naujas koronaviruso infekcijos atvejis iš Danijos grįžusiam vyrui. Koronaviruso infekcija patvirtinta jaunam vyrui, iš Danijos, kur studijuoja, parskridusiam kovo 10 dieną. Dar vienas koronaviruso infekcijos (COVID–19) atvejis patvirtintas vyrui, kuris grįžo iš Italijos. Vėlų vakarą patvirtintas ir trečias tądien koronaviruso infekcijos (COVID–19) atvejis, susirgo vyras, grįžęs iš Nyderlandų.

Kovo 15 d. patvirtinti dar trys COVID-19 atvejai Lietuvoje. Visi trys asmenys – neseniai grįžę iš užsienio. Vienas žmogus izoliuotas ir gydomas Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, du – Vilniuje, Santaros klinikose. Visiems jiems teikiama reikalinga pagalba.

Kovo 16 d., Lietuvoje patvirtinti dar trys nauji koronaviruso infekcijos (COVID–19) atvejai, visi jie įvežtiniai. Vėliau patvirtinti dar 3 atvejai. Visi trys asmenys – neseniai grįžę iš užsienio, du iš Austrijos, trečiuoju atveju – iš Dominikos Respublikos.

Naktį iš kovo 16 į 17 d. Lietuvoje patvirtintas dar vienas COVID-19 atvejis. Infekcija nustatyta iš Pietų Afrikos Respublikos grįžusiam pacientui, kuris gydomas Panevėžyje. Vyras yra rizikos grupėje, jo būklė sunki.

Kovo 17 d. laboratoriniais tyrimais patvirtinti dar trys nauji koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejai. Du pacientai izoliuoti ir gydomi Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, vienas – Vilniuje, Santaros klinikose. Visi trys neseniai grįžę iš užsienio – Italijos, Čekijos, Danijos. Dar vienas atvejis patvirtintas kiek vėliau, patikslinama, kad susirgęs žmogus neseniai grįžęs iš Olandijos. Jis izoliuotas ir gydomas Vilniuje, Santaros klinikose.

Kovo 17 d. vakare buvo patvirtinti dar 3 užsikrėtimo COVID-19 atvejai. Prieš pat vidurnaktį dar vienas susirgimas koronavirusine infekcija diagnozuotas žmogui Kaune.

Kovo 18 d. patvirtintas dar vienas COVID-19 atvejis Lietuvoje.

Šalyje paskelbtas karantinas

Karantino režimo trukmė – nuo kovo 16 d. 00 val. iki kovo 30 d. 24 val. Koronaviruso karštoji linija – 1808.

Anksčiau teiktos rekomendacijos kreiptis skubios pagalbos telefono numeriu 112 atšaukiamos. Numeriu 1808 skambinti raginama ir pasireiškus į gripą būdingiems ligos simptomams – karščiavimui, kosuliui, gerklės skausmui ar pasunkėjusiam kvėpavimui – po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju.

Nuo penktadienio veikianti Koronos karštoji linija skirta gyventojų konsultavimui, siekiant nuimti krūvį nuo Bendrojo pagalbos centro darbuotojų, kuriems skambinama numeriu 112. Skambinti į liniją galima visoje Lietuvoje visą parą nemokamai iš visų tinklų.

Paskambinę į Koronos karštąją liniją, gyventojai bus konsultuojami pagal sudarytą specialų struktūrizuotą skaitmeninį algoritmą, pritaikytą priimti ir apdoroti iškvietimus, nustatyti reikiamą pagalbos lygį ir rekomendacijas. Linijos specialistai patars saviizoliacijos, Covid-19 prevencijos ir kitais klausimais. Taip pat jie galės nukreipti skambinančius į mobilias tikrinimo stoteles.

Karantino metu draudžiama:

– Draudžiama užsieniečiams atvykti į Lietuvą, išskyrus specialius atvejus, kai vykdomas krovinių vežimas, kai asmenys turi teisę gyventi Lietuvoje ir išskyrus diplomatus. Išimtis taikoma ir NATO bei NATO šalių kariniuose vienetuose tarnaujantiems asmenims ir juos aptarnaujančiam personalui, jų šeimos nariams. Prekių judėjimas neribojamas.

– Draudžiama Lietuvos piliečiams išvykti iš Lietuvos, išskyrus atvejus, kai jie grįžta į savo gyvenamąją vietą, vyksta į savo darbo vietą, taip pat VSAT vadovo ar jo įgalioto asmens leidimu.

– Draudžiamas kruizinių laivų patekimas į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą.

– Draudžiamas kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir fizinis lankytojų aptarnavimas.

– Draudžiama veikla vaikų, žmonių su negalia ir pagyvenusių žmonių dienos ir užimtumo centruose.

– Draudžiamas kalinių lankymas.

– Draudžiami visi atvirose ir uždarose erdvėse organizuojami renginiai bei susibūrimai.

– Draudžiama sveikatinimo paslaugų centrų, sanatorijų, poilsio centrų veikla, išskyrus individualias reabilitacijos paslaugas, kurios susijusios su gydymu.

– Draudžiama viešojo maitinimosi įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų veikla, išskyrus kai maistas gaminamas išsinešti arba kitais būdais pristatomas gyventojams.

– Draudžiama parduotuvių, išskyrus maisto prekių, prekybos centrų, išskyrus maisto, veterinarijos, vaistinių ir optikos prekių parduotuves juose, turgaviečių, išskyrus maisto, veikla, išskyrus internetinę prekybą ir kai prekės pristatomos gyventojams.

– Draudžiamas grožio paslaugų teikimas.

– Draudžiamas pacientų lankymas, išskyrus terminalinės būklės pacientų ir vaikų iki 14 metų lankymą gydančio gydytojo leidimu.

– Draudžiama lankytis visose stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose. Kitose socialinių paslaugų įstaigose, kontaktuoti su klientu leidžiama tik užtikrinant būtinąsias socialines paslaugas.

Pamaldos. Katalikų bažnyčia šeštadienį vakare pranešė stabdanti visas viešas pamaldas, kol bus atšauktas karantinas. Vyskupai ragina tikinčiuosius neiti į bažnyčias, bet stebėti kunigo aukojamas šv. Mišias per TV, internetą, klausytis radijo transliacijų. Mišias kiekvieną sekmadienį iki ribojimų pabaigos bus galima stebėti per „LRT Plius“ televizijos kanalą ir LRT.lt portale sekmadieniais 12 val. 30 min. Kaip ir įprastai, Mišių galima klausytis ir per radijo kanalą „LRT Klasika“.

Santuokos. Vyriausybei nusprendus paskelbti karantiną, Teisingumo ministerija informuoja apie pokyčius registruojant civilines santuokas. Karantino metu registruojant santuoką bus ribojamas dalyvaujančių ceremonijoje asmenų skaičius. Joje galės dalyvauti 5 asmenys (įskaitant jaunavedžius bei liudytojus). Šios ceremonijos vyks laikantis būtinų saugumo priemonių, patalpos bus vėdinamos ir dezinfekuojamos. Tarp ceremonijų bus daromos didesnės pertraukos.

Notarai ir antstoliai. Pirmadienį teisingumo ministras pasirašys įsakymą, kad esant karantinui notarų biurai nedirbs, nebus atliekami jokie notariniai veiksmai. Tačiau su notarais bus galima susisiekti telefonu ar elektroniniu paštu. Šiuo laikotarpiu asmenys su antstoliais galės bendrauti tik nuotoliniu būdu – telefonu ar elektroniniu paštu.

Karantino metu įvesti apribojimai:

– Mažinamas pasienio punktų skaičius. Sienos kirtimas vykdomas per Kalvarijos–Budzisko, Saločių–Grenstalės, Būtingės–Rucavos, Smėlynės–Medumės, Medininkų–Kamenyj Log, Raigardo–Privalkos, Kybartų–Černiševskoje, Panemunės–Sovietsko tarptautinius sienos kirtimo punktus, Vilniaus, Kauno, Palangos, Šiaulių oro uostus ir Klaipėdos valstybinį jūrų uostą.

– Iki kovo 19 d. 00:00 val. leidžiamas asmenų, grįžtančių į savo gyvenamosios vietos valstybę, tranzitas per LR teritoriją be būtinojo sustojimo.

– Ribojamas tarpmiestinis ir priemiestinis keleivinio transporto intensyvumas – leidžiamas tik sėdimų vietų užėmimas ne mažesniu nei 1 metro atstumu, taikomos ypatingos saugumo priemonės – dezinfekuojamos transporto priemonės kiekvieno maršruto pradinėje–galinėje stotelėje. Šią nuostatą primygtinai siūloma taikyti ir vykdant keleivių vežimą viešuoju miesto transportu.

– Ribojamos reabilitacijos paslaugos ir ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimas.

Karantino metu rekomenduojama:

– Nustatoma, kad viešojo sektoriaus valstybės ir savivaldybių institucijų įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas organizuojamas nuotoliniu būdu, išskyrus atvejus, kai būtina atitinkamas funkcijas atlikti darbo vietoje.

– Privačiajam sektoriui rekomenduojama dirbti tokia pat darbo organizavimo forma kaip ir viešajame sektoriuje.

– Rekomenduojama atsiskaitymams naudoti negrynuosius pinigus.

Vyriausybės atstovai primena, kad veikia koronaviruso karštoji linija numeriu 1808.

Už numatytų nuostatų nevykdymą numatyta ir administracinė, ir baudžiamoji atsakomybė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.