Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.17 17:04

Karantinas Migracijos departamente: darbuotojai ir toliau bendrauja su grįžusiais iš koronaviruso židinių

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2020.03.17 17:04

Nors Lietuvoje dėl koronaviruso grėsmės paskelbtas karantinas, kai kurių valstybės įstaigų darbuotojams, kol jų vadovai dirba, užsidarę kabinetuose arba namuose, tenka su klientais susitikti akis į akį. Viena tokių įstaigų – Migracijos departamentas (MD), kurio darbuotojai sunerimę, mat jiems tenka bendrauti su iš koronaviruso židinių sugrįžusiais asmenimis. MD vadovė Evelina Gudzinskaitė tikina, kad kitos išeities nėra ir paslaugos privalo būti teikiamos.

LRT.lt sulaukė kelių laiškų iš MD darbuotojų, kurie neslėpė nerimo dėl grėsmės susirgti koronavirusu, kadangi šiems, nors Vyriausybė yra paskelbusi karantiną, reikia ir toliau dirbti akis į akį su iš užsienio grįžusiais žmonėmis. Štai MD Vilniaus skyriaus padalinio, Naugarduko g. 100, darbuotojai neslepia esantys išsigandę, mat jiems, kol vadovai dirba uždaruose kabinetuose, tenka ir toliau bendrauti su žmonėmis, grįžusiais iš koronaviruso židiniais vadinamų valstybių.

„Tolimųjų krovinių vežimo transporto priemonių vairuotojai, grįžę iš vadinamųjų ligos COVID-19 epicentrų, tai yra iš Vokietijos, Ispanijos, Italijos, šiomis dienomis, net, kai yra įvestas karantinas daugelyje Europos Sąjungos šalių, sėkmingai eina į Migracijos departamento Vilniaus skyrių teikti dokumentus dėl leidimo laikinai gyventi ar nacionalinės vizos.

Įstaigos valdžia yra saviizoliacijoje, tai yra dirba užsidarę savo kabinetuose, o paprastos specialistės yra toliau priverstos aptarnauti galimai sergančius asmenis“, – teigiama LRT.lt atsiųstame laiške.

„Šios dienos situacija: skambina Ukrainos pilietis, kuris dirba vairuotoju – jis grįžo iš Vokietijos mikroautobusu su kitais 8 asmenimis. Džiaugiasi, kad jam pavyko „peršokti“ sienų uždarymą ir ketina eiti į Migracijos departamentą. Kas gali tai suvaldyti?“, – pagalbos šaukiasi MD darbuotojai.

Paslaugų tiekimas nenutrūksta: tvarkomis dokumentai, imami pirštų antspaudai

LRT.lt susisiekus MD atstove spaudai Loreta Tumalavičiene, ši patikino, kad departamentas, planuodamas darbus, laikosi Vyriausybės nutarimo dėl karantino, kitų paskelbtų nurodymų, tačiau MD negali visų paslaugų teikti nuotoliniu būdu, kai kurios paslaugos, anot L. Tamulavičienės, gali būti teikiamos tik fiziškai aptarnaujant klientus.

„Aptarnaujame daugiausiai iš anksto užsiregistravusius asmenis, rezervavusius vizitą iš anksto. Tiesiog vadovaujamės Vyriausybės nurodymais kiek įmanoma dirbti nuotoliniu būdu ir aptarnauti tik būtinus klientus.

Yra darbų, kurių metu mes turime tiesioginį kontaktą, nes [...] yra nuskaitomi žmonių asmens duomenys, pirštų antspaudai, paimamas parašas, darbuotojai turi nuskenuoti veido atvaizdą. Taigi darbuotojai turi kontaktą, bet viskas yra saugumo ribose. Darbo vietos yra valomos, dezinfekuojamos“, – komentavo MD atstovė spaudai.

LRT.lt kalbinta MD direktorė E. Gudzinskaitė taip pat tikino, kad MD pagal savo darbo pobūdį yra specifinė valstybinė įstaiga, kuri teikti paslaugas vien nuotoliniu būdu negali.

„Išlieka poreikis mūsų pačių piliečiams pasigaminti tapatybės dokumentus, o su užsieniečiais yra sudėtingiau – jeigu jie neturės galiojančių dokumentų, jie negalės daugeliu paslaugų naudotis. Tas kontaktas yra būtinas“, – komentavo ji.

Departamento direktorė tikina – kitos išeities nėra

Pasak E. Gudzinskaitės, MD visuose savo skyriuose pertvarkė veiklą, atsižvelgiant į koronaviruso grėsmę. Anot MD direktorės, nuo šiol siekiama įvertinti, ar klientai gali būti susirgę. Jei tokie žmonės pastebimi, anot E. Gudzinskaitės, jie nėra aptarnaujami.

„Vyriausybė yra priėmusi griežtą nutarimą, kad asmenys, kurie grįžę iš užsienio, turi privalomai dviem savaitėmis izoliuotis, išskyrus tolimųjų reisų vairuotojus. To mes ir laikomės. Jeigu matome, kad žmogus karščiuoja, tai jo iš viso neaptarnaujame. Aptarnaujame tik pagal išankstinę registraciją. Jeigu matome, kad žmogus turi būti karantine, bet jis pas mus atėjo, tai jo neaptarnaujame ir išsiunčiame namo. To laikomės griežtai.

Darbuotojai turi visas dezinfekcines priemones, išlaikome atstumą, kitaip tariant, imamės papildomų priemonių, kad tas kontaktas būtų minimizuotas ir į aptarnavimo salę būtų įleidžiami tik atrinkti, akivaizdžiai nesergantys žmonės“, – kalbėjo MD direktorė.

Tiesa, ji pripažino, kad net ir papildomos atsargumo priemonės neapsaugos departamento personalo nuo kontakto su galimai koronavirusu ar kita liga sergančiu asmeniu. Vis dėlto, pasak E. Gudzinskaitės, kitos išeities nėra – belieka pasitikėti žmonių sąmoningumu, tikėti, kad grįžusieji iš užsienio izoliuosis.

„Mes tikimės, kad žmonės yra sąmoningi, laikosi karantino taisyklių ir eina į Migracijos departamentą tik tie, kuriems žūtbūt reikia dokumentų. Pasikliaujame žmonių sąmoningumu, nesame gydytojai ir negalime įsitikinti dėl visko. [...] Mes teikiame labai svarbias visuomenei paslaugas ir jei tos paslaugos nebūtų teikiamos... Nenorime, kad gyvenimas sustotų mūsų valstybėje“, – kalbėjo MD direktorė.

Jos teigimu, šiuo metu MD skyriuose veikia iki 180 „langelių“, kuriuose darbuotojai klientus aptarnauja fiziškai. Tiesa, pasak E. Gudzinskaitės, šių „langelių“ skaičius, paskelbus karantiną šalyje, turėtų būti sumažintas.

Profsąjungos vadovė: nežinome, ar sergame

MD darbuotojų profesinė sąjungos pirmininkė Rūta Gerikienė LRT.lt teigė žinanti apie departamento darbuotojų nusiskundimus. Minėtame MD Vilniaus skyriuje (Naugarduko g. 100) pati dirbanti profsąjungos vadovė tikino, kad departamento vadovybė skuba darbuotojus aprūpinti apsaugos priemonėmis, tačiau tos priemonės, anot pašnekovės, neatkeliauja greitai.

„Visi patekome į tokią situaciją, kai reikia reaguoti greitai, bet reaguoti greitai nepavyksta. Migracijos departamento valdžia tiekia darbuotojams dezinfekcinį skystį, turime pirštinių, dabar užsakyta ir stiklo apsauga ant stalų. Norėtųsi visko greičiau, bet, matyt, reikia palaukti, suprasti“, – kalbėjo R. Gerikienė.

MD darbuotojų profesinė sąjungos vadovė neslėpė, kad departamento darbuotojai suvokia, kad įstaiga negali nutraukti paslaugų tiekimo ar visas jas perkelti į elektroninę erdvę. Tiesa, anot jos, šis supratimas neišsklaido nerimo dėl koronaviruso.

„Žmonės ateina, mes su jais prasilenkiame, mes nežinome, kokiu būdu ir kaip galime užsikrėsti. Yra tos informacijos, bet kas gali tiksliai pasakyti? Ir anksčiau dirbome su žmonėmis, grįžusiais iš Italijos, iš kitų šalių, kai dar nebuvo paskelbtas karantinas. Jau tada to nerimo buvo. Turbūt nė vienas iš čia dirbančiųjų nežinome, kokioje situacijoje esame, nežinome, ar esame užsikrėtę, ar ne“, – pasakojo R. Gerikienė.

Jis teigė, kad profsąjunga kreipėsi į vidaus reikalų ministrę Rita Tamašunienę su prašymu atkreipti dėmesį į rizikas, su kuriomis susiduria MD darbuotojai.

„Laukiame atsakymo. Mes lygiai taip pat esame toje rizikos grupėje. Ne tokioje grėsmingoje situacijoje esame kaip medikai, bet ir mums gresia didelis pavojus“, – tvirtino pašnekovė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi