Lietuvoje

2020.03.17 15:02

Veryga žada papildomas lėšas medikams, dirbantiems su koronavirusu užsikrėtusiais ligoniais

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.03.17 15:02

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga antradienį pabrėžė, kad gydymo įstaigos neturi teisės versti medikus eiti neapmokamų atostogų. Jis taip pat kalbėjo, kad Lietuva jungiasi prie Europos Komisijos vykdomų bendrų pirkimų reikalingai medicinos technikai įsigyti.

Ministras teigė gavęs žinių iš medikų profesinių sąjungų, kad kai kurios gydymo įstaigos ragina darbuotojus išeiti neapmokamų atostogų. Tokie raginimai grindžiami tuo, kad gydymo įstaigos karantino laikotarpiu neuždirbs pinigų.

„Noriu labai aiškiai pasakyti, kad su ligonių kasa yra suderinti visi šie sprendimai ir įstaigos gaus avansavimą. Šiuo momentu, kai procesai vyksta neįprasta tvarka ir atsisakoma kai kurių dalykų, apmokėjimas iš esmės bus kaip 1/12, kad įstaigos neprarastų savo pajamų.

Dar daugiau – ligonių kasoms yra duotas pavedimas parengti tvarkas, kaip būtų galima papildomus 15 proc. mokėti už pavojingas darbo sąlygas medikams, kurie dirbs šitose situacijose“, – žurnalistams antradienį sakė A. Veryga.

Jis pabrėžė, kad lėšos nė vienai gydymo įstaigai nėra mažinamos, todėl varyti gydytojų į neapmokamas atostogas nėra prasmės. Be to, jis kalbėjo, kad kai kurios gydymo įstaigos, situacijai darantis vis sudėtingesne, atšaukia medikus iš atostogų.

Perka priemones

A. Veryga kalbėjo, kad Lietuva prisijungė prie bendrų pirkimų ir išreiškė pageidavimą pirkti tiek reagentus, tiek dirbtinio plaučių ventiliavimo aparatus bei asmens apsaugos priemones. Pirkimą vykdo Europos Komisija.

„Dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų tikimės nupirkti bent 400 per tą bendrą pirkimą, bet tai nėra vienintelis pirkimas. Įstaigos ir pačios ieško, ir mes ieškome, bendraujame su Kinijos diplomatais, bandome ten rasti šitų priemonių įsigyti. Tai yra nuolatinis procesas“, – teigė A. Veryga.

Ministras teigė, kad bus didinamas atliekamų tyrimų skaičius. Antradienį sostinė ir Kaunas paskelbė apie mobilių punktų kūrimą. Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis sakė, kad viename tokiame punkte per dieną bus galima paimti 100 mėginių, bėdų gali kilti tik dėl laboratorijų pajėgumo.

A. Veryga sakė, kad įstaigoms duotas nurodymas nešvaistyti reagentų, t.y. pradėtų tyrimą, kai pilnai užkraunama įranga.

„Skaičius bus didinamas, bet atsakingai“, – teigė A. Veryga, pridurdamas, kad bus tiriama ir daugiau medikų.

Anot ministro, kai bus įsitikinta, kad plečiant tiriamųjų ratą nenukentė tie, kuriems tyrimas yra būtinas, bus svarstoma ir apie galimybę tirtiems tiems, kurie nekeliavo ar neturėjo kontakto su keliavusiais.

„Pažiūrėkime, pasileis tie punktai, pamatysime, kaip sekasi, kiek žmonių atvažiuoja, kiek yra jų su simptomais ir tada matysime, kiek galime plėsti. Nepadarykime taip, kad mes viską atidarome, per dvi dienas, kaip JAV atsitiko, kilometrinės eilės, viskas užsikišę, žmonės bendrauja vienas su kitu, užsikrečia ir t.t. Plėtimą turime daryti atsakingai“, – kalbėjo A. Veryga.

Gydymo nestabdo

Ministras taip pat ramino onkologinius ligonius. Jis teigė, kad jokios jiems reikalingos procedūros atšaukiamos nebus, gydymo nenutrauks.

„Pacientai gali būti ramūs. Dėl ko norime paprašyti supratimo ir susitelkimo, tai suprasti, kad įstaigos turi pertvarkyti procesus, kad kaip galima mažiau būriuotųsi vienoje vietoje, kad būtų galima atskirti karščiuojančius pacientus, įsitikinti, kad jie nėra užsikrėtę“, – sakė A. Veryga.

Jis dar kartą pabrėžė, kad onkologinių ligų gydymas niekaip nėra stabdomas, nes tai nėra planinė procedūra.

Portalas LRT.lt primena, kad, antradienio duomenimis, Lietuvoje koronavirusas diagnozuotas 21 žmogui. Vieno jų, gydomo Panevėžyje, būklė yra sudėtinga. Pirmoji virusu užsikrėtusi moteris pasveiko, šeštadienį pranešta, kad ji iš ligoninės paleista namo.

Seimas antradienį priėmė Užkrečiamųjų ligų įstatymo pakeitimus, kurie suteiks garantijas geriau suvaldyti pavojingus užkratus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.