Lietuvoje

2020.03.17 12:21

Lietuvos ministrai ruošiasi į Varšuvą, nors humanitarinio koridoriaus šansai „arti nulio“

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2020.03.17 12:21

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis antradienį informavo, kad Lietuvos ministrai ir kai kurių institucijų atstovai ketina vykti į Varšuvą ir ten tęsti derybas dėl problemų, kurios kilo Lenkijai uždarius sienas.

„Yra parengtas sraigtasparnis ir jei Lenkijos pusė suderins ir priims, tai atitinkami ministrai – užsienio reikalų, vidaus reikalų, pasienio vadas – skris į Varšuvą detaliai derinti tas problemas, kurios iškilo pasienyje“, – teigė premjeras.

Kaip kalbėjo S. Skvernelis, pasienyje įstrigusiems žmonėms reikia klausyti Užsienio reikalų ministerijos rekomendacijų ir griežtai jomis vadovautis. Atblokavus sieną, pasak premjero, pavyko sudaryti keturis konvojus, kurie šiuo metu važiuoja per Lenkijos teritoriją į Lietuvą. Vienu iš konvojų važiavęs 71 žmogus jau yra pasiekęs Lietuvą.

„Šiandien turime išeiti iš situacijos, kuri yra, sprendimai aiškiai suformuluoti, Vyriausybės ir Užsienio reikalų ministerijos rekomendacijos ir reikia jas vykdyti. Jei kažkas pasikeistų, būtų informuojama, bet manau, kad tikimybė yra arti nulio“, – paklaustas apie tai, kiek realu, kad visgi bus atidarytas humanitarinis koridorius, sakė S. Skvernelis.

Premjeras sakė besitikintis, kad šiandien pajudės ir specialus traukinys, kuris vėlai vakare pasieks Kauną. Laukiama ir daugiau žmonių, kurie pasirinks keliauti keltu į Klaipėdą.

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius žurnalistams sakė, kad žmonės nenoriai registruojasi į traukinį ir keltą, kuriais nemokamai galės grįžti į Lietuvą. Paklaustas apie tai S. Skvernelis sakė suprantantis žmonių pyktį.

„Suprantu tuos žmones. Tikrai, jie yra strese, pavargę, kelias paras stovėję prie sienos. Tų lūkesčių, matyt, mes visi turėjome. Ir telefoniniai skambučiai, ir susirašinėjimas rodė, kad praktiškai patvirtintas (humanitarinis koridorius –LRT.lt), bet neoficialiai.

Manau, kad to humanitarinio koridoriaus atvėrimas būtų išsprendęs daug problemų, bet šiandien turime tokią situaciją, kad žmonės turi suprasti. Aš suprantu jų emocijas, pateisinti galima pabandyti. Bet jei kita valstybė yra priėmusi tokį sprendimą, jo nekeičia, tai nepadės jokios netinkamos akcijos, jos tik sutrukdys“, – kalbėjo ministras pirmininkas.

Paklaustas, kaip ši situacija paveiks Lietuvos ir Lenkijos santykius, S. Skvernelis sakė manantis, kad susiklostę įvykiai paveiks visų Europos valstybių santykius.

„Turėsime kalbėtis apie tai, kokia mes apskritai esame sąjunga, jeigu tokios krizės atveju kiekviena valstybė sprendžiame savaip. Manau, kad tos koordinacijos, suderinamumo reikia“, – sakė S.Skvernelis.

Visgi jis teigė nemanantis, kad tai kaip nors stipriai atsilieps tarpvalstybiniams Lietuvos ir Lenkijos santykiams. Anot premjero, Lenkija padarė Lietuvai ne vieną išimtį, kai kurios jų nebuvo viešinamos. Jis pabrėžė, kad Lenkija yra demokratinė valstybė ir sprendimus koronaviruso situacijai spręsti ten priima krizių komitetas.

Kartu su mūsų šalies piliečiais į Lietuvą grįžta ir Latvijos bei Estijos piliečiai. Jau pirmajame konvojuje yra šių kaimyninių šalių piliečių. Juos policija palydės iki Lietuvos–Latvijos sienos.