Lietuvoje

2020.03.17 09:22

Skvernelis apie Vokietijos–Lenkijos pasienyje įstrigusius lietuvius: jų elgesys parodė, kad lenkai ne be reikalo baiminasi

Landsbergis: nuvylė Lenkijos vyriausybė; atnaujinta 10.26
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.03.17 09:22

Premjeras Saulius Skvernelis kalbėjo, kad lietuvių, įstrigusių Vokietijos–Lenkijos pasienyje, elgesys apsunkino derybas su kaimynine valstybė dėl galimybės lietuviams per Lenkiją grįžti į Lietuvą.

Premjeras Saulius Skvernelis kalbėjo, kad Lenkijos–Lietuvos pasienyje esančios transporto eilės yra jau ilgesnės nei 40 km. Anot jo, jei Lenkijos pusėje toks pralaidumas, koks yra dabar „bus tragedija“.

„Lenkai tikrina kiekvieną įvažiuojanti krovininio automobilio vairuotoją, atlieka pilną medicininį patikrinimą ir jeigu situacija tokia pati, kokia buvo sekmadienį, kai aš buvau, tai daro vienam punkte tiktai“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Pasak jo, situacija pakeisti įmanoma, bet su Lenkija derybos, premjero teigimu, būna pakankamai sunkios. Šiuo metu, jis kalbėjo, yra pateikti siūlymai didinti patikros punktų skaičių Lenkijos pasienyje, kad lenkai galėtų įsileisti bent savo krovininius automobilius, nes daugiau pusė nei eilėje stovinčių automobilių, S. Skvernelio teigimu, yra su lenkiškai registracijos numeriais.

„Vyksta derybos, ką mes ir darome ketvirtą parą, su lenkais deramės visais frontais ir visais klausimais“, – sakė ministras pirmininkas.

Kalbėdamas apie tai, kokia situacija yra Vokietijos–Lenkijos pasienyje, kur jau ne pirmą parą įstrigę lietuviai, kuriems neleidžiama per Lenkiją grįžti į Lietuvą, premjeras sakė, kad „lygtai blokada sienos yra pasibaigusi“.

„Matyt, po mūsų žmonių elgesio, mūsų patikinimai, kad įleistų lengvuosius automobilius, jie elgsis atsakingai ir pravažiuos nesustoję Lenkiją, yra nieko verti. Yra alternatyva, kuri vakar buvo sutarta – traukinys keleiviams, o automobiliams ir jų vairuotojams keltas“, – teigė premjeras.

Paklaustas, kodėl Lenkija nesutinka praleisti lietuvių, S. Skvernelis sakė, kad paaiškinimo tam nėra, spėjo, kad taip vykdoma Lenkijos izoliacija, ypatingai baiminantis lengvųjų automobilių.

„Vakar elgesys parodė, kad ne be pagrindo jie baiminasi, o tas konvojus iš autobusų ir mikroautobusų, vakar du įvyko, mano žiniomis, jei iki paryčių nepasikeitė, tai konvojai bus tęsiami. <...> Visi žmonės yra suregistruoti, dirba abi ambasados, tiek Vokietijoje, tiek Lenkijoje. Reikia girdėti.

Tokiais būdais tikrai neišspręsime klausimų, valstybė, deja, tokį sprenimą priėmė, nėra bendros koordinacijos. Matote, kiekviena valstybė, kaip išmano, taip ir gelbstisi, priėmė sprendimą izoliuotis ir neleisti tų automobilių, kurie galėtų kelti grėsmę“, – komentavo premjeras.

Negana to, jis pastebėjo, kad žmonės jau tris paras praleido pasienyje, yra pavargę, todėl pervažiuoti Lenkiją jiems būtų pavojinga. Premjeras sakė suprantantis žmonių pyktį, tačiau priminė, kad svarbu laikytis įstatymų.

„Elgtis taip, kaip yra numatyta, bent jau tos alternatyvos, kurios pasiūlytos – jei nepasinaudos šita alternatyva, išvis gali būti problematiška apie grįžimą kalbėti“, – kalbėjo ministras pirmininkas.

Nuvylė Lenkijos vyriausybė

Opozicijos lyderis Gabrielius Landsbergis komentavo, kad pirmiausia lietuviams buvo sukelti nepagrįsti lūkesčiai, kuomet dar šeštadienį buvo pranešta apie humanitarinį koridorių, o vėliau paaiškėjus, kad jo nėra.

„Mes išgirdome žinias, kad yra sudaryti koridoriai, žmonės gali pravažiuoti. Natūralu, kad žmonės privažiavo prie to koridoriaus ir stovėdami suprato, kad koridorių nėra. Man atrodo, kad beveik visi turi pažįstamų ar giminių, užstrigusių pasienyje ir kurie rašo, kad trūksta maisto, trūksta vandens, nėra elementarių higienos sąlygų. Tai yra nemaloni ir kebli situacija“, – sakė G. Landsbergis.

Politikas kalbėjo, kad yra didžiulis nusivylimas Lenkijos vyriausybe, kuri turėdama puikią progą pademonstruoti kaimyniškumą ir sutarimą, prarado žmogiškumą.

„Kalbant apie nuovargį vairuotojų ar kokias kitas technines sąlygas – manau, kad viską galima užtikrinti. Konvojavimas, iš abiejų pusių automobiliai, konvojuojama po 20 automobilių ir t.t. Galima padaryti techniškai, kad tie žmonės galėtų grįžti namo ir per keletą dienų ar per parą būti Lietuvoje.

Tikiuosi, kad situacija išsispręs, linkiu tvirtybės tiems, kurie yra užstrigę. Visi, ką galime, tą bandome padaryti, kad jie nebūtų įstrigę ilgai“, – sakė G. Landsbergis.

S. Skvernelis: nesame saugūs

Seimas antradienį posėdį surengė valanda anksčiau nei įprastai. Jame ketinama priimti sprendimus, susijusius su ekonomika ir darbo sąlygomis. Jei visus sprendimus pavyks priimti, Seimo posėdžiai, greičiausiai, karantino metu nevyks.

„Seimo darbas nenutrūksta, bet ar bus organizuojami posėdžiai, yra kitas klausimas. Manau, kad visi čia esame labai nesaugiai“, – sakė premjeras.

Valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis žurnalistams sakė manantis, kad jei Seimas antradienį priims visus koronaviruso akivaizdoje reikalingus sprendimus, plenariniai posėdžiai kurį laiką nevyks.

„Seimas priims šiandien sprendimus, kurie yra būtini, o kurie nėra būtini – tiesiog saugokime žmonių sveikatą. Manau, kad Seimas bet kuriuo momentu, kada tik reikės, susirinks, jei toks poreikis bus“, – komentavo R. Karbauskis.

Paklaustas apie politikų, manančių, kad Seimo darbas gali strigti, kritiką, R. Karbauskis atkirto, kad tai yra opozicijos politikavimas. Valdančiųjų lyderis teigė, kad kol esant poreikiui Seimas dirbs, bet tačiau nesant būtinybės posėdžiai nevyks, nes taip būtų neatsižvelgiama į draudžiamų masinių susibūrimų taisykles.

„Tai kokį mes pavyzdį rodysime kitiems? Tame, kad Seimas turi dirbti matau (politikavimą – LRT.lt). Seimas dirbs tiek, kiek reikės. Abejonių nėra. Seimas nepasileidžia, jis, vykdydamas savo pareigą, susitinka tada, kada reikia“, – komentavo R. Karbauskis ir pridūrė, kad koronaviruso klausimu politikavimo nemato.

Populiariausi