Lietuvoje

2020.03.17 08:27

Tamašunienė apie padėtį Vokietijos–Lenkijos pasienyje: žmonės nenori girdėti mūsų perduotos informacijos

atnaujinta 08.40

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė sako, kad Užsienio reikalų ministerija Vokietijos–Lenkijos pasienyje esantiems asmenims informaciją perdavė apie parvykimą į Lietuvą, tačiau jie jos nenori girdėti. Lietuvius turintis parvežti traukinys laiku neišvyko.

„Užsienio reikalų ministerija tokią situaciją tikrai iškomunikavo, jie rūpinasi mūsų piliečių pargabenimu. Buvo ir konsulai įvykio vietoje, ta informacija buvo derinama, kad kuo greičiau pasiektų mūsų piliečius, bet, aišku, žmonės pavargę, ne vieną parą prie to pasienio praleidę ir jie nenori girdėti, jie galvoja, kad jei elgsimės kažkaip drastiškiau, jie mus įleis, juos praleis pareigūnai. Aš noriu pasakyti, kad yra režimas, yra drausmė, dar kartą drausmė ir jei nustatytas karantinas, reikia paklusti reikalavimams, nes kitaip nebus“, – pastebi ministrė.

R. Tamašunienė teigia, kad po ilgų derybų su Lenkija humanitarinis koridorius atvertas tik autobusams ir mikroautobusams.

„Lenkijos vyriausybė nenusileido ir koridorius buvo atidarytas tik autobusams ir mikroautobusams. Ta situacija buvo aiški ir vakar, kad lengvieji automobiliai negalės važiuoti. Su Lenkijos vidaus reikalų ministru Mariuszu Kaminskiu maksimaliai sprendėme situaciją ir reikėjo sutikti su lenkų pasiūlymais, kad keleiviai iš lengvųjų automobilių būtų gabenami specialiu traukiniu, kartu galės vykti Latvijos ir Estijos piliečiai. Kitų šalių piliečių nebus. (...) Lengvieji automobiliai nukreipti į uostą ir bus keliami keltu“, – LRT RADIJUI pasakojo ministrė.

R. Tamašunienė pabrėžė, kad kito kelio automobilių vairuotojams nebus – arba jie turės palikti automobilį Vokietijoje, arba pasinaudoti galimybe grįžti keltu. Lenkija nebuvo pasiruošusi konvojuoti tiek automobilių per savo šalį ir bijojo, kad gali šalies viduje kilti neramumų.

„Lenkija, skelbdama karantiną, uždarė visas savo sienas ir priėmė tokius sprendimus. Jie nebuvo pasiruošę konvojuoti tiek daug automobilių, sakė, kad vairuotojai bus pavargę ir bus sudėtinga tai (konvojuoti – LRT.lt) padaryti ir jie kažkaip vertina, kad sustojus vienoje ar kitoje vietoje dėl būtinų žmonėms poreikių, gali kilti neramumai šalies viduje. Tą sprendimą jie išdėstė vakar“, – tikino ministrė.

R. Tamašunienė pabrėžė svarbą paklusti pareigūnams. Ji taip pat teigė, kad pirmadienį iš pasienio autobusai nepajudėjo ne dėl to, kad Lenkijos policija nepraleido jų, o dėl pačių lietuvių užtverto kelio.

„Kodėl nepajudėjo visi autobusai ir mikroautobusai, dėl to, kad lengvieji automobiliai užtvėrė kelią, o ne dėl to, kad pareigūnai nepraleido“, – pasakoja ministrė.

– Ar jau žmonės yra nuvažiavę iki to traukinio ir uosto? Ar tas keltas tikrai išplauks į Lietuvą?

Rita Tamašunienė (R. T.): – Taip, traukinys 8:15 turėjo pajudėti (LRT RADIJO gautomis žiniomis, traukinys 9 val. vis dar neišvyko - LRT.lt). Prieš septynias valandas prasidėjo keleivių registracija. Tikrinama keleivių temperatūra. Reikia žinoti, kad jeigu jūs turite kokių tai simptomų, galite būti neįleisti ir į tą traukinį, ir kitais būdais vykstant.

– O tai ką tada daryti žmonėms? Likti ten, kur jie yra su tais simptomais?

R. T.: – Greičiausiai taip ir bus. Lietuva rūpinsis atskiru tokių žmonių pargabenimu. Karantino sąlygos visose šalyse yra griežtos. Vokietija dar tokių griežtų sąlygų netaiko, tačiau, kaip matome, Lenkija, nusprendusi uždaryti sienas, nepaliko laiko tranzitui. Mes pasielgėme kitaip. Įvertinome, kad per Lietuvą latviai, estai ir kitų Šiaurės Europos šalių piliečiai, galėtų grįžti į savo namus. Iki kovo 19 dienos yra paliktas tranzito koridorius.

– Apibendrinant, kokios galimybės dar yra žmonėms grįžti į Lietuvą? Jei jie dar nepajudėjo link Lietuvos, ką jiems daryti?

R. T.: – Pirmiausia reikia užsiregistruoti užsienio reikalų ministerijos (URM) puslapyje. URM renka užsienyje esančių lietuvių duomenis ir bus sprendžiama kompleksiškai. Reikia sekti URM nurodymus.

– Patiems be ministerijos nurodymų niekur nevažiuoti?

R. T.: – Pirmiausia reikia išsiaiškinti, kokie tie būdai yra. Galima bandyti ir patiems, tačiau reikia suprasti, kad, pavyzdžiui, oro linijos kasdien kinta. Galima užstrigti kažkuriame oro uoste, jeigu vykstate su persėdimais. Tai būtų gerai tų nurodymų klausytis. Galimybių sugrįžti dar yra ir mes visų piliečių, be abejo, laukiame. Esame pasiruošę juos pasitikti.

– Sudėtinga situacija ir kitoje pusėje. Link Lenkijos pasienio yra rekordinė eilė – virš 60 kilometrų ilgio. Ar planuojama kažkaip tą eilę mažinti? Atidaryti daugiau punktų?

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas (R. L.): – Pirmiausia noriu patikslinti, kad šiuo metu ta eilė sudaro 41 kilometrą. Kaip matome, situacija kinta ir keičiasi net ne valandomis, o minutėmis. Eilė, nors ir lėtai, tačiau juda. Lenkijos sienos apsaugos tarnybos pareigūnai taiko labai detalų patikrinimą. Tas patikrinimas užtrunka. Dėl to ir susidarė tos eilės.

Noriu informuoti, kad iš Lenkijos pusės, įvažiuojant į Lietuvą, eilių tikrai nėra.

Šiuo metu mes aktyviai ruošiamės pasitikti pirmą Lietuvos Respublikos ir Baltijos šalių piliečių konvojų. Jis turėtų atvykti prie mūsų sienos apie 10 val.

– Jie visi bus tikrinami?

R. L.: – Taip, jie visi bus tikrinami. Latvijos ir Estijos piliečiai taip pat bus konvojuojami policijos ekipažų iki Latvijos sienos. Su Lietuvos Respublikos piliečiais bus dirbama, jie bus informuojami, ką jiems daryti.

Taip pat noriu pasakyti, kad sudėtinga situacija yra ir prie Lietuvos-Baltarusijos sienos. Vykdydami Vyriausybės nutarimą dėl karantino režimo, mes sumažinome kontrolės punktų skaičių prie Lietuvos ir Baltarusijos sienos. Šiuo metu krovininiai automobiliai gali vykti per Medininkų ir Raigardo kontrolės punktus. Baltarusijos pusėję, įvažiuoti į Lietuvą, Raigardo pasienio punkte laukia 340 automobilių, o Medininkuose – 810.

Susitarėme su Baltarusija ir nuo šiandien 9 val. pradeda veikti dar vienas – Šalčininkų – kontrolės punktas. Tokiu būdu, manome, pavyks išspręsti susidariusių automobilių eilių problemą.

LRT.lt primena, kad pirmadienio pavakarę vis dar nepasiekus sutarimo su Lenkija dėl leidimo Vokietijos ir Lenkijos pasienyje įstrigusiems lietuviams parvykti į Lietuvą, šie blokuoja kelią, o įtampa dar labiau kilo praėjus kelioms valandoms – lietuviai nuo kelio nebuvo linkę pasitraukti. Tiesa, vėliau užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pranešė, kad lenkai kategoriškai atsisako praleisti lengvuosius automobilius.

Parengė Eglė Zubriūtė ir Vismantas Žuklevičius