Lietuvoje

2020.03.16 15:12

Vaikus prižiūrintys tėvai nedarbingumo pažymėjimus galės gauti atbuline tvarka

atnaujinta 16.35

Nuo pirmadienio, suderinus su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, visi nedarbingumai susiję su karantino metu taikomomis priemonėmis galės būti išduodami ir atgaline data, rašoma Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pranešime spaudai.

Jeigu tėvai, karantino laikotarpiu prižiūrintys sveikus darželinukus, priešmokyklinukus ir pradinukus, nespės ar nepajėgs prisiskambinti į polikliniką, o gydytojai atitinkamai išduoti nedarbingumo pažymėjimų, jie galės būti išduodami atgaline data visą savaitę, t. y. iki 2020 m. kovo 20 d.

Jei kiltų poreikis, ši data gali būti persvarstyta, apie tai visuomenė bus nedelsiant informuojama.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, imamasi visų priemonių, kad situacija būtų stabilizuota be panikos ar skubos.

„Logiška, kad neįmanoma per vieną dieną išduoti nedarbingumo pažymėjimų visiems, kuriems jų reikia. Prašau visų kantrybės. Mes savo ruožtu darome viską, kad situacija būtų subalansuota išmintingai, be streso tėveliams ir poliklinikų personalui – galimybė gauti nedarbingumo pažymėjimus atbuline tvarka tikrai tam pasitarnaus“, – sako A. Veryga.

Nustačius infekcijos plitimą ribojantį režimą švietimo įstaigose, šeimos gydytojai laikotarpiu nuo 2020 m. kovo 16 d. iki 2020 m. kovo 27 d. nuotoliniu būdu gali išduoti elektroninius nedarbingumo pažymėjimus prižiūrėti darželinukus, priešmokyklinukus ir pradinukus.

Taip pat priimtas sprendimas, kad karantino laikotarpiu „Sodra“ atstovai nekviečia pacientų kontrolei dėl nedarbingumo, o išsiaiškina visą reikiamą informaciją su žmogumi ir gydytoju, jei reikia, nuotoliniu būdu.

Siūloma, kad per karantiną nedarbingumo išmokas gautų ir neįgalių vaikų tėvai

Seimo socialdemokratų frakcija užregistravo siūlymą, kad dėl paskelbtos ekstremalios situacijos neįgalius vaikus iki 18 metų namuose prižiūrintys tėvai ar globėjai galėtų gauti nedarbingumo išmoką viso karantino laikotarpiu – kiek jis būtų pratęstas.

„Vyriausybė jau pati siūlo galimybę tėvams gauti nedarbingumą vaikų priežiūrai visam karantino laikotarpiui, bet ir vėl pažeidžiamiausi liko už borto – tad siūlome užtikrinti vaikų su negalia tėvams tokias pat garantijas, nepriklausomai nuo vaiko amžiaus. Lietuvos neįgaliųjų forumo mamos tiesiai rašo, kad te pamėgina ministrai dirbti nuotoliniu būdu, kai šalia vaikas su dideliais ar labai dideliais specialiaisiais poreikiais, kuriam reikia nuolatinės priežiūros. Tad mūsų pasiūlymas atliepia tėvų, auginančių vaikus su negalia iki 18 metų, pagalbos poreikį šios beprecedentės krizės metu“, – sako socialdemokratė, Seimo Vaiko gerovės grupės vicepirmininkė Dovilė Šakalienė.

Karantinas dėl koronaviruso tapo pirmąja situacija, kai gyvenime pradėjo veikti socialdemokratų inicijuota įstatymo pataisa, kad nedarbingumo išmokos karantino metu būtų mokamos ir pradinių klasių moksleivių tėvams. Anksčiau nedarbingumas būdavo suteikiamas tik auginantiems ikimokyklinio amžiaus vaikus. Vis dėlto dabartinė situacija, pasak socialdemokratų, verčia koreguoti ir karantino laikotarpius ir išplėsti priežiūros reikalingų vaikų ratą.

„Šalyje paskelbus ekstremaliąją situaciją ir karantino režimą, kai sustabdytas ugdymo procesas darželiuose, mokyklose, dienos centruose, matome, kaip gerai, kad buvo priimta socialdemokratų pataisa, leidžianti tėvams gauti nedarbingumo išmokas iki dviejų savaičių. Bet kartu matome poreikį, kad ši galimybė – prižiūrėti mažamečius ir neįgalius vaikus, tėvams gauti nedarbingumo išmokas – reikalinga visam karantino laikotarpiui, o juk Vilniaus mieste jau dabar aišku, kad ugdymo įstaigos nedirbs 5 savaites”, – sako Seimo socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė.