Lietuvoje

2020.03.16 14:02

Šalies vadovai ramina: ekonomiką gelbėsime kitaip nei 2008-aisiais

atnaujinta 14.56

Vyriausybei pirmadienį patvirtinus ekonomikos skatinimo planą, siekiantį sušvelninti neigiamas koronaviruso plitimo pasekmes, premjeras Saulius Skvernelis susitiko su prezidentu Gitanu Nausėda. Po šio susitikimo šalies vadovas tvirtino, kad Lietuva dabar turi galimybių nebesiveržti diržų, kaip per krizę prieš keliolika metų, ir ekonomiką gelbėti kitaip.

„Net ir šiandien paskelbtos priemonės yra susijusios su bendru ES reguliavimu ir mes tikrai imamės, beje, skirtingai nei 2008-2009 metais, kitokio pobūdžio anticiklinės ekonomikos stabilizavimo politikos, kuri reiškia, kad mokesčių atidėjimas, mokesčių naštos mažinimas ir viešųjų išlaidų didinimas yra skirtas kompensuoti, sušvelninti tiems smūgiams, kurie ateina dėl koronaviruso įtakos pagrindinėms mūsų prekybos rinkoms ir mūsų pačių vidaus rinkai“, – sakė G. Nausėda

„Šitokie dalykai būtų neįmanomi, jeigu būtų likęs toks griežtas reguliavimas, kuris šiuo metu yra tiek valstybės paramos verslui prasme, tiek Stabilumo ir augimo pakto prasme“, – pridūrė jis.

Lietuvoje nuo pirmadienio galioja įvestas karantinas, juo siekiama sustabdyti koronaviruso plitimą. Šalyje kol kas fiksuota 17 ligos atvejų.

Įsigaliojus karantinui, Vyriausybė patvirtino 2,5 mlrd. eurų vertės ekonomikos skatinimo planą.

Juo siekiama užtikrinti resursus efektyviai sveikatos ir visuomenės apsaugos sistemų veiklai, padėti išsaugoti darbo vietas ir pajamas, padėti verslui išsaugoti likvidumą ir skatinti ekonomiką.

„Tai yra labai svarbūs sprendimai, nukreipti į darbo vietų išsaugojimą ir paskatas, kad darbdaviai laikytų tas darbo vietas, o ne išleistų darbuotojus neapmokamų atostogų“, – kalbėjo G. Nausėda.

„Aš labai tikiuosi, kad tą pirmąjį smūgį arba nerimo laikotarpį, kuris yra grįstas ne tik fundamentaliomis priežastimis, bet ir tam tikru psichologiniu netikrumu, mes sėkmingai įveksime“, – pridūrė jis.

Prezidentas pabrėžė, kad šiandieninė situacija kovoti su krize yra palankesnė ne tik dėl lankestesnio ES požiūrio į ekonomikos skatinimą, bet ir Lietuvos sukauptų finansinių rezervų.

„Tris metus Lietuvos valstybė, Vyriausybė kaupė rezervus. Girdėjome visokių vertinimų, kam to reikia. Tai šita situacija yra geriausias atsakymas. Mes turime rezervus, kuriuos pradėjome naudoti ir pradėsime naudoti, atsitikus panašaus masto situacijoms“, – sakė S. Skvernelis.

„Esame vienoje valtyje“

Premjeras sakė, kad dabartinė situacija yra visų valdžios grandžių atsakomybė prieš tautą, darbdavių atsakomybė prieš darbuotojus, kiekvieno Lietuvos gyventojo atsakomybė prieš artimuosius ir visuomenę.

„Tik laikymasis visų rekomendacijų, kas yra nustatyta Vyriausybės, ypatingai dėl saviizoliacijos, kontaktų vengimo, užtikrins sėkmę, kad šitas virusas neišplistų“, – teigė S. Skvernelis.

Jis taip pat dėkojo uoliai rekomendacijas vykdantiems gyventojams, su darbuotojais solidariam verslui.

„Reikėtų padėkoti kiekvienam gyventojui, kuris vykdo savo funkcijas, ar būtų prekybos centre, ar vaistinėje. Aš jau nekalbu apie mūsų pareigūnus ir tarnautojus.

Ir, aišku, pagrindinis padėkos žodis yra medikams, kurių atsakomybė ir kuriems rizika yra pati didžiausia, bet jie kilniai ir ištikimai vykdo savo pareigas“, – kalbėjo ministras pirmininkas.

G. Nausėda tvirtino, kad didžioji dalis Lietuvos visuomenės karantino akivaizdoje elgiasi atsakingai, o nesutarimus bent kuriam laikui užmiršo ir politikai.

„Galbūt kažkur ir nesutinkame, būna skirtingas požiūris į klausimus, bet tai nė kiek netrukdo tuos sprendimus rasti ir, svarbiausia, jausti, kad esame vienoje valtyje <...> ir kad ta valtis negali turėti jokių skylių, nes tik taip pasieksime krantą“, – sakė prezidentas.

Šalies vadovai ramina: ekonomiką gelbės kitaip nei 2008-aisiais