Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.16 13:21

Skelbiama, kur pradės veikti mobilios tyrimų dėl COVID-19 paėmimo vietos

Vilniaus punktas - prie „Siemens“ arenos ; atnaujinta 17.46
Laura Adomavičienė, LRT.lt 2020.03.16 13:21

Dešimtyje savivaldybių – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Tauragės, Telšių, Alytaus, Utenos – bus įkurti mobilūs punktai, kuriuose savarankiškai atvykusiems pacientams bus atliekami tyrimai dėl naujojo koronaviruso (COVID-19). Tokį sprendimą šįryt pasirašė valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, rašoma pranešime.

Tai reiškia, kad savivaldybės jau nuo šiandien gali organizuoti tokių punktų steigimą. Kuriose vietose tiksliai šie punktai bus įkurti, turi apsispręsti jos pačios. Apie tai gyventojai bus informuojami atskirai. Su tokių vietų aprašu galite susipažinti čia. Su specialia ministerijos schema galite susipažinti čia.

Pasak Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro A. Verygos, jau parengta tvarka, kaip šiuose punktuose darbas bus organizuojamas, kad būtų užtikrintas ir galimai sergančiųjų, ir medikų saugumas.

„Pasitarę su specialistais, plečiame galimybes atlikti tyrimą. Tai reiškia, kad į visoje šalyje veiksiančius punktus žmonės galės atvykti automobiliu, o atlikus tyrimą – važiuoti namo ir būtent namie, o ne ligoninėje laukti rezultatų“, – sako ministras A. Veryga.

Numatyta, kad pacientas, pasireiškus bent vienam ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingam simptomui – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui – ir jei 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo bet kurioje užsienio šalyje ar po sąlyčio su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju pirmiausia turės skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.

Karštosios linijos konsultantas, įvertinęs paciento pateiktus duomenis, priims sprendimą, ar skambinantį pacientą tikslinga ištirti dėl koronaviruso infekcijos.

Tuo atveju, jei žmogų bus nuspręsta tirti, jis konsultantui turės pateikti vardą, pavardę, asmens kodą, mobiliojo telefono numerį, taip pat nurodyti savivaldybę, iš kurios skambina. Be to, bus klausiama, ar pacientas gali asmenine transporto priemone (pats ar būti atvežtas kito žmogaus) atvykti į mobilųjį punktą. Jei žmogus galės atvykti pats, su juo susisieks mobiliojo punkto koordinatorius ir nurodys laiką ir adresą, kada jam tai padaryti.

Atvykusiems į mobilųjį punktą žmonėms nebus leidžiama išlipti iš automobilio ir atidaryti lango, kol nebus nurodyta kitaip, instruktuojama, kaip bus vykdoma tepinėlio paėmimo procedūra. Kartu su savimi žmogus turi turėti tapatybę patvirtinantį dokumentą bei A4 formato lapą su užrašytu mobiliojo telefono numeriu, kurį, atvykus į mobilųjį punktą, reikės padėti koordinatoriaus nurodytoje vietoje automobilio salono viduje. Šiuo numeriu bus susisiekiama ir sutikrinami atvykusio žmogaus duomenys.

Langą žmogus turės pradaryti tada, kai mobiliosios komandos narys to paprašys, tad čia dirbančių specialistų nurodymus būtina atidžiai sekti.

Atlikus tyrimą, žmogus turės važiuoti į namus, izoliuotis ir laukti tyrimo rezultato. Nustačius poreikį pacientą hospitalizuoti, kviečiama GMP ir pacientas transportuojamas į ligoninę.

Tiems žmonėms, kurie negalės į mobiliuosius punktus atvykti patys, savivaldybės įpareigotos užtikrinti pacientų transportavimo paslaugas.

Svarbu, kad į mobilųjį punktą negalima vykti taksi automobiliu ar viešuoju transportu.

Vilniuje punktas pradės veikti trečiadienio rytą

Nuo pirmadienio pietų Vilniaus miesto savivaldybė ieškojo tinkamos vietos puktui. Pirmadienio vakare apsispręsta, kad pirmasis punktas Vilniuje pradės veikti trečiadienį greta „Siemens“ arenos esančioje „Park and ride“ aikštelėje.

Iš pradžių teigta, kad punktas norinčius duoti mėginį dėl koronaviruso priims antradienį, tačiau patikslinta, kad dėl kliūčių, susijusių su interneto technologijomis, to padaryti negalima. Šios kliūtys bus išspręstos antradienį ir punktas pradės veikti trečiadienį.

Aištelė, pagal SAM nurodymus, veiks kasdien nuo 8 val. ryto iki 20 val. vakaro. Jis aptarnaus 8 savivaldybes: Elektrėnų, Šalčininkų, Širvintų, Švenčionių, Trakų, Ukmergės ir Vilniaus rajonų bei Vilniaus miesto savivaldybę.

Vilniaus mero patarėjas Karolis Žukauskas atkreipė dėmesį, kad ne visi norintys bus į punktą įleidžiami. Prieš atvykstant tam reikės gauti gydytojo paskyrimą, greičiausiai, K. Žukausko spėjimu, tokį galės suteikti šeimos gydytojas. Leidimą turintis asmuo iš anksto bus registruojamas ir į punktą įleidžiamas atvykęs automobiliu tik su leidimu. Mėginys bus imamas asmeniui neišlipus iš automobilio.

Asmuo galės grįžti į namus laukti mėginio tyrimo rezultatų.

Tiesa, pirmadienį apie pietus K. Žukauskas minėjo visai kitą vietą. Jis sakė, kad Vilniuje greičiausiai bus ne vienas, o du mobilieji punktai, kur automobiliu atvykusiam gyventojui galės būti paimtas mėginys dėl koronaviruso. Pirmas punktas jau po kelių valandų turėjo būti įrengtas Žvėryno infekcinėje ligoninėje. Pastatas avarinės būklės, bet ji intensyviai tvarkomas.

„Kol kas šviežia rekomendacija, įrenginėjamas tas punktas, tai kai gausime iš Sveikatos apsaugos rekomendacijas, pagal jas bus paskirti medikai ar Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai – manau, kad tai yra mažiausia problema. Tikėtina, kad bus medikai. Kaip suprantu, jie šiandien turėtų, kai tik tas punktas pradės veikti, fiziškai bus sutvarkytas, pradėti dirbti. Jeigu rekomendacijas atsiunčia dabar, manau, kad per kokią valandą tas rekomendacijas išanalizavus bus paskiriami, kas konkrečiai turi dirbti“, – sakė K. Žukauskas.

Jis patikino, kad visi dirbantys punkte medikai bus aprūpinti tinkamomis apsaugos priemonėmis, pirmiausia – respiratoriais. Vilniaus valdžia jų atsargų šiek tiek turi ir tikina, kad šiems darbuotojams neabejotinai jie bus skirti.

„Viskas vyktų lake, būtų infekcinis kiemas naudojamas, o dabar bus naudojamos aikštelės. Atvažiuoja automobilis, neišlipant iš mašinos medikas paima testą ir paskui – į laboratoriją. Matyt, SAM neprognozuoja, koks kiekis tų automobilių bus“, – sakė Vilniaus mero patarėjas.

Po pietų, gavusi raštu SAM nurodymus, Vilniaus miesto savivaldybė turėjo koreguoti planus dėl pasirinktos punkto vietos greta Žvėryno infekcinės ligoninės. SAM tikinimu, vieta netinka dėl per mažos stovėjimo automobilių stovėjimo aikštelės. Manoma, kad norinčių duoti mėginį dėl koronaviruso bus daug, o kad jie besirikiuodami automobiliais prie punkto neužkimštų eismo greta esančiose gatvėse, reikia didesnio ploto pačioje automobilių stovėjimo aikštelėje.

SAM atmetus sostinės variantus, Vilniaus miesto savivaldybė rinkosi iš trijų vietų: Savanorių prospekte esančios „Park and ride“, greta „Siemens“ arenos esančios „Park and ride“ aikštelės ir Valakampių paplūdimio aikštelės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi