Lietuvoje

2020.03.16 11:02

Nausėda: Lietuvos, Latvijos ir Estijos piliečiai iš Vokietijos pajudės namo organizuojamu konvojumi

atnaujinta 13.37
LRT.lt, ELTA 2020.03.16 11:02

Gitanas Nausėda pirmadienį savo feisbuko paskyroje paskelbė, kad Lietuvos, Latvijos ir Estijos piliečiai, esantys Vokietijos ir Lenkijos pasienyje, pajudės namo Lietuvos organizuojamu konvojumi.

„Lietuvos, Latvijos ir Estijos piliečiai, esantys Vokietijos ir Lenkijos pasienyje, pajudės namo Lietuvos organizuojamu konvojumi. Šiuo metu, Užsienio reikalų ministerijos duomenimis, užregistruota 430 automobilių. Prie konvojaus bus prijungti ir automobiliai, kuriais į savo šalis grįš mūsų kaimynai latviai bei estai. Apie sklandų Baltijos šalių piliečių grįžimą namo šiandien žadu kalbėtis su Latvijos ir Estijos vadovais“, – sako prezidentas.

Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį konferenciniame pokalbyje su Latvijos prezidentu Egilu Levitu ir Estijos vadove Kersti Kaljulaid aptarė iššūkius, kuriuos kelia koronaviruso ligos (COVID-19) protrūkis.

Lietuvos vadovas, kaip praneša Prezidento komunikacijos grupė, pabrėžė, kad šiuo metu reikalingas koordinuotas atsakas tiek visos ES, tiek ir regioniniu lygmeniu.

„Pirmiausia privalome užtikrinti sklandų šiuo metu keliaujančių Baltijos šalių piliečių sugrįžimą. Taip pat turime pasiekti, kad be didesnių sutrikimų funkcionuotų krovininio transporto tranzitas, aprūpinantis Baltijos šalių rinką", – sakė G, Nausėda.

Lietuvos vadovas užtikrino, kad Lietuva iki kovo 19 d. išlaikys tranzito koridorius keliaujantiems Latvijos ir Estijos piliečiams, ir informavo apie pasiektą susitarimą su Lenkija dėl tranzito koridorių šios valstybės teritorijoje, kurie būtų atviri su konvojumi keliaujantiems Lietuvos, Latvijos ir Estijos piliečiams.

Baltijos šalių vadovai sutarė, kad, atsiradus tokiam poreikiui, bus tęsiamos diskusijos su Lenkija dėl galimybės grįžtantiems piliečiams organizuoti naujus tranzito koridorius.

Kaip teigiamą bendradarbiavimo pavyzdį prezidentas G. Nausėda nurodė Baltijos šalių ambasadų veiksmų koordinavimą. Judėti tranzitu pageidaujantys Latvijos piliečiai šiomis dienomis galėjo registruotis Lietuvos ambasadoje Varšuvoje, o Estijos piliečiai - Lietuvos ambasadoje Berlyne.

Šalių vadovai sutarė kelti žmonių ir prekių bei paslaugų judėjimo Europos Sąjungoje klausimus Europos Vadovų Taryboje.

Kaip buvo skelbiama sekmadienį vakare, G. Nausėda susitarė su Lenkijos prezidentu dėl humanitarinio koridoriaus per Lenkiją, kuriuo į Lietuvą galėtų grįžti Lietuviai iš Vokietijos.