Lietuvoje

2020.03.16 07:28

Veryga atviras, daliai gyventojų nespėjus grįžti į Lietuvą, jiems teks likti užsienyje

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.03.16 07:28

Lietuvoje pirmadienio rytą buvo patvirtinta jau 14 koronaviruso atvejų. Kaip sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, visi Lietuvoje gydomi asmenys, kurie užsikrėtę koronavirusu, jų būklė yra patenkinama, tai gali lemti tai, jog gydomi asmenys nepatenka į jokias rizikos grupes. Taip pat ministras pabrėžia, kad dėl Europoje įvedamos griežtos sienų kontrolės, kai kurie lietuviai gali likti užsienyje.

„Kol kas mano žiniomis jie visi patenkinamai jaučiasi. Tai ta amžiaus grupė, kuri nėra rizikoje. Ypatingai svarbu, kad būtume sąmoningi ir saugotume senolius“, – sako ministras.

Ministras pažymėjo, kad naujausi atvejai praplečia geografinį šalių vaizdą, iš kurio į Lietuvą grįžę lietuviai susirgo COVID-19.

„Gal ta blogoji žinia yra ta, kad praktiškai maksimaliai išsiplečia geografija šalių ir nelieka šalių, iš kurių nebūtų grįžę mūsų piliečiai, iš kur nebūtų atsivežtas užkratas. Tai tas karantinas įgauna ypatingą svarbą ir tas raginimas, kuo mažiau judėti, kuo mažiau kontaktuoti, tampa labai svarbus“, – LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“ pasakojo A. Veyga.

Ministras pabrėžė, kad grįžus iš bet kokios šalies, svarbu laikytis nurodymų ir 14 dienų likti namuose, stebėti savo sveikatos būklę.

A. Veryga primena grįžusiesiems iš kitų šalių, kurie gyvena su tėvais ar seneliais, kad jiems „izoliacija yra ypatingai svarbi“. Jis taip pat sako prašantis ir savivaldybių pagalbos. „Savivaldybių yra prašoma, kad jos rastų tokias vietas, kur galėtų izoliuotis tie gyventojai, kurie neturi tokių sąlygų savo namuose, – kalba ministras. – Bent jau kol praeis 14-ka dienų“.

„Visiems kitiems tokia ir yra logika karantino, kad būtų kuo mažiau judama, buriamasi, bendraujama, tuo mažiau bus galimybių tiesioginio kontakto ir tiesioginio perdavimo, tuo daugiau šansų, kad bus suvaldytas plitimas“, – tikina A. Veryga.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo

Medikai skundžiasi, kad tyrimų nuo koronaviruso apimtys nėra didelės. Sveikatos apsaugos ministras atkerta, kad ne į šią detalę reiktų koncentruotis.

„Jos (tyrimų apimtys – LRT.lt) bus plečiamos, bet tai niekaip nepaneigs pagrindinės priemonės – ne tyrimai saugo nuo ligos plitimo, ir jei jie bus nesaugiai atlikti, tai gali ne tik, kad nesumažinti, bet net ir padidinti ligos platinimą, – akcentuoja A. Veryga. – Todėl mes turime labai atsakingai pasiruošti tas vietas, kur žmonės galėtų patys automobiliu atvažiuoti ir atlikti tą tyrimą. Tačiau tai niekaip nepakeis pačio principo – šitiems žmonėms vis tiek teks izoliuotis. Tai tą galima daryti ir šiandien. Jei žmonės ar sukarščiuoja, ar pajaučia kokius kitus peršalimo simptomus, tai ir be važinėjimo, ir be tyrimų darymo, jau dabar galima izoliuotis ir taip saugoti savo artimuosius, ypatingai vyresnio amžiaus žmones. Tą daryti galima ir be tyrimų. Ir jau seniai galima tai daryti.“

Sekmadienio vakarą dalis Lietuvos piliečių pėsčiomis kirto Vokietijos-Lenkijos sieną ir neturi kaip grįžti į tėvynę. Sveikatos apsaugos ministras tikina, kad užsienio reikalų ministerija (URM) rūpinasi užsienyje likusiais Lietuvos piliečiais ir renka jų kontaktus.

„Situacija yra labai sudėtinga ir, matyt, dalis gyventojų, kol šalys bus užsidariusios sienas, turės likti ten. Yra tokių šalių, kur jau neliko ir tranzitinių skrydžių, tad kai kam teks pasirūpinti kur apsistoti tose kitose užsienio šalyse, – sako A. Veryga. – Žinoma, yra bandoma ieškoti išeičių.“

Ministras taip pat ragina visus grįžtančiuosius dar ieškoti paskutinių kelių, kuriais galima būtų pasinaudoti, grįžti į Lietuvą. Jis taip pat užsiminė, kad veikiausiai bus organizuojami karinio orlaivio „Spartan“ skrydžiai į Vokietiją, iš ten parskraidinti mūsų tautiečių.

Vis dar pasigirsta istorijų, kad iš užsienio grįžę Lietuvos piliečiai lanko savo senelius, laisvai vaikšto viešose vietose ir taip kelia pavojų aplinkiniams. A. Veryga primena, kad nuo vidurnakčio įsigaliojus karantinui Lietuvoje, atsakomybė už karantino nesilaikymą tapo žymiai griežtesnė.

„Karantino nesilaikymas gali grėsti net baudžiamąja atsakomybę, – įspėja ministras. – Kai kurie grįžusieji iš užsienio vis dar nesupranta, kokį pavojų, nesilaikydami karantino, kelia savo artimiesiems bei kitiems žmonėms.“

Ministras taip pat piliečius ragina išlikti supratingais ir nesivežti pilnų bagažinių maisto iš prekybos centrų. Vakar daugumoje parduotuvių trūko šviežios mėsos.

Pasak jo, maisto tiekimas tikrai nesustos. „Tikrai neverta būriuotis dėl mėsos parduotuvėse, nes tai yra geras būdas platinti užkratą. Būkime sąmoningi – maisto Lietuvoje netrūko net per karą, – sako sveikatos apsaugos ministras. – Dabar su niekuo nekariaujame. Tiekėjai turi maisto sandėliuose ir jo vėl atveš į parduotuves.“

A. Veryga taip pat tikina, kad mėsą puikiai galima pakeisti ankštinėmis daržovėmis, o mažesnis mėsos suvartojimas sveikatai tikrai nepakenks, atvirkščiai – bus naudingas.

LRT.lt primena, kad Lietuvoje pirmadienio rytą buvo patvirtinta 14 koronaviruso atvejų. Pirmoji koronavirusu užsikrėtusi šiaulietė jau pasveiko ir yra išleista į namus.

Parengė Eglė Zubriūtė ir Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.