Lietuvoje

2015.09.29 14:37

L. Graužinienė: frakcijų vadovai nevaldo situacijos

Birutė Vyšniauskaitė, LRT.lt, BNS2015.09.29 14:37

Paskelbusi balsavimo rezultatus, kurie patvirtino, jog prezidentės Dalios Grybauskaitės pretendentė į generalinio prokuroro postą, Kaišiadorių apylinkės teismo pirmininkė Edita Dambrauskienė pralaimėjo balsavimą Seime ir prarado galimybę užimti šį aukštą postą, Seimo vadovė Loreta Graužinienė pareiškė, kad frakcijų vadovai nevaldo situacijos. 

Prieš balsavimą konservatorių, socialdemokratų ir liberalų frakcijos deklaravo, kad palaikys E. Dambrauskienės kandidatūrą. Tačiau už ją pabalsavo tik 49 parlamentarai.

„Prezidentė siūlė antrą kandidatą ne iš prokuratūros sistemos, bet, pasirodo, kad sistema yra gebanti apsiginti nuo tokių kandidatų. Ir, pasirodo, sistema geba daryti įtaką daugelio Seimo narių nuomonei,“ – po balsavimo sakė buvęs konservatorių vedlys, dabar vadovaujantis šios partijos frakcijai Seime Andrius Kubilius.

Jis taip pat teigė apgailestaująs, jog valdančioji koalicija negali peržengti per save ir savo asmenines ambicijas, o dėl to esą kenčia visa Lietuva.

Paklaustas, ar vieningai balsavo opozicija, A. Kubilius nesiėmė spėlioti. Tik patikino, jog konservatorių frakcija po susitikimo su E. Dambrauskiene neturėjo jokių abejonių dėl jos galimybių vadovauti Generalinei prokuratūrai.

„Nemanau, kad mūsų ar liberalų balsas būtų lėmęs tai, kad kandidatė buvo nepatvirtinta. Mano įsitikinimu, valdančioji koalicija aiškinasi santykius su prezidente,“ – tvirtino A. Kubilius.

„Esu „sicilikas“, nevaikštau į bažnyčią, tai  net kunigui nepasakysiu, kaip balsavau,“ – juokavo vienas įtakingiausių socialdemokratų, Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas.

Paklaustas, ar E. Dambrauskienė, kaip kandidatė yra prasta, ar tokiu balsavimu Seimas pademonstravo savo požiūrį į prezidentę, A. Sysas teigė, jog greičiausiai frakcijų nuomonė pasikeitė po susitikimo su pretendente.

„Pirminė nuomonė ir kolegų, ir mano buvo kitokia. Tačiau prezidentė D. Grybauskaitė susitikime su Seimo valdyba sakė, kad per šią Seimo kadenciją kandidatų į generalinio prokuroro postą daugiau neteiks. Gyvensim su laikinu vadovu. Gal ir blogai, kai nėra nuolatinio vadovo, bet, kas žino, kaip būtų, jei būtų naujas vadovas“, – svarstė Seimo vicepirmininkas.

Darbo partijos frakcijos seniūnas Kęstutis Daukšys nesutiko su nuomone, kad parlamentarai, nepritarę E. Dambrauskienės kandidatūrai, pademonstravo savo priešiškumą šalies vadovei: „Gal ir yra kartai tam tikrų priešpriešų, bet tai politikoje – natūralu. Po susitikimo su kandidate mūsų frakcijai liko neaiškumų dėl jos vadybinių sugebėjimų vadovauti tokiai didelei institucijai, kaip Generalinė prokuratūra. O į kai kuriuos klausimus tikėjomės tiesesnių atsakymų. Todėl mūsų frakcija balsavo laisvai“.

K. Daukšio įsitikinimu, generaliniu prokuroru galėtų tapti toks teisininkas, kuris turi ne tik puikų teisinių žinių bagažą, bet turi dar ir tam tikrų žmogiškų savybių, nes, pasak „darbiečio“, generalinis prokuroras – dar formuoja ir savo vadovaujamos institucijos politiką: „Todėl mes klausėme pretendentės, kodėl atsitinka taip, kad išveda tėvus, jų vaikų akivaizdoje iš namų su antrankiais, o po kelių metų tokios bylos baigiasi niekuo“?

Politologas Algis Krupavičius savo vertinimais šiek tiek atšaldė parlamentarų aistras ir kaltinimus vieni kitiems bandymais suvedinėti santykius su prezidente arba politikavimu.

„Šiuo atveju to tikrai nebuvo, nes E. Dambrauskienės kvalifikacija šioms pareigoms – tiesiog per menka. Manau, koją jai pakišo ir jos karjeros vingiai, kai ji nebuvo paskirta Vilniaus Apygardos teismo teisėja“, – po balsavimo kalbėjo Seime politologas.

A. Krupavičius taip pat pastebėjo, kad Kauno Apygardos teismo vadovas Nerijus Meilutis buvo kompetentingesnis už E. Dambrauskienę, tačiau Seimui pritrūko laiko apsvarstyti jo kandidatūrą.

„Rezervai Kaišiadoryse išsemti,“ – apibendrindamas diskusijas po nepalankaus prezidentei ir jos pretendentei į generalinio prokuroro postą sprendimo priėmimo pareiškė socialdemokratas Bronius Bradauskas, ne vieną kartą parlamentaro mandatą pelnęs būtent Kaišiadoryse.

Seimui nubalsavus prieš teisėjos Editos Dambrauskienės skyrimą generaline prokurore, ją į šį postą siūliusi prezidentė Dalia Grybauskaitė kritikuoja parlamentą dėl neatsakingumo prieš artėjančius rinkimus.

„Prokuratūra tapo priešrinkiminio politikavimo įkaite. Tai neatsakingas požiūris į šalies teisingumo sistemą, kuris dar labiau griauna žmonių pasitikėjimą prokuratūra“, – teigia D. Grybauskaitė. Jos komentarą BNS perdavė prezidentės spaudos tarnyba.

Generalinė prokuratūra be nuolatinio vadovo liko birželio viduryje, kai baigėsi Dariaus Valio kadencija. Šalies vadovė į generalinius prokurorus anksčiau siūlė Kauno apygardos teismo pirmininką Nerijų Meilutį, bet Seimas ir šiai kandidatūrai nepritarė. Prokuratūrai dabar laikinai vadovauja generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis.

                               

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.