Lietuvoje

2020.03.15 13:24

Veryga: nuo kitos savaitės pradės veikti 10 punktų, kur gyventojai galės atvykti tirtis dėl koronaviruso

Laura Adomavičienė, LRT.lt2020.03.15 13:24

Sekmadienį per susitikimą su Kauno miesto ir Kauno klinikų vadovais sveikatos apsaugos ministras pabrėžė, kad kol kas veiks viena laboratorija, kur bus tiriami mėginiai dėl koronaviruso, bet nuo kitos savaitės pradės veikti 10 punktų, po vieną apskrityje, į kuriuos atvykę automobiliu gyventojai galės mėginius priduoti.

S. Skvernelis ramino kauniečius ir tikino, kad po pokalbio su miesto atstovais dar kartą įsitikino, kad Kauno savivaldybė bei Kauno klinikos yra tinkamai pasiruošę koronaviruso akivaizdoje.

Pirmas premjero vizitas buvo suplanuotas į Kauną, nes esą buvo poreikis įsitikinti savivaldybės ir Kauno klinikų, aptarnaujančių dvi apskritis, pasirengimu. Jeigu bus poreikis, premjeras ketina lankytis ir kituose miestuose. Kodėl reikia tiesioginių vizitų, kai šalyje skelbiamas karantinas ir ribojami asmenų kontaktai, S. Skvernelis atsakė, kad šiandien kitaip, nei tiesiogiai atvykti, nebuvo įmanoma. Kodėl – nedetalizavo. Pasitarimas su Kauno miesto valdžia, Kauno klinikų atstovais, kitais atsakingais asmenimis vyko uždarose patalpose.

Kartu jis paragino gyventojus nepasiduoti panikai.

„Ramus darbas, ne panikuojant, ne vadovaujantis gandais yra didžiulė garantija į sėkmę. Antras dalykas, visiems kauniečiams, visiems žmonėms dar kartą galiu pakartoti, kad pats geriausias būdas, kaip suvaldyti situaciją ir neturėti protrūkio – nebūti viešose vietose, nebendrauti, nesiburti, o būti namuose, saugoti save, savo artimuosius“, – ragino S. Skvernelis.

Į daugiau žurnalistų klausimų jis atsakyti negalėjo – išvyko į Lietuvos-Lenkijos pasienį.

Taip pat skaitykite

Veryga: atlikti tyrimus ne vienoje vietoje yra neracionalu

Kartu su premjeru atvyko ir sveikatos apsaugos ministras, Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centro vadovas A. Veryga. Sveikatos apsaugos ministras pasidžiaugė, kad Lietuva išlieka šalimi, kurioje kol kas nustatytų koronaviruso atvejų yra nedaug. Nepaisant to, ateinančią naktį visoje šalyje įsigalioja karantinas ir tik nuo gyventojų sąmoningumo priklausys, ar šalis susitvarko su koronaviruso grėsme.

Taip pat dar kartą akcentuojama, kad visi asmenys, grįžę iš bet kurios užsienio šalies, privalo karantinuotis 14 dienų, net jei valstybė, iš kurios grįžo, nebuvo įtraukta į koronaviruso rizikos šalių sąrašą. A. Veryga patikino, kad greitai kintant stuacijai tiesiog nebuvo galimybės tą sąrašą atnaujinti.

„Prie kiekvieno policijos pareigūnas nestovės. Jeigu elgsimės neatsakingai, turėsime bėdų, taip, kaip turi italai“, – įspėjo sveikatos apsaugos ministras.

Spaudos konferencijos vaizdo įrašas:

Anot A. Verygos, šiuo metu turimas apsaugos priemonių rezervas yra baigtinis, turėtų užtekti 3 mėnesiams, bet jei bus masiškas antplūdis – rezervas gali pasibaigti ir per savaitę. Ministras patikino, kad nuolat yra deramasi su tiekėjais dėl rezervo papildymo apsaugos priemonėmis.

A. Veryga tikino, kad reagentų kiekis mėginių tyrimams yra pakankamas, jų papildymas ateis kitą savaitę. Tam, kad jie būtų naudojami racionaliai, tyrimų kol kas nėra prasmės atlikti kitose ligoninėse.

„Tikrai turime reagentus racionaliai naudoti. Net dabar neišnaudoja visų apimčių ta laboratorija, kuri atlieka. Tai jeigu mes tiesiog darysime po vieną, po du mėginius, išbarstę po visus miestus, mes labai greitai išnaudosime reagentus“, – sakė A. Veryga

Tiesa, jau yra suplanuota, kad kitą savaitę startuos 10 punktų Lietuvoje, į kuriuos asmenys, atvykę automobiliu, gali tyrimą atlikti ir rezultatų laukti grįžę į namus. Po vieną punktą ketinama steigti kiekvienoje apskrityje, tačiau kur jie tiksliai bus – ministras atsakyti negalėjo, kol kas vieta yra derinama.

Taip pat prabilta apie galimybę mėginius imti namuose, tačiau, ministro teigimu, geriau, kai į sveikatos priežiūros įstaigą atvežami pacientai.

A. Veryga pabrėžia, kad tyrimų kiekis ramybės daugiau nesuteikia, jo tikinimu, geriausia apsaugos priemonė yra saviizoliacija.

„Nesureikšminkime tų tyrimų. Tai, kad tyrimų labai daug padarysime, visiškai niekaip nepaneigs saviizoliacijos arba karantinavimo būtinybės. Jeigu turite bent menkiausią įtarimą, kad turėjote kontaktą, karščiuojate, kažkas sloguojate – sėdėkite namuose. Tokia yra rekomendacija. Ne važinėtis kažkur kažko aiškintis ir rizikuoti, kaip atsitiko kai kuriais atvejais, kad žmonės pakeliavo, pavažiavo autobusais – dabar mes jau net ir kontaktų nebegalime atsekti, tai yra praktiškai nebeįmanoma. Tiesiog būti namie“, – pabrėžė sveikatos apsaugos ministras.

Tiesa, svarstoma galimyb4 skelbti užsikrėtusiųjų koronavirusu kelionių maršrutus ir lankymosi vietas, tuo rūpinasi Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.

Pacientams paruošta per tūkstantį lovų

Kauno klinikų generalinis direktorius Renaldas Jurkevičius pabrėžė, kad visi koronavirusu užsikrėtę asmenys arba kurie įtariami galimai esą užsikrėtę, šiuo metu izoliuojami Kauno klinikinėje ligoninėje. Kauno klinikos priims pacientus tada, kai Kauno klinikinė ligoninė ir kitos Lietuvos infekcinės ligoninės nebegalės priimti pacientų.

„Mes esame pasiruošę, kad pirmasis mūsų korpusas, kuris galės gydyti, tai bus Endokrinologijos korpusas. Esame jį paruošę, išvedžioję deguonies tiekimo sistemą“, – sakė R. Jurkevičius.

Kauno klinikos koordinuoja Kauno apskritį ir Marijampolę. Du kartus per dieną gaunami duomenys iš ligoninių. Šiuo metu yra 1010 laisvų lovų per abiejų apskričių ligonines, kur būtų galima priimti infekuotus koronavirusu asmenis, jei to nepajėgtų kitos šalies infekcinės ligoninės. Jeigu situacija dėl koronaviruso sparčiai keistųsi, būtų ieškoma galimybių laisvų lovų skaičių išplėsti.

Ar trūksta medikams apsaugos priemonių bei plaučių ventiliavimo aparatų koronavirusu užsikrėtusiems asmenims gydyti, R. Jurkevičius neatsakė. Jis tik pabrėžė, kad ligoninės yra inventorizavusios visas turimas priemones, jų yra pakankamai.

Kauno klinikų generalinis direktorius atkreipė gyventojų dėmesį, kad dėl visų ligoninėje planuojamų atlikti planinių operacijų ir kita aktuali informacija bus paskelta sekmadienio vakarą ligoninės elektroninėje svetainėje.

Matijošaitis teigia, kad miestas yra pasiruošęs

Kauno miesto meras V. Matijošaitis sakė, kad yra paruoštos patalpos ir lovos asmenims, kurie neturi galimybės saviizoliuotis namuose. Yra pasiruošta priimti 50 asmenų, bet, jeigu būtų poreikis, vietų skaičių galima būtų išplėsti iki 300.

„Mes visi išsidalinę darbus, džiaugiamės, kad yra tiek Klinikos, tiek visos kitos klinikinės mūsų ligoninės, kurios pagrindinį darbo krūvį ima. Mums reikia pasirūpinti, jeigu žmonės grįš iš užsienio, jie turės būti karantinuojami, negalės namuose būti, jeigu lengva forma sirgtų – mes paruošę patalpas“, – sakė V. Matijošaitis.

Tiesa, kur tos lovos bus įrengtos – meras nenorėjo įvardinti.

Kauno mieste iš viso yra patvirtinti 3 užsikrėtimo koronavirusu atvejai. Iš Kauno, iki Vyriausybei uždraudžiant, buvo vykdomi tiesioginiai skrydžiai į Šiaurės Italiją, kuri tapo koronaviruso židiniu Europoje.

LRT.lt primena, kad dar vakar buvo baiminamasi, kad mieste užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičius gali smarkiai didėti. Dėl to šeštadienį Kauno meras ragino Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) leisti tyrimus dėl koronaviruso atlikti ir Kaune, nes ėminius vežant į Vilnių gaištamas laikas. Jo nuomone, koronaviruso mėginius būtų galima tirti ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės (LSMUL) Kauno klinikų laboratorijoje. LSMUL Kauno klinikų laboratorija per parą galėtų ištirti apie 300 ėminių.

Dėl koronaviruso grėsmės šeštadienį paskelbtas karantinas šalies mastu, jis įsigalios naktį iš sekmadienio į pirmadienį. Lietuvoje dviem savaitėms sustabdyta visų šalies švietimo, kultūros, sporto ir laisvalaikio įstaigų veikla, draudžiami masiniai renginiai, uždraustos kelionės.

SAM sekmadienio 15.30 val. duomenimis Lietuvoje yra patvirtinti 12 koronaviruso atvejų. Sekmadienį patvirtinti trys nauji koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejai. Visi trys asmenys – neseniai grįžę iš užsienio. Taigi visi iki šiol infekcijos atvejai – įvežtiniai.

Sekmadienį tiriami 53 mėginiai. Per šeštadienį buvo ištirta 78 mėginiai. Iki šiol iš viso ištirta 520 ėminių dėl įtariamo koronaviruso. Stebima virš 9 tūkst. Lietuvoje esančių piliečių, atvykusių iš koronaviruso rizikos šalių, galėjusių turėti kontaktą su COVID-19 užsikrėtusiais asmenimis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.