Lietuvoje

2020.03.15 13:03

Šimašius prabilo apie galimybę atidėti komunalinių įmokų mokėjimą per karantiną

LRT.lt2020.03.15 13:03

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius asmeninėje „Facebook“ paskyroje pasidalino priemonėmis, kurias, paskelbus karantiną šalyje, planuojama taikyti Vilniaus mieste. Viena tokių – atidėjimas komunalinių mokesčių. Meras pabrėžia – priemonės dar neįsigaliojo, jos tik planuojamos.

Vilniaus meras išvardino daugiau nei 10 priemonių, kurios turėtų palengvinti vilniečių finansinę naštą dėl karantino metu patiriamų nepatogumų. Jos bus taikomos pora artimiausių savaičių, jei reikės – ir ilgiau.

„Komunaliniai mokesčiai – laikinas mokėjimo atidėjimas, jei žmogus neteko darbo ar pajamų šaltinio per viruso laikotarpį. Tie, kas šiuos mokesčius moka ne internetu - tikrai nesiveržkite į bankus ar kasas, ne pats geriausias laikas. Perduokite tai vyresniems asmenims, kurie nesinaudoja e-bankininkyste“, – rašo miesto meras.

Taip pat jis patikino, kad nereikės mokėti už savivaldybės darželių nelankymą viruso metu. Tiesa, savivaldybės kompensacijos lankantiems privačius darželius (100 Eurų), taip pat neformalaus ugdymo krepšelis paslaugų teikėjus pasieks nepriklausomai nuo to, ar pagal sutartis paslaugų gavėjai turės mokėti už paslaugas, nesuteiktas dėl viruso, ar ne.

Bus pratęsiami įsigytų verslo liudijimai kitiems metams atitinkamam laikotarpiui – toms paslaugoms, kurių teikimą suvaržo karantinas, ir kurių niekaip neįmanoma bent didžiąja dalimi teikti nuotoliniu būdu.

Taip pat jis siūlo, kad žemės, žemės nuomos ar nekilnojamojo turto mokestis, kuris mokamas už objektus, kurių paslaugos apribotos karantino metu, ar kurių veikla tuo metu praradusi paklausą dėl karantino (viešbučiai, restoranai) – mokestis už karantino laikotarpį galėtų būti nemokamas arba perkeliamas į kitus metus. Taikomos priemonės, kurios užtikrintų, kad šia išimtimi pasinaudotų realiai nuostolius dėl veiklos nevykdymo patyręs subjektas, o ne savininkas, jei jis veiklos pats nevykdė.

Savivaldybės patalpų nuomininkams, jei jie dėl karantino priemonių negalėjo vykdyti veiklos arba ji buvo esmingai teisiškai apribota – meras žada netaikyti nuomos mokesčio už karantino laikotarpį.

Renginiai ir savivaldybės kofinansavimas jiems – netaikomos jokios sankcijos, jei jie perkeliami, pakeičia formą, ar, nesant tokių galimybių, nevykdomi dėl COVID-19 užkardymo priemonių.

Vilniaus miesto būstui sutekiama galimybė taikyti mokėjimo atidėjimus ir delspinigių neskaičiavimas, jei klientai patiria sunkumų dėl priemonių, susijusių su karantinu.

Vykdant viešuosius pirkimus nebus taikomos sankcijos, jei tai nėra viruso prevencijai ar žalos mažinimui skirti dalykai, ir rangovas įrodo, kad sutarties nebuvo įmanoma įvykdyti laiku dėl karantino.

Jis taip pat pabrėžia, kad avivaldybė turi teisę savo sprendimu teikti socialines išmokas išskirtiniais atvejais. Artimiausiu metu planuojama įvertinti, kiek šį įrankį miestas galės taikyti karantino atveju ir kokiais atvejais.

„Sieksime, kad ne visi darbai būtų stabdomi, pavyzdžiui, galėtų tęstis, ypač gamyboje, statybose ir pan., kai užtikrinamos visos saugumo priemonės“, – teigia R. Šimašius.

Meras ragina iš šalies Vyriausybę elgtis analogiškai gyventojų pajamų mokesčio atžvilgiu.

„Šios priemonės, kaip minėjau, dar tik planuojamos, jų patvirtinimui reikės plataus, kai kuriais atvejais ir Tarybos pritarimo. Taip, sąrašas nėra galutinis ir tikslus, jis gali pildytis ir būti koreguojamas.

Be abejo, tai kainuos Vilniaus mokesčių mokėtojams. Dėl šių priemonių, kaip ir dėl sąnaudų, susijusių su koronaviruso valdymu, gali tekti atsisakyti kai kurių projektų ar išlaidų, tačiau būtina visiems susitelkti, elgtis racionaliai ir darniai, prisiimti tekusią naštą bei taikyti savitarpio pagalbos priemones – tik tada šią krizę įveiksime sklandžiai“, – rašo miesto meras.

Jis kartu priminė, kad Vyriausybė rytoj žada atsakyti į daugiau konkrečių situacijų dėl karantino.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.