Lietuvoje

2020.03.15 16:43

Išgyventi karantiną: Šanchajuje gyvenantis lietuvis dalinasi patarimais, kaip įveikti šį iššūkį

išskiria kelias esmines taisykles
LRT.lt 2020.03.15 16:43

Koronaviruso infekcija ir toliau plinta Europoje, o šalys viena po kitos skelbia ekstremalias situacijas ir griežtina vidines valstybių saugumo priemones.

Šanchajuje šiuo metu gyvenantis Mindaugas Skrupskelis pasidalino patirtimi, kaip išgyventi karantiną, kurį Lietuva jau skelbia, kaip neįprastam režimui neleisti paveikti jūsų veiklos bei minčių.

Anot lietuvio, būtina įgyvendinti keletą esminių punktų, tuomet kova su šiuo greitai plintančiu virusu bus kur kas efektyvesnė.

„Pagaliau. Lietuvoje paskelbtas karantinas. Jis būtinas, privalomas ir neišvengimas. Esu dėl situacijos tėvynėje daug ramesnis. Būkite solidarūs ir laikykitės taisyklių. Kiekvienas žmogus drausmingai likęs namuose, lengvina spaudimą medikams“, – rašo M. Skrupskelis.

Anot jo, būnant karantine labai svarbu susiplanuoti savo dienotvarke, tai kone pirmas ir vienas reikšmingiausių veiksmų.

„Susikurkite dienotvarkę ir griežtai jos laikykitės. Karantinas nėra pasaulio pabaiga ar atostogos. Tai yra naujos, bet laikinos gyvenimo sąlygos. Nepasiduokite pagundai sujaukti savo gyvenimo ritmą, nes nuolat besikeičianti situacija ir taip atneša daug neužtikrintumo. Rutina ir kasdieniai ritualai padeda psichologiškai jaustis saugesniems. Kelkitės ir gulkite tuo pačiu metu. Suplanuokite laiko viskam, kad dienai pasibaigus neliktumėt supratę, jog nekažką nuveikėt. Užsirašykite dienotvarkę ir ja sekite“, – rašo M. Skrupskelis.

Kitas dalykas – darbo erdvė, kuri idealiausiu atveju galėtų būti namuose, o taip pat ir hobis. Pastarasis leis prasiblaškyti ir neleis nuobodžiauti namuose.

„Sutaupytą laiką dienotvarkėje paskirkite savo naujam hobiui, senai atidėliotam asmeniniam projektui, ar išmokti ką nors naujo. Aš šiomis dienomis pradėjau kas dieną rašyti dienoraštį, jis man padeda geriau suprasti įvykių seką ir mano emocijų kaitą. Galiu paskaityti dalykus kurie man rūpėjo prieš savaitę ir pasitikrinti ar tikrai praleidau namuose jau visą amžinybę. Kiekvieno išėjimo iš namų epizodą aprašydavau, suskaičiuodavau žmones kuriuos sutikau, turėjau kontaktą. Patariu ir jums pradėti dienoraštį, jis gali būti fotodienoraštis, video dienoraštis, galite jį piešti ar įkalbėti į savo diktofoną mobiliajame telefone“, – patirtimi apie išgyventą karantiną dalinasi lietuvis.

Šanchajuje gyvenantis lietuvis taip pat ragina nepamiršti socializuotis, pagaliau panaudoti telefoną pagal pirminę jo paskirtį – skambučius artimiesiems, draugams ar kolegoms.

„Naudokite telefonus pagal paskirtį, skambinkite giminaičiams, kolegoms, draugams. Dirbant nuotoliniu būdu taip pat patartina daryti jums įprastas arbatos/kavos pertraukėlės su kolegomis, kai skiriate laiko atsisėsti prieš kameras, atsipūsti ir pakalbėti jums įprastomis ir temomis. Grupiniai video skambučiai gali būti rengiami ir su jūsų įprastomis draugų grupėmis, jei turėjote įprotį ketvirtadienio vakarais su draugais eiti į miestą, tęskite šią išėjimo tradiciją, tik dabar į virtualią erdvę“, – teigia Mindaugas.

Kelias savaites išbūti karantino sąlygomis – iššūkis ir jūsų kūnui, yapč tada, jei iki tol aktyviai sportavote. Todėl, Mindaugas ragina nepamiršti sporto ir namuose.

„Mažoje namų erdvėje ypač trūksta judėjimo. Savo rutinoje raskite laiko mankštai. Taip neprarasite imuniteto ir sveiko proto. Daug treniruočių ir instrukcijų pagal jūsų pomėgius rasite YouTube kanaluose. Pasidalinkite savo nuorodomis komentaruose“, – ragina sportu užsiimti lietuvis.

Žinoma, be maisto ištverti karantino laiką neįmanoma, tačiau į jį taip pat svarbu atkreipti dėmesį. Čia, anot lietuvio, taip pat svarbus planavimas ir racionalumas.

„Neieškokite paguodos lėkšteje! Gaminant namuose kyla daug pagundų pavalgyti skaniau ir sočiau nei nusipelnėme. Verčiau planuokite ką valgote ir peržiūrėkite savo mitybos įpročius. Gal šiomis dienomis pavyks atsisakyti cukraus, mėsos. Nuolatinis maisto gaminimas ir indų plovimas namuose reikalauja labai daug laiko. Aš savo lūkesčius maistui sumažinau, gaminimą apribojau iki vieno karto per dieną. Verčiau skirti laiką prasmingesnėms veikloms“, – patirtimi dalinasi Mindaugas.

M. Skrupskelio manymu, vienas esminių dalykų – viso šio karantino periodo prasmės ieškojimas ir vilties nepraradimas.

Svarbu neleisti savo mintims užgožti darbo tikslų, hobių ir kitų malonių dalykų įgyvendinimui, o prasmingų dalykų paieška, kuri tokiu laikotarpiu tampa itin svarbi, padės karantino laiką ištverti lengviau ir paprasčiau.

„Kartais gyvenimas tokiomis sąlygomis gali pasirodyti beviltiškas, bet jūs irgi galite tai pakeisti. Ieškokite kaip galite būti naudingi šioje ekstremalioje situacijoje Ne tik dienoraštis, bet ir iš to kilusi kaukių akcija suteikė daug daugiau prasmės mano dienoms karantine. Rašiau apie kitą lietuvį, Tadą, dalinantį kavą miesto gatvėse karantiną prižiūrintiems darbuotojams. Jūs irgi galite būti naudingi, paskambinkite vyresnio amžiaus žmonėms, padėkite jiems užsisakyti maisto į namus, paklauskite ko trūksta, patarkite.