Lietuvoje

2020.03.15 10:58

Poderskis mini viešojo transporto dažnesnį dezinfekavimą, dronais pristatomą maistą į namus ir apsaugos priemonių trūkumą

Laura Adomavičienė, LRT.lt2020.03.15 10:58

Vilniaus miesto savivaldybė sekmadienį Ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdyje nusprendė, kokie apribojimai bus taikomi Vilniaus mieste nuo pirmadienio, kai įsigalios karantino režimas valstybės mastu.

Savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos vadovas ir savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis patikino, kad dabar aktualiausi dalykai, kurie keičiasi – pirmiausia yra dezinfekavimas miesto viešojo transporto.

„Dezinfekavimas buvo vykdomas du kartus per dieną visų maršrutų, taip pat galinėse ir pradinėse stotelėse oro uosto maršrutų. Dabar šitą reikės padaryti kiekviename maršrute pradinėse ir galinėse stotelėse“, – tikino P. Poderskis.

Dezinfekavimo paslaugas gali teikti savivaldybės įmonė „Grinda“.

Viešojo transporto tvarkaraščiai nesikeičia, bus ribojamas įlipančių į autobusą ir troleibusą žmonių skaičius.

Daugiau transporto priemonių mieste išleisti neketinama, nes, nepaisant to, kad ribojamas keleivių skaičius, dėl karantino vilniečių, besinaudojančių viešuoju transportu yra mažiau, dauguma jų karantinuojasi namie ir mažiau mieste juda.

Stotelėse budinčiai transporto kontrolei gali prireikti savanorių, kurie ribotų keleivių skaičių viešajame transporte. Jie budėtų stotelėse ir užtikrintų, kad nebūtų užpildytos visos sėdimos vietos, būtų išlaikomas 1 metro atstumas tarp asmenų.

Savanorių gali prireikti ir siekiant pasirūpinti vienišais asmenimis, jų aprūpinimu maistu. Tikimasi, kad talkins „Maisto bankas“.

Trūksta plaučių ventiliavimo aparatų

Kita didelė problema yra medikų aprūpinimas apsaugos priemonėmis. Šiandien Vilniaus miesto savivaldybė ketina bendrauti su medikais ir aiškintis poreikį. Kadangi kol kas iš valstybės rezervo priemonės nėra teikiamos ir siūloma ieškoti jų įsigyti iš tiekėjų, savivaldybė ketina ieškoti tokių galimybių.

„Šiandien bus atskiras pasitarimas su sveikatos apsaugos įstaigomis, kurios yra savivaldybės pavaldume. Žiūrėsime, ar pilnai gerai veikia mūsų darželių sistema, kuri turi talkinti gydytojams. Ir apskritai norime pasiekti maksimalų aiškumą, kokias dabar apsaugos priemones ir kaip dažnai reikia taikyti. Mes turime patys šiek tiek apsaugos priemonių, kreipėmės į rezervą, bet šiandien gavome patikinimą iš SAM, kad visa tai, kas yra rezerve, bus duodama tik tada, kai mes negalėsime įsigyti iš kitur“, – sakė P. Poderskis.

Jis taip pat pabrėžė, kad mieste trūksta apsaugos priemonių ir plaučių ventiliavimo aparatų. Kadangi jų Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) iš rezervo neduoda, todėl savivaldybė ketina ieškoti tiekėjų ir priemones pirktis patys.

Šiuo metu Vilniaus miesto savivaldybei trūksta 4 plaučių ventiliavimo aparatų. Antakalnio ligoninėje būtų galima pajungti 7 aparatus, tačiau ligoninė teturi jų tris. Ligoninėje yra apie 20 lovų, kurios gali būti skirtos užsikrėtusiems asmenims. Plaučių ventiliavimo aparatų bandys ieškoti ir Kinijoje.

Spaudos konferencijos vaizdo įrašas

P. Poderskis teigė, kad esant reikalui dėl koronaviruso bus galima karantinuoti asmenis savivaldybės patalpose. Tų atvejų nėra daug, anot jo, nes dauguma izoliuojasi namuose. Tik tais atvejais, kai asmenys neturi kitų galimybių – jie karantinuojami savivaldybės patalpose. Miesto valdžia teigia tam yra pasiruošusi, turi 200 vietų.

Taip pat galvojama apie viešbutį, kurį vien karantinavimui būtų galima naudoti, ten teikti ir maitinimo paslaugas. Tokios priemonės bus taikomos, jei bus poreikis.

Maistą galvojama pristatyti dronais

„Mes planuojame kreiptis į verslą šiandien, raginsime pateikti įmones savo galimybes, apie tai, ką jos gali suteikti Vilniaus miestiečiams ir tiems, kuriuos reikės karantinuoti, ar kurie turės būti saviizoliacijoje. Manome, kad reikės maitinimo paslaugų. Tiekėjus, kurie karantino metu gali tą daryti, raginsime susiregistruoti, kad iš jų galėtume nusipirkti paslaugas“, – tikino savivaldybės administracijos direktorius.

Viena pilotinių iniciatyvų būtų daiktų pristatymas dronais. Kitą savaitę dėl to savivaldybė planuoja rengti posėdį. Jau yra apspręsta ir dronų pristatymo infrastruktūra, oro keliai. Praėjusiais metais savivaldybė šią sistemą išbandė ir paskelbus šalyje karantiją ji šias pilotines programas galėtų pradėti taikyti.

Oro keliu būtų pristatomas ne tik maistas, bet ir kitos prekės. Ar sistema yra paruošta aktyviam naudojimui – savivaldybė aiškinsis artimiausiu metu.

Vilniuje veiks būtinąsias pasaugas teikiančios įmonės

Savivaldybė gauna skundų dėl pašto pašto siuntų ir registruotų laiškų, todėl siūlys SAM taikyti elektronines registracijos priemones. Apsaugos priemonių trūksta ir pašto darbuotojams

Taip pat ruošiamasi nuotoliniam mokymui Vilniaus mieste. Mokyklų mokytojai telkiasi socialiniuose tinkluose, dalinasi informacija, kaip tai bus daroma.

Kitos įmonės ir įstaigos, teikiančios būtinas paslaugas: maisto prekių parduotuvės, vaistinės, degalinės veiks įprastai. Poliklinikose teikiamos tik būtinosios paslaugos.

Uždarius darželius ir mokyklas, į juos priimami tik medikų vaikai, kurie stovi priešakinėse kovos su koronavirusu linijose.

Tiesa, ne visi darbai, anot savivaldybės administracijos direktoriaus, turi būti nutraukiami. P. Poderskis teigė, kad dalis darbų, kurie atliekami lauke, o juos dirbantys žmonės neturi kontaktų su kitais asmenimis, neturėtų būti stabdomi.

„Jeigu vienas žmogus sėdi ekskavatoriuje ir kasa griovį, jis ir toliau gali tai daryti“, – sakė administracijos direktorius.

Savivaldybės įmonės, negalinčios organizuoti darbo nuotoliniu būdu, tuo ketina vadovautis.

Dalies priemonių ėmėsi prieš savaitę

Šią savaitę, reaguodama į koronaviruso pandemiją pasaulyje, Vilniaus miesto savivaldybė jau yra pritaikiusi dalį priemonių koronaviruso plitimo stabdymui.

Nuo penktadienio iki šv. Velykų atostogų pabaigos uždaromos visos ugdymo įstaigos – darželiai, mokyklos, universitetai, atšaukiami visi renginiai, stabdoma kino teatrų, sporto klubų ir kitų poilsio ar pramogų vietų veikla.

Ugdymo įstaigų (darželių, mokyklų, aukštųjų mokyklų) ir neformaliojo ugdymo (būrelių) veikla sustabdyta penkioms savaitėms iki balandžio 17 d., į šį periodą įtraukiant ir šv. Velykų atostogas.

Visoms Vilniuje veikiančioms įstaigoms ir įmonėms savivaldybė yra iki šiol tik rekomendavusi atšaukti visas komandiruotes, kiek įmanoma darbą perkelti iš biurų į namus, atsisakyti nereikalingų susitikimų arba perkelti juos į virtualią erdvę.

Savivaldybė nuo pirmadienio vilniečius aptarnaus tik nuotoliniu būdu – el. būdu ir telefonu.

Šeštadienį Lietuvos Vyriausybė paskelbė, kad nuo kovo 16 d. 00:00 dėl koronaviruso grėsmės visoje šalyje bus įvestas karantinas.

Dėl karantino draudžiama užsieniečiams atvykti į Lietuvą, išskyrus specialius atvejus. Draudžiama Lietuvos piliečiams išvykti iš Lietuvos, išskyrus ypatingus atvejus.

Taip pat draudžiamas kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir fizinis lankytojų aptarnavimas. Draudžiama veikla vaikų, žmonių su negalia ir pagyvenusių žmonių dienos ir užimtumo centruose. Draudžiama parduotuvių veikla išskyrus maiso parduotuves bei vaistines.

Draudžiamas kalinių bei pacientų ligoninėse lankymas. Draudžiami visi atvirose ir uždarose erdvėse organizuojami renginiai bei susibūrimai.

Taip pat yra pritaikyti apribojimai viešajam transportui, sveikatos ir reabilitacijos paslaugų teikimas tam tikrais atvejais.

LRT.lt primena, kad Vilniuje yra patvirtinti 2 užsikrėtimo koronavirusu atvejai.

Kovo 13 d. koronavirusas nustatytas iš Madrido grįžusiai Ispanijos pilietei, ji šiuo metu izoliuota ir gydoma Santaros klinikose.

Kovo 14 d., patvirtintas dar vienas koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejis. Pranešama, kad vyras grįžo iš Italijos. Jis šiuo metu izoliuotas ir gydomas Santaros klinikose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.