Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.15 10:27

Profesoriui Usoniui keistai skamba Prancūzijos sveikatos ministro raginimas dėl koronaviruso nevartoti ibuprofeno

Laura Adomavičienė, LRT.lt 2020.03.15 10:27

Šeštadienį Prancūzijos sveikatos ministras paskelbė patarimą nevartoti priešuždegiminių vaistų, tokių kaip ibuprofenas ar kortizonas, kad būtų galima gydyti galimus Covid-19 simptomus, nes jie iš tikrųjų gali sustiprinti infekciją. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Usonis teigia, kad tai tėra nuomonė ir ragina ją vertinti atsargiai.

Prancūzijos sveikatos inistras Olivier Véran socialiniuose tinkluose paskelbė, kad vietoje ibuprofeno, kortizono ir kitų priešuždegiminių vaistų temperatūrą mažinti paracetamoliu. Karščiavimas yra vienas iš koronaviruso simptomų.

Jam antrino Paryžiaus Pitié-Salpêtrière ligoninės infekcinių ligų gydytojas Alexandre'as Bleibtreu.

„Priešuždegiminiai vaistai turi imunosupresinį poveikį, jie slopina imuninės sistemos veiklą, skatina infekcijas. Jie turi revakcinacinį poveikį, - sakė Paryžiaus Pitié-Salpêtrière ligoninės infekcinių ligų gydytojas prancūzų naujienų šaltiniui „FranceInfo“.

Anot prancūzų gydytojo, paracetamolis veikia ne tuo pačiu keliu kaip ir priešuždegiminiai vaistai, todėl nekelia tokios pačios rizikos. Vienintelis šalutinis paracetamolio poveikis yra kepenų patologijų atveju ir viršijus rekomenduojamas dozes.

Profesoriui prancūzų rekomendacijos atrodo keistai

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius V. Usonis pabrėžia, kad Prancūzijos sveikatos ministro skelbiamos rekomendacijos tėra jų nuomonė, kuri, anot profesoriaus, truputį keistai atrodo.

„Ibuprofenas yra nesteroidinis priešuždegiminis preparatas, kortizonas yra hormonas. Tai juos į vieną kompaniją dėti jau šiaip sau atrodo. Pasaulis šluoja iš lentynų tiek paracetamolį, tiek ibuprofeną ir tų rekomendacijų nėra. Iš tikrųjų yra tam tikros situacijos, kai arba vienas, arba kitas preparatas turi pranašumų, bet apie koronavirusą oficialios informacijos nėra. Tai yra jų nuomonė, o ne oficialus profesionalus patvirtnimas“, – tikino V. Usonis.

Tiesa, dalis teisingos informacijos Prancūzijos sveikatos ministro žodžiuose yra – ir Lietuvos medikai ragina, jeigu tik įmanoma, nemažinti temperatūros sergantiems virusinėmis infekcijomis, nes organizmas būtent tokiu būdu pats kovoja su užkratu.

„Mes studentus mokinome nuo studijų lakų, kad sergant virusinėmis infekcijomis mes niekada nesiekiame normalios temperatūros ir visiško suvaldymo. Sakome taip, kad jeigu karščiavimas kaip toks kelia grėsmę žmogaus sveikatai, vaikams, pavyzdžiui, traukuliai prasideda jeigu yra 39 ir daugiau temperatūros, tada riekia ją mažinti. Tie 38,5-39 laipsniai yra tik orientyras, nes mes ne visi vienodai tą temperatūrą toleruojame. Bendra taisyklė – karščiavimas yra organizmo gynybinė reakcija ir jeigu ta reakcija nėra per sunki ir mes ją toleruojame, tai karščiavimo nereikia koreguoti vaistais. O jeigu reikia – kol kas pagal oficialią informaciją nėra skirtumo, ar tai bus paracetamolis, ar tai bus ibuprofenas. Kol nėra oficialaus išaiškinimo, kad reikia naudoti vieną, o ne kitą – tai žmonės turėtų naudoti tai, k jie yra įpratę naudoti“, – tikino V. Usonis

Profesorius ragina palaukti sekmadienio vakaro, kai Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų centras turėtų išplatinti koronavirusinės infekcijos gydymo Lietuvoje oficialias gaires.

„Žmonės yra profesionalai, dabar analizuoja, yra Pasaulio sveikatos organizacijos ir kitų profesionalių šaltinių informacija ir šiandien iki vakaro bus oficialios Lietuvos gydymo gairės“, – sakė V. Usonis.

Ką daryti norint apsisaugoti ir išvengti viruso plitimo:

– Dažnai plaukite rankas muilu, naudokite dezinfekuojamąsias priemones;

– Laikykitės čiaudėjimo ir kosėjimo higienos, kosėti ar čiaudėti reikia ne į delnus, o į sulenktą alkūnę;

– Sveikindamiesi nespauskite rankų, nesibučiuokite net į skruostą;

– Jei sergate, likite namuose ir dėvėkite chirurginę kaukę kitų kompanijoje.

Jei grįžote iš didelės rizikos zonos: Kinijos, Singapūro, Pietų Korėjos, Irano, Italijos, Prancūzijos, Ispanijos, Japonijos ir turite kvėpavimo takų infekcijos simptomų, tokių kaip karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas per 14 dienų nuo grįžimo skambinkite 1808. Neikite į vietinę ligoninę ar pas šeimos gydytoją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi