Lietuvoje

2020.03.14 20:00

Dėl koronaviruso atkurta sienų kontrolė: kaip atrodo situacija pasienyje

Ramūnas Jakubauskas, BNS, LRT.lt2020.03.14 20:00

Lietuva šeštadienio vakarą atkūrė sienų kontrolę su Lenkija ir Latvija, siekiant pažaboti koronaviruso plitimą. Atvykstantieji teigė paskubėję į Lietuvą grįžti dėl atkuriamos sienų kontrolės ir koronaviruso grėsmės.

Kalvarijoje pasieniečiai įrengė laikinąjį kontrolės punktą, kuris šeštadienio naktį, kontrolę įvedus ir Lenkijai, taps vieninteliu keliu į Lenkiją ir iš jos, iš pasienio pranešė BNS žurnalistas. Čia iš Lenkijos atvykstančios transporto priemonės nukreipiamos dviem keliais. Vienu iš jų leidžiamas tik vilkikų eismas, kitu – visų likusiųjų transporto priemonių.

Prie pat pasienio keli respiratoriais aprūpinti pasieniečiai ir kariai vykdo kontrolę dėl koronaviruso – atvykstančiųjų klausia, iš kurios šalies atvykstama, jeigu iš rizikos šalių – supildomi kontaktiniai duomenys, matuojama atvykstančiųjų temperatūra.

Portalo LRT.lt skaitytojas Tomas komentavo, kad prie Kalvarijos muitinės apie 18 valandą jau formavosi automobilių eilės. Tačiau Tomas atkreipė dėmesį, kad kitoje vietoje, važiuojant link Rutka Tartak kaimelio pravažiuoti paprasčiau – tuo metu, kai pašnekovas važiavo, šis kelias dar nebuvo užtvertas ar kontroliuojamas.

„Formuojasi po truputį automobilių eilės, (...) lengvųjų automobilių praktiškai nėra, viena kita tik, daugiausiai krovininiai automobiliai. Iš Lenkijos daugiau lengvųjų automobilių į Lietuvą grįžtančių, bet šiaip pasieniečiai nestabdo keleivių, tik kai kurie patys stoja, nes įdomu“, – pasakojimu dalijasi Tomas.

Dėl koronaviruso ir sienų kontrolės skuba grįžti

BNS kalbinti atvykstantieji teigė paskubėję grįžti dėl atkuriamos sienų kontrolės ir koronaviruso grėsmės.

„Paskubėjom grįžti, Lenkijoje atostogavome. Grįžtam į Lietuvą, nes sienas uždaro, vykstam pas šeimas“, – sakė 35-erių šiaulietė, nenorėjusi prisistatyti.

„Anksčiau grįžtam. Darbo reikalai sustojo dėl viruso ir grįžtam“, – kalbėjo iš Čekijos grįžtantis irgi prisistatyti nenorėjęs 50-metis vyras.

Nepraėjus nė valandai po atkurtos sienų kontrolės, pasieniečiams betikrinant estiškais numeriais pažymėtą vilkiką įtarimų sukėlė jo vairuotojas. Buvo iškviesti policijos pareigūnai, kurie patikrino sunkiai ant kojų pastovinčio vidutinio amžiaus vyro girtumą. Alkotesteris rodė nulius.

Nedelsiant buvo iškviesti medikai.

Patikrų su Europos Sąjungos valstybėmis besiribojančiuose pasienio punktuose nebuvo daugiau nei dešimtmetį, Lietuvai 2007 metais tapus Šengeno erdvės nare. Vyriausybė kontrolę įvedė atsižvelgdama į tai, kad diagnozuoti koronaviruso atvejai buvo atvežti iš užsienio.

„Šiuo metu kelionės yra mūsų didžiausia grėsmė. Tai atvežtinis virusas, tad būtina apriboti judėjimą“, – sakė vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.

Vyriausybė taip pat nuo šeštadienio uždraudė lietuviams vykti į 18 šalių, kur sparčiausiai plinta koronavirusas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.