Lietuvoje

2020.03.15 16:51

Medikai baiminasi dėl koronaviruso: poliklinikos neturi respiratorių, ligoninės svarsto siūtis chalatus ir kaukes

Gyventojams gauti dezinfekcinių apsisaugojimo nuo viruso priemonių jau seniai nelengva. Situacijai prastėjant jų gali trūkti ir medikams. Jie teigia, kad poliklinikos, kur taip pat ateina karščiuojantys žmonės, respiratorių neturi. Vilniaus universitetinė – Lazdynų ligoninė – ateityje svarsto pati siūtis chalatus ir kaukes. Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad papildomos socialinės garantijos medikams bus numatytos, Lietuvoje šeštadienio vakarą įvedus karantiną.

Kauno poliklinikoje medikai pacientus, kaip ir privalo, priima su medicininėmis kaukėmis. Pirštinių taip pat turi. Kol kas – kol darbo intensyvumas nedidėja. Tačiau poliklinikos direktorius pripažįsta, kad nusipirkti papildomų priemonių sunku.

„Labai sudėtingai, kai kurie tiekėjai jau nebepristatė pirštinių, bet turim iš anksto pasiruošę, turim dideles atsargas“, – sakė Kauno poliklinikos direktorius Paulius Kibiša.

Pasak medikų, būtent poliklinikos apsirūpinimo srityje gali būti pažeidžiamiausios.

„Noriu pasakyti, kad pirminės priežiūros įstaigos taip pat susiduria su karščiuojančiais, galimai užsikrėtusiais COVID-19 infekcija pacientais, bet jie neturi respiratorių, naudoja kaukes, kurių efektyvumas nedidelis. Ką turėtų turėti valstybė, tai pakankamą kiekį respiratorių, pirštinių, kostiumų. Neatsakinga skayti, kad tai neaktualu“, – teigė Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Podiplominių studijų prodekanas profesorius Vytautas Kasiulevičius.

Ištekliais negali pasigirti ir ligoninės. Lazdynų ligoninė skelbia, kad standartiniams poreikiams yra apsirūpinusi, tačiau ateityje netgi svarsto pati siūtis apsaugines priemones – kaukes ar chalatus.

„Pasaulinė koronaviruso situacija smarkiai paveikė apsaugos ir dezinfekcijos priemonių tiekimo rinką – nėra galimybės apsirūpinti didesniais prekių kiekiais, nes tiekėjai užsakytas priemones dalina po truputį visoms įstaigoms. Dabar sunkiausia rasti vienkartinių pirštinių, respiratorių, chalatų, o kai kurių priemonių kainų padidėjimas skaičiuojamas kartais“, – kalbėjo šios ligoninės atstovė Asta Bagdonavičienė.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ramina medikus – sprendimai dėl priemonių pirkimo iš rezervo jau priimti.

„Keliauja tos priemonės, iškyla realus poreikis, netaupom, ieškom, kur nusipirkti. Tai nesibaigiantis procesas“, – tvirtino ministras.

Anot A. Verygos, šiuo metu turimas apsaugos priemonių rezervas yra baigtinis, turėtų užtekti 3 mėnesiams, bet jei bus masiškas antplūdis – rezervas gali pasibaigti ir per savaitę. Ministras patikino, kad nuolat yra deramasi su tiekėjais dėl rezervo papildymo apsaugos priemonėmis.

Kai kurias priemones, pavyzdžiui, plastikinius apsauginius akinius ministras siūlo dezinfekuoti ir naudoti dar kartą.

Tuo metu premjeras Saulius Skvernelis paskelbė, kad šeštadienio vakarą įvedus Lietuvoje karantiną, medikams bus numatytos papildomos socialinės garantijos

„Pradės veikti specialus įstatymas, kur yra numatytos apsaugos priemonės medikams, susiduriantiems su profesine rizika“, – sakė premjeras.

Pasak jo, susirgimas COVID-19 bus įtrauktas į ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų sąrašą.

Medikai jau kreipėsi į valdžią dėl daugiau socialinių garantijų, nes tai – vienintelė profesinė grupė, kuri negali išvengti koronavirusu sergančių žmonių, su jais tiesiogiai kontaktuoja.