Lietuvoje

2020.03.14 15:46

Kauno meras Matijošaitis ragina tyrimus dėl koronaviruso atlikti ir Kaune

BNS2020.03.14 15:46

Kauno meras Visvaldas Matijošaitis ragina Sveikatos apsaugos ministeriją leisti tyrimus dėl koronaviruso atlikti ir Kaune, nes ėminius vežant į Vilnių gaištamas laikas.

„Iki šiol mėginiai iš visos Lietuvos vežami tirti į Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją Vilniuje. Visų pirma, gaištamas brangus laikas juos transportuojant. Be to, tiriamas asmuo yra izoliuojamas ligoninės palatoje, ją galbūt užimdamas be reikalo. Žinomi atvejai, kuomet žmonės ligoninėse praleido beveik parą. To neturėtų būti“, – šeštadienį Kauno savivaldybės išplatintame pranešime cituojamas V. Matijošaitis.

Pasak jo, Kauno miesto savivaldybės vadovai dar penktadienį kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją su prašymu koronaviruso mėginius tirti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės (LSMUL) Kauno klinikų laboratorijoje.

Kaip teigiama pranešime, medikų teigimu, faktas, kad 3 koronavirusu šalyje užsikrėtę pacientai yra kauniečiai, didina tikimybę, jog Kauno mieste artimiausiu metu gali padaugėti žmonių, besikreipiančių į gydymo įstaigas su koronaviruso simptomais. Dėl šios priežasties greitas mėginių ištyrimas yra ypatingai svarbus.

„Ankstyvas viruso nustatymas ženkliai prisidėtų prie jo plitimo stabdymo, operatyviau atmetus nepatvirtintus atvejus ir identifikavus užsikrėtusius asmenis bei laiku pritaikius jiems izoliavimo priemones“, – rašoma pranešime.

Šeštadienį sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pranešė, kad tyrimai dėl koronaviruso papildomai galės būti atliekami LSMUL Kauno klinikų, Vilniaus universiteto ligoninės (VUL) Santaros klinikų ir Klaipėdos universitetinės ligoninės laboratorijose, tačiau tik tada jei to daryti nebepajėgs Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija.

Šios trys įstaigos tvirtina, kad tyrimus atlikti yra pasiruošusios jau dabar ir laukia centrinės valdžios nurodymų.

Iš viso Nacionalinėje sveikatos priežiūros laboratorijoje per parą galima atlikti 210 ėminių tyrimus.

LSMUL Kauno klinikų laboratorija per parą galėtų ištirti apie 300 ėminių, VUL Santaros klinikų laboratorija – maždaug 50 ėminių, o Klaipėdos universitetinė ligoninė – dar apie 100 ėminių.

Anot A. Verygos, jei reikės, tyrimai bus atliekami ir kituose miestuose.

„Matyt, kad Panevėžys ir Šiauliai galės tuos tyrimus ateityje atlikti“, – teigė jis.

Lietuvos medikus vienijančios organizacijos penktadienį išplatino viešą pareiškimą, kad dėl koronaviruso tiriami turėtų būti visi karščiuojantys ir turintys kvėpavimo takų infekcijos simptomų pacientai, neatsižvelgiant į epidemiologinius rizikos faktorius.

Medikai taip pat siūlo išplėsti testavimą galinčių atlikti įstaigų sąrašą, įtraukiant „visas įstaigas, turinčias pakankamas kompetencijas šiuos tyrimus atlikti“.

Kreipimąsi į šalies valdžios institucijas pasirašė 10 medikus vienijančių organizacijų, tarp jų – Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjunga, Lietuvos medikų forumas, Lietuvos medikų sąjūdis bei kitos.

Šiuo metu Lietuvoje iš viso atlikta per 440 tyrimų dėl COVID-19, nustatyti 8 koronaviruso atvejai.

Pasaulyje registruota daugiau nei 147 tūkst. susirgimų COVID-19, 5,5 tūkst. žmonių mirė, beveik 72 tūkst. pasveiko.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.